صفحه نخست قرآن سؤال از ما پاسخ از خداوند علیم الهی برای وزن کردن و پیمانه کردن چه می‌فرمایی؟

الهی برای وزن کردن و پیمانه کردن چه می‌فرمایی؟

﴿وَأَوۡفُواْ ٱلۡكَيۡلَ إِذَا كِلۡتُمۡ وَزِنُواْ بِٱلۡقِسۡطَاسِ ٱلۡمُسۡتَقِيمِۚ ذَٰلِكَ خَيۡرٞ وَأَحۡسَنُ تَأۡوِيلٗا٣٥ [الإسراء: ۳۵].

«و هر چه را به ترازو یا وزن می‌سنجید تمام بپیمایید (کم و گران نفروشید) و همه چیز را با ترازوی عدالت بسنجید که این کاری بهتر و عاقبتش نیکوتر است».

﴿أَوۡفُواْ ٱلۡكَيۡلَ وَلَا تَكُونُواْ مِنَ ٱلۡمُخۡسِرِينَ١٨١ وَزِنُواْ بِٱلۡقِسۡطَاسِ ٱلۡمُسۡتَقِيمِ١٨٢ وَلَا تَبۡخَسُواْ ٱلنَّاسَ أَشۡيَآءَهُمۡ وَلَا تَعۡثَوۡاْ فِي ٱلۡأَرۡضِ مُفۡسِدِينَ١٨٣ [الشعراء: ۱۸۱-۱۸۳].

«ای مردم آنچه می‌فروشید سنگ تمام بدهید و از کم‌فروشی و گرانفروشی کناره گیرید و اجناس را با میزان صحیح و ترازوی درست بسنجید و آنچه به مردم می‌فروشید تمام بدهید از وزن و پیمانه کم نگذارید و در روی زمین به ظلم و فسادکاری برنخیزید».

﴿وَأَقِيمُواْ ٱلۡوَزۡنَ بِٱلۡقِسۡطِ وَلَا تُخۡسِرُواْ ٱلۡمِيزَانَ٩ [الرحمن: ٩].

«و هر چیزی را به ترازوی عدل و انصاف بسنجید و در میزان عدل کم‌فروشی و نادرستی نکنید».

﴿وَيۡلٞ لِّلۡمُطَفِّفِينَ١ ٱلَّذِينَ إِذَا ٱكۡتَالُواْ عَلَى ٱلنَّاسِ يَسۡتَوۡفُونَ٢ وَإِذَا كَالُوهُمۡ أَو وَّزَنُوهُمۡ يُخۡسِرُونَ٣ أَلَا يَظُنُّ أُوْلَٰٓئِكَ أَنَّهُم مَّبۡعُوثُونَ٤ [المطففين: ۱-۴].

«وای به حال کم‌فروشان آنان که چون به ترازو چیزی از مردم بستانند تمام بستانند و چون چیزی بدهند در ترازو به مردم کم دهند. آیا آنها نمی‌دانند (روزی برای حساب) برانگیخته می‌شوند؟»