صفحه نخست قرآن سؤال از ما پاسخ از خداوند علیم الهی انسان در بهشت چگونه است؟

الهی انسان در بهشت چگونه است؟

﴿فِي جَنَّٰتِ ٱلنَّعِيمِ٤٣ عَلَىٰ سُرُرٖ مُّتَقَٰبِلِينَ٤٤ يُطَافُ عَلَيۡهِم بِكَأۡسٖ مِّن مَّعِينِۢ٤٥ بَيۡضَآءَ لَذَّةٖ لِّلشَّٰرِبِينَ٤٦ لَا فِيهَا غَوۡلٞ وَلَا هُمۡ عَنۡهَا يُنزَفُونَ٤٧ وَعِندَهُمۡ قَٰصِرَٰتُ ٱلطَّرۡفِ عِينٞ٤٨ [الصافات: ۴۳-۴۸].

«و در بهشت پرنعمت متنعّمند و بر تخت‌های عالی روبروی یکدیگر نشسته‌اند. (حور و غلمان) جام شراب طهور بر آنان دور می‌زنند. شرابی سپید و روشن که آشامنده لذت کامل برد. که در آن می نه خمار و نه درد سری و نه مستی و مدهوشی است. و در بزم حضورشان زیبا چشمانند که جز به شوهر خود به هیچ‌کس ننگرند».

﴿مُتَّكِ‍ِٔينَ عَلَىٰ فُرُشِۢ بَطَآئِنُهَا مِنۡ إِسۡتَبۡرَقٖۚ وَجَنَى ٱلۡجَنَّتَيۡنِ دَانٖ٥٤ فَبِأَيِّ ءَالَآءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ٥٥ [الرحمن: ۵۴-۵۵].

«در حالی که بهشتیان بر بسترهایی که حریر و استبرق آستر آنها است تکیه زده‌اند و میوۀ درختانش در همان تکیه‌گاه در دسترس آنها است پس کدامین نعمتهاى پروردگارتان را انکار مى‏کنید؟!».

﴿وَبَشِّرِ ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَعَمِلُواْ ٱلصَّٰلِحَٰتِ أَنَّ لَهُمۡ جَنَّٰتٖ تَجۡرِي مِن تَحۡتِهَا ٱلۡأَنۡهَٰرُۖ كُلَّمَا رُزِقُواْ مِنۡهَا مِن ثَمَرَةٖ رِّزۡقٗا قَالُواْ هَٰذَا ٱلَّذِي رُزِقۡنَا مِن قَبۡلُۖ وَأُتُواْ بِهِۦ مُتَشَٰبِهٗاۖ وَلَهُمۡ فِيهَآ أَزۡوَٰجٞ مُّطَهَّرَةٞۖ وَهُمۡ فِيهَا خَٰلِدُونَ٢٥ [البقرة: ۲۵].

«(ای رسول) مژده بده کسانی را که ایمان آورده و کارهای شایسته کردند و برای ایشان است بهشت‌هایی که می‌رود از زیر (درختان) آنها نهرهای آب، و چون روزی داده شوند در بهشت از انواع میوه‌ها و خوراکی ها گویند این همان است که روزی داده شدیم از پیش، و اینک مشابه آنها آورده شده‌اند و برای ایشان در آن‌جا همسران پاکیزه‌ای است، و آنان در آن‌جا جاویدانند».

﴿وَٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَعَمِلُواْ ٱلصَّٰلِحَٰتِ سَنُدۡخِلُهُمۡ جَنَّٰتٖ تَجۡرِي مِن تَحۡتِهَا ٱلۡأَنۡهَٰرُ خَٰلِدِينَ فِيهَآ أَبَدٗاۖ لَّهُمۡ فِيهَآ أَزۡوَٰجٞ مُّطَهَّرَةٞۖ وَنُدۡخِلُهُمۡ ظِلّٗا ظَلِيلًا٥٧ [النساء: ۵٧].

«و آنان را که ایمان آورده و نیکوکار شدند بزودی در بهشتی درآوریم که نهارها از زیر درختانش جاری است و در آن زندگانی جاوید کنند، و بر آنها در بهشت جفت‌های پاکیزه است و آنان را به سایۀ ابدی خود درآوریم».

﴿جَنَّٰتُ عَدۡنٖ يَدۡخُلُونَهَا تَجۡرِي مِن تَحۡتِهَا ٱلۡأَنۡهَٰرُۖ لَهُمۡ فِيهَا مَا يَشَآءُونَۚ كَذَٰلِكَ يَجۡزِي ٱللَّهُ ٱلۡمُتَّقِينَ٣١ [النحل: ۳۱].

«آنان که چون فرشتگان (مأمورین رحمت خدا) پاکیزه از شرک قبض روحشان کنند به آنان گویند که سلام بر شما باد که در دنیا اعمال نیکویی بجا آورید، اکنون به بهشت ابدی داخل شوید».

﴿لَّا يَسۡمَعُونَ فِيهَا لَغۡوًا إِلَّا سَلَٰمٗاۖ وَلَهُمۡ رِزۡقُهُمۡ فِيهَا بُكۡرَةٗ وَعَشِيّٗا٦٢ [مريم: ۶۲].

«و در آن بهشت هرگز سخن لغوی نشوند بلکه همه گفتارشان سلام و ستایش یکدیگر است روزی آنها صبح و شام (بی‌هیچ رنجی) به آنها می‌رسد».

﴿إِنَّ ٱللَّهَ يُدۡخِلُ ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَعَمِلُواْ ٱلصَّٰلِحَٰتِ جَنَّٰتٖ تَجۡرِي مِن تَحۡتِهَا ٱلۡأَنۡهَٰرُ يُحَلَّوۡنَ فِيهَا مِنۡ أَسَاوِرَ مِن ذَهَبٖ وَلُؤۡلُؤٗاۖ وَلِبَاسُهُمۡ فِيهَا حَرِيرٞ٢٣ [الحج: ۲۳].

«البته خدا آنان را که به خدا ایمان آوردند و نیکوکار شدند همه را در بهشت‌هایی داخل گرداند که زیر درختانش نهرها جاری است و در آن‌جا از طلا و مروارید بر دست زیور بندند و تن به جامۀ حریر بیارایند».

﴿جَنَّٰتُ عَدۡنٖ يَدۡخُلُونَهَا يُحَلَّوۡنَ فِيهَا مِنۡ أَسَاوِرَ مِن ذَهَبٖ وَلُؤۡلُؤٗاۖ وَلِبَاسُهُمۡ فِيهَا حَرِيرٞ٣٣ [فاطر: ۳۳]

«همان بهشت ابدی که در آن داخل شده و زیور بندد در آن‌جا وجود خود را با زر و گوهرها، و جامه‌های حریر در برکنند».

﴿مُتَّكِ‍ِٔينَ فِيهَا يَدۡعُونَ فِيهَا بِفَٰكِهَةٖ كَثِيرَةٖ وَشَرَابٖ٥١ ۞وَعِندَهُمۡ قَٰصِرَٰتُ ٱلطَّرۡفِ أَتۡرَابٌ٥٢ [ص: ۵۱-۵۲].

«در آن‌جا بر تخت‌ها تکیه زده‌اند و از میوه‌های بسیار و شراب طهور متنعمّند. و در خدمت آنها حوران شوهر دوست و با عفّتند».