صفحه نخست قرآن سؤال از ما پاسخ از خداوند علیم الهی چهارپایان اهلی برای بشر آفریده شد؟

الهی چهارپایان اهلی برای بشر آفریده شد؟

﴿وَٱلۡأَنۡعَٰمَ خَلَقَهَاۖ لَكُمۡ فِيهَا دِفۡءٞ وَمَنَٰفِعُ وَمِنۡهَا تَأۡكُلُونَ٥ [النحل: ۵].

« و چهارپایان را آفرید؛ در حالى که در آنها، براى شما وسیله پوشش، و منافع دیگرى است؛ و از گوشت آنها مى‏خورید! ».

﴿وَتَحۡمِلُ أَثۡقَالَكُمۡ إِلَىٰ بَلَدٖ لَّمۡ تَكُونُواْ بَٰلِغِيهِ إِلَّا بِشِقِّ ٱلۡأَنفُسِۚ إِنَّ رَبَّكُمۡ لَرَءُوفٞ رَّحِيمٞ٧ وَٱلۡخَيۡلَ وَٱلۡبِغَالَ وَٱلۡحَمِيرَ لِتَرۡكَبُوهَا وَزِينَةٗۚ وَيَخۡلُقُ مَا لَا تَعۡلَمُونَ٨ [النحل: ٧-۸].

«و می‌کِشند بارهای شما را به‌سوی شهری که نباشید رسنده به آن مگر به مشقّت جانها همانا پروردگار شما هر آینه مهربان بخشاینده است و اسب ها و استرها و خرها را تا سوار شوید آنها را و آرایش و زینتی و می‌آفریند (برای سواری شما) آنچه را نمی‌دانید».

﴿وَٱللَّهُ جَعَلَ لَكُم مِّنۢ بُيُوتِكُمۡ سَكَنٗا وَجَعَلَ لَكُم مِّن جُلُودِ ٱلۡأَنۡعَٰمِ بُيُوتٗا تَسۡتَخِفُّونَهَا يَوۡمَ ظَعۡنِكُمۡ وَيَوۡمَ إِقَامَتِكُمۡ وَمِنۡ أَصۡوَافِهَا وَأَوۡبَارِهَا وَأَشۡعَارِهَآ أَثَٰثٗا وَمَتَٰعًا إِلَىٰ حِينٖ٨٠ [النحل: ۸۰].

«و خدا گردانید برای شما از خانه‌هاتان آرامگاهی و قرار داد برای شما از پوست‌های چهارپایان خانه‌ها که سبک برمی‌دارید آن را روز سفر و کوچ‌کردنتان، کوچتان و روز اقامتتان و از پشم‌های آن و کرک‌های آن و موهای آنها پوشش و فرش و مایۀ تجارت تا هنگامی مقرر».

﴿وَٱلۡبُدۡنَ جَعَلۡنَٰهَا لَكُم مِّن شَعَٰٓئِرِ ٱللَّهِ لَكُمۡ فِيهَا خَيۡرٞۖ فَٱذۡكُرُواْ ٱسۡمَ ٱللَّهِ عَلَيۡهَا صَوَآفَّۖ فَإِذَا وَجَبَتۡ جُنُوبُهَا فَكُلُواْ مِنۡهَا وَأَطۡعِمُواْ ٱلۡقَانِعَ وَٱلۡمُعۡتَرَّۚ كَذَٰلِكَ سَخَّرۡنَٰهَا لَكُمۡ لَعَلَّكُمۡ تَشۡكُرُونَ٣٦ لَن يَنَالَ ٱللَّهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَآؤُهَا وَلَٰكِن يَنَالُهُ ٱلتَّقۡوَىٰ مِنكُمۡۚ كَذَٰلِكَ سَخَّرَهَا لَكُمۡ لِتُكَبِّرُواْ ٱللَّهَ عَلَىٰ مَا هَدَىٰكُمۡۗ وَبَشِّرِ ٱلۡمُحۡسِنِينَ٣٧ [الحج: ۳۶-۳٧].

«نحر شتران فربه را از شعایر حج مقرّر داشتیم که در آن قربانی شما را خیر و صلاح است پس هنگام ذبح آن بر پا ایستاده نام خدا را یاد کنید و چون پهلویش به زمین افتاد (ذبح کامل شود) از گوشت آن تناول و به فقیر و سائل اطعام کنید. خدا این بهائم را مسخّر و مطیع شما ساخته تا شکر نعمت‌های خدا را بجای آرید و بدانید که هرگز گوشت این قربانی‌ها نزد خدا به درجۀ قبول نمی‌رسد لیکن تقوای شما است که به پیشگاه قبول او خواهد رسید و این بهائم را مسخّر شما ساخته است تا خدا را که شما را هدایت فرموده تسبیح و تکبیر گویید و مژده ده نیکوکاران را».

﴿أَوَ لَمۡ يَرَوۡاْ أَنَّا خَلَقۡنَا لَهُم مِّمَّا عَمِلَتۡ أَيۡدِينَآ أَنۡعَٰمٗا فَهُمۡ لَهَا مَٰلِكُونَ٧١ وَذَلَّلۡنَٰهَا لَهُمۡ فَمِنۡهَا رَكُوبُهُمۡ وَمِنۡهَا يَأۡكُلُونَ٧٢ وَلَهُمۡ فِيهَا مَنَٰفِعُ وَمَشَارِبُۚ أَفَلَا يَشۡكُرُونَ٧٣ [يس: ٧۱-٧۳].

«آیا ندیدند کافران که ما آفریدیم برای ایشان بدست قدرت خود چهارپایان را پس ایشان آنان را مالکند و رام ساختیم آنها را برای ایشان پس بعضی از آنها وسیلۀ سواری ایشان است و از بعض آنها می‌خورند و مر ایشان را در آن است سودها و آشامیدنی‌ها آیا پس شکر نمی‌کنند».

﴿ٱللَّهُ ٱلَّذِي جَعَلَ لَكُمُ ٱلۡأَنۡعَٰمَ لِتَرۡكَبُواْ مِنۡهَا وَمِنۡهَا تَأۡكُلُونَ٧٩ وَلَكُمۡ فِيهَا مَنَٰفِعُ وَلِتَبۡلُغُواْ عَلَيۡهَا حَاجَةٗ فِي صُدُورِكُمۡ وَعَلَيۡهَا وَعَلَى ٱلۡفُلۡكِ تُحۡمَلُونَ٨٠ [غافر: ٧٩-۸۰].

«خداست آن که آفرید برای شما چهارپایان را تا سوار شوید برخی از آنها را و برخی از آنها را بخورید و مر شما راست در آنها سودها و تا برسید سوار شده بر آنها به مقصدی که دلهاتان دارید و بر کشتی‌ها در آن سوار و بار حمل کنید».

﴿لِتَسۡتَوُۥاْ عَلَىٰ ظُهُورِهِۦ ثُمَّ تَذۡكُرُواْ نِعۡمَةَ رَبِّكُمۡ إِذَا ٱسۡتَوَيۡتُمۡ عَلَيۡهِ وَتَقُولُواْ سُبۡحَٰنَ ٱلَّذِي سَخَّرَ لَنَا هَٰذَا وَمَا كُنَّا لَهُۥ مُقۡرِنِينَ١٣ [الزخرف: ۱۳].

«تا قرار گیرید بر پشت‌های آن پس یاد کنید نعمت پروردگارتان را چون قرار گیرید بر آن و بگویید پاک است آن (ذاتی) که مسخّر ساخت برای ما این را و نبودیم مر آن را توانا».