عمر بن خطاب، همسران و فرزندان او

عمر بن خطاب بن نفیل در سال ۴۲ قبل از هجرت تولد بافت و عمرش در روز بعثت رسول الله ج ۲٩ سال بود. پدرش خطاب و مادرش حنتمه بنت هشام بود. رسول الله ج او را فاروق نامید در بخاری و مسلم آمده است که رسول الله ج در خواب دیدند که زنی به جانب قصری وضوء می‌گیرد فرمود این قصر از آن کیست؟ گفتند: عمر. در دوران قبل از اسلام با چهار زن ازدواج نمود:

۱- زینب بنت مظعون (مادر حفصه همسر ج، عبدالرحمن اکبر و عبدالله است).

۲- سبیعه که فرزندی نیاورد.

۳- ام کلثوم ملیکه بنت عمر الخزاعی (مادر عبیدالله است).

۴- قریبه بنت ابی امیه مخزومی، که خواهر ام سلمه همسر رسول الله بود و فرزندی نیاورد.

و بعد از اسلامش نیز با:

۵- دختر عمویش عاتکه بنت زید بن عمرو (مادر عیاض است).

۶- ام حکیم بنت حارث بن هشام (مادر فاطمه است).

٧- جمیله بنت ثابت بن أفلح (مادر عاصم، که جد عمر بن عبدالعزیز از طرف مادری‌اش بود).

۸- ام کلثوم بنت علی بن ابی طالب (مادر رقیه و زید است). ( یکی از مصیبت‌هایی که گروهی از مسلمانان را به ذلت کشانیده است و باعث شده است که خود را از دیگر مسلمانان دور نگهدارند مسئله خلافت و یا آن طور که آن‌ها می‌گویند: دشمنی بین خلفای راشدین است که هیچ حقیقتی ندارد. متاسفانه جهل و تعصب باعث شده که این اشخاص حتی برای یک بار هم در طول عمرشان کتاب تاریخ را مطالعه نکنند تا بدانند که واقعیت چیست. والا چگونه ممکن است با وجود عداوت و یا آن طور که این نادانان می‌گویند، زدن درب خانه به پهلوی فاطمهل و سقط بچه اش، باز هم علی دختر خود را به عمر بدهد و حتی یکی از پسران خود را هم عمر بنامد. آیا علی از عمر می‌ترسید؟ حاشا و کلا. ازدواج عمر با ام کلثوم دختر علی دلیلی است آشکار بر وجود محبت و صمیمیت بین اصحاب رسول الله ج و جای بسی تاسف است که بسیاری از مسلمانان از این حقایق تاریخی بی‌خیر مانده و حتی خلاف آن را تصور می‌کنند. در حقیقت شاید هم در این مسئله دست‌هایی خارجی در کار است که می‌خواهند از وحدت مسلمین جلوگیری کنند!!. ﴿رَبَّنَا ٱغۡفِرۡ لَنَا وَلِإِخۡوَٰنِنَا ٱلَّذِينَ سَبَقُونَا بِٱلۡإِيمَٰنِ وَلَا تَجۡعَلۡ فِي قُلُوبِنَا غِلّٗا لِّلَّذِينَ ءَامَنُواْ رَبَّنَآ إِنَّكَ رَءُوفٞ رَّحِيمٌ [الحشر: ۱۰].

معنی: «ای پروردگار ما، ما و برادرانمان را که پیش از ما بسوی ایمان شتافتند، بیامرز. و در دل ما هیچ کینه و حسدی نسبت به مومنان قرار مده. ای پروردگار ما، تو بسیار رئوف و مهربانی».

٩- فکهیه (مادر زینب و عبدالرحمن اوسط است).

۱۰- لهیه (مادر عبدالرحمن اصغر است).