فکر کنید و بیندشید

اگر اندکی فکر کنیم و بیندیشیم رابطه ناگسستنی صحابه پیامبر ص آشکار به چشم می‌خورد،‌ لذا عین صواب و حقیقت است که بگوئیم کسانی که یاران رسول الله ص را ملامت می‌کنند و آنان را هدف تیرهای زهر آگین شان قرار می‌دهند، یا این اندیشه انحرافی را به هر سبک و با هر منطق و با هر نیتی که نقل می‌کنند کاملاً‌ در اشتباه هستند هر عاقلی با اندک تأمل و تدبری به این نتیجه می‌رسد ملاحظه فرمائید:‌

خواننده گرامی! عجله نکنید و فکرتان را به کار بیندازید، هرگاه تنها می‌مانید یا با دوستانتان‌ گفتگو می‌کنید فکر کنید و عقل و مغز تان را به کار و حرکت وا دارید، فکر کردن و تدبر نمودن و با عقل، حقایق ایمان را درک کردن بخشی از دین است،‌ لذا خداوند متعال می‌فرماید:

﴿قُلۡ إِنَّمَآ أَعِظُكُم بِوَٰحِدَةٍۖ أَن تَقُومُواْ لِلَّهِ مَثۡنَىٰ وَفُرَٰدَىٰ ثُمَّ تَتَفَكَّرُواْۚ مَا بِصَاحِبِكُم مِّن جِنَّةٍ [سبأ: ۴۶] .

«بگو‌ من شما را یک نصیحت می‌کنم،‌ (و آن این است که) خالصانه برای خدا،‌ دو نفر دو نفر، و یا یک نفر یک نفر، برخیزید سپس بیندیشید (تا پاکی و امانتداری و سلامت جسمانی و روحانی او،‌ در خاطره‌ها مجسم شود و بدانید که این)‌ همدم و همنشین (دیرینه) ‌شما،‌ جن زده و دیوانه نیست».

فکر کنید که مثلاً‌ اگر رهبری یا ریئس جمهوری یا یک شخصیت ملی که خیلی در جامعه نقش بارز دارد و عده‌ای از پیروان و دوستدارانش که سنگ محبت و اطاعت او را به سینه می‌زنند بیایند ادعا کنند که رهبر عزیز ما رئیس محبوب ما در اوج مؤفقیت‌های خودش عده‌ای فرصت طلب و خائن دورش جمع شده بودند که با فکر و اندیشه ایشان دشمن بودند!!.

و ‌با وجودی که این امام و رهبر و پیشوای بزرگ همه این عیبهای آنان را می‌دانست این خائنان و منافقان و فرصت طلبان را همچنان به خودش نزدیک می‌کرد!، به آنها اعتماد می‌نمود!،‌ و آنان را در مشورت در مورد حساسترین مسائل سرنوشت ساز شریک می‌کرد!، و به خانه‌اش راه می‌داد!،‌ از اینهم پا جلو‌تر می‌گذاشت، با آنان خویشاوندی بر گذار می‌کرد! از آنان زن می‌گرفت! و به آنان زن می‌داد!،‌ و در نهایت همینها هم بلند شدند فکرش را به اقصا نقاط جهان رساندند؟!!‌

شاید نخواهید پاسخ دهید،‌ ممکن است تناقض به نظرتان برسد عجله نکنید تصور کنید که آن رهبر و امام و پیشوا از این هم پافراتر می‌گذارد و این یاران و خویشاوندان خائن!‌ و منافق!‌ و فرصت طلب!‌ را تعریف و ستایش می‌کند و کسانی را که ممکن است در آینده درباره آنان جسارت کنند را مذمت و ملامت می‌کند!‌.

آیا واقعا رهبر و حاکم و رئیسی هست که به وزیران و مستشاران و خویشاوندان و معتمدترین یارانش اهانت شود و آنان را خائن و منافق نامیده شود و او به این امر راضی باشد.