الهی خوراک دوزخیان چیست؟

﴿لَأٓكِلُونَ مِن شَجَرٖ مِّن زَقُّومٖ٥٢ فَمَالِ‍ُٔونَ مِنۡهَا ٱلۡبُطُونَ٥٣ فَشَٰرِبُونَ عَلَيۡهِ مِنَ ٱلۡحَمِيمِ٥٤ فَشَٰرِبُونَ شُرۡبَ ٱلۡهِيمِ٥٥ هَٰذَا نُزُلُهُمۡ يَوۡمَ ٱلدِّينِ٥٦ [الواقعة: ۵۲-۵۶].

«خواهند خورد از درخت زقوم تلخ دوزخ تا آن که شکم را از آن پر می‌سازید و همه از آب گرم و سوزان دوزخ می‌آشامید. از عطش آن آب را بدان سان می‌خورید که شتران تشنه آب می‌آشامند. این طعام و شراب کافران در روز جزاست».

﴿إِنَّ شَجَرَتَ ٱلزَّقُّومِ٤٣ طَعَامُ ٱلۡأَثِيمِ٤٤ كَٱلۡمُهۡلِ يَغۡلِي فِي ٱلۡبُطُونِ٤٥ كَغَلۡيِ ٱلۡحَمِيمِ٤٦ [الدخان: ۴۳-۴۶].

«همانا میوۀ درخت زقّوم جهنم قوت و غذای بدکاران است که آن غذا در شکم‌هاشان چون مس در آتش گداخته می‌جوشد. آن‌سان که آب در روی آتش جوشان است».

﴿هَٰذَا فَلۡيَذُوقُوهُ حَمِيمٞ وَغَسَّاقٞ٥٧ وَءَاخَرُ مِن شَكۡلِهِۦٓ أَزۡوَٰجٌ٥٨ هَٰذَا فَوۡجٞ مُّقۡتَحِمٞ مَّعَكُمۡ لَا مَرۡحَبَۢا بِهِمۡۚ إِنَّهُمۡ صَالُواْ ٱلنَّارِ٥٩ [ص: ۵٧-۵٩].

«این است (عذابشان) و در آن‌جا آب گرم، عفن حمیم و غسّاق را باید بچشند. و از این نوع عذاب‌های گوناگون دیگر. این گروهی هستند که با شما (رؤسای کفر و ضلالت) به دوزخ درآمدند، بدا به حال اینان که در آتش فروزان شدند».