علی بن ابیطالب، همسران و فرزندان او

او علی بن ابی‌طالب بن عبدالمطلب است که پسر عموی رسول اللهج و از اولین کسانی بود که اسلام آورد. در سال ۲۳ قبل از هجرت تولد یافت و تقریباً ۳۰ سال از رسول ج کوچک‌تر بود. پدرش عبدمناف است که به کنیه‌اش ابی‌طالب معروف است و عموی رسول ج بود که از او دفاع و حمایت می‌نمود ولی مسلمان نشد و با کفر وفات نمود. مادرش فاطمه بنت أسد بن هاشم بن عبدمناف است که مسلمان شد و هجرت نمود. در بخاری و مسلم آمده است که وقتی رسول الله ج او را به جانشینی خود در مدینه باقی گذارد، او گفت: آیا مرا با بچه‌ها و زن‌ها باقی می‌گذاری؟ و رسول اللهج فرمود: آیا راضی نیستی که نسبت به من به منزله نسبت هارون به موسی باشی؟ الا اینکه بعد از من پیامبری نخواهد بود.

همسران او بدین ترتیب هستند که:

۱- فاطمه بنت رسول الله ج مادر حسن، حسین و گفته شده محسن که در طفولیت و به مرگ طبیعی درگذشت، زینب کبری و ام کلثوم همسر عمر.

۲- أم البنین بنت حرام الکلابی (مادر عباس، جعفر، عبدالله و عثمان است) همگیشان در معرکه کربلا با برادرشان حسین شهید گشتند.

۳- لیلی بنت مسعود التمیمی (مادر عبیدالله و ابوبکر) در کربلا شهید شدند و فرزندی از خود باقی نگذاشتند.

۴- أسماء بنت عمیس (مادر یحیی، محمد أصغر، و عون است که فرزندی نداشتند) أول زن برادرش جعفر و پس از شهادت وی به ازدواج ابوبکر صدیق در آمد که فرزندی بنام محمد بن ابوبکر هم برای او آورد.

۵- أم حبیبه بنت زمعه تغلبی یا آن طور که در بعضی دیگر از تواریخ ذکر شده صهباء بنت ربیعه (مادر رقیه و عمر که در ۳۵ سالگی وفات نمود و فرزند هم باقی گذاشت). (واقعاً که این مسئله جای بسی شرمساری جهت کسانی است که دم از حب علی می‌زنند ولی به سه خلیفه دیگر بد می‌گویند. آیا این نادانان لیست شهدای کربلا را گم نموده‌اند یا اینکه تعصب و کینه‌توزی نسبت به مسلمانان کار را بجایی کشانیده که حتی اسماء شهدای کربلا هم از دم تیغ سانسور مذهبی می‌گذرد. آیا نمی‌بینند که حضرت علی فرزندانی هم به نام‌های ابوبکر و عثمان داشت که با برادرشان حسین در کربلا شهید گشتند و یا پسری بنام عمر که از او نسل هم باقی ماند. آیا معقول است که نام کسانی را که با آن‌ها عداوت داشت و یا به قول نادانان خلافت را از او غضب نمودند، بر فرزندانش نهد. علیس با تسمیه سه تن از فرزندان خود به نام‌های ابوبکر، عمر و عثمان، آن احترام و بزرگداشتی را که در دل برای این سه خلیفه بر حق رسول الله ج قائل بود، جامه عمل پوشاند و بدین صورت راه را بر تمام کسانی که سعی در وارونه جلوه دادن حقیقت دارند، بست و نقشه‌های ضد اسلام آن‌ها را باطل گردانید. جا دارد که علمای مخلص این حقایق را برای مردم روشن کرده تا بدین وسیله گامی حقیقی در راه وحدت امت اسلامی برداشته باشند).

۶- أم سعید بنت عروه بن مسعود ثقفی (مادر أم الحسن و رمله کبری است).

٧- أمامه بنت ابی العاص بن ربیع، مادر أمامه، زینب دختر رسول الله ج است (مادر محمد أوسط است که فرزندی نداشت).

۸- خوله بنت جعفر حنفی (مادر محمد اکبر که به محمد بن حنفیه معروف است).

ـ پنج تن از پسران او که از خود نسل باقی گذاشتند، عبارتند از: حسن، حسین، محمد بن حنفیه، عمر و عباس.

ـ دختران او که مادرانشان شناخته شده نیستند، عبارتند از: أم هانی، میمونه، زینب صغری، رمله صغری، ام کلثوم صغری، فاطمه، أمامه، خدیجه، أم الکرام، أم جعفر، أم سلمه و جمانه.