صفحه نخست عقاید (کلام) اسلام ناب خداوند متعال امام زمانى نازل نموده که تا قیامت در ...

خداوند متعال امام زمانى نازل نموده که تا قیامت در میان مردم است و به سؤالات پاسخ مى دهد و پیروى از دستورات او باعث رستگارى در دنیا و آخرت مى باشد و آن امام زمان قرآن است

سؤال: درباره بعد از مرگ مهدى در روایات چه گفته-اند؟

جواب: در صفحه ۱۲۳۸ کتاب مهدى موعود سطر اول آمده است:

«صدوق در اکمال الدین از ابوبصیر روایت مى کند که گفت: به حضرت صادق عرض کردم یابن رسول الله از پدرت شنیدم مى گفت بعد از قائم دوازده مهدى خواهد بود.

حضرت صادق فرمود: پدرم فرموده دوازده مهدى و نفرموده ۱۲ امام، آنها مردمى از شیعیان ما هستند که مردم را دعوت به دوستى و شناسایی ما کنند».

توضیح: از این روایت به دست مى آید که ۱۲ مهدى بعد از قائم خواهد بود.

در صفحه ۱۲۳۸، سطر ششم از غیبت شیخ طوسى از ابوحمزه ثمالى روایت مى کند که حضرت صادق ضمن حدیث طولانى فرمود «اى ابوحمزه، ما را بعد از مهدى یازده مهدى خواهد بود که همه از اولاد حسین مى-باشند».

توضیح: این دو روایت که منسوب به امام صادق است خلاف یکدیگرند. در روایت قبل گفته بود بعد از قائم دوازده مهدى است و در این روایت گفته است یازده مهدى است.

در صفحه ۱۲۳۸، کتاب مهدى موعود، سطر ۱۴ آمده است:

« ... شیخ مفید در ارشاد مى گوید: بعد از دولت قائم آل محمّد دولتى نخواهد بود ...

مى گوید: مهدى چهل روز پیش از قیامت مى میرد و در آن چهل روز هرج و مرج خواهد شد و علامت بیرون آمدن و روز رستاخیز براى حساب و پاداش اعمال آشکار خواهد شد».

در صفحه ۱۲۳٩، کتاب مهدى موعود آمده است:

«عیاشى در تفسیر خود از جابر بن یزید جعفى روایت نموده که گفت: شنیدم حضرت باقر مى فرمود: به خدا قسم مردى از ما اهل بیت بعد از مرگ مهدى سیصد و نه سال سلطنت می کند.

عرض کردم: این چه موقع خواهد بود؟

فرمود: بعد از مرگ قائم است.

عرض کردم: قائم در عالم خود چقدر مى ماند؟

فرمود: نوزده سال از موقع قیام تا هنگام مرگش.

عرض کردم: آیا بعد از مرگ قائم هرج و مرج مى-شود؟

فرمود: آرى، پنجاه سال.

آنگاه امام منتظر به دنیا باز مى گردد براى خونخواهى خود و یارانش. وى بى-دینان را به قتل مى رساند و به اسارت مى برد تا جایى که مى گویند اگر این شخص از دودمان پیغمبران بود این همه مردم را به قتل نمى رساند. طبقات مردم از سفید و سیاه چنان در اطراف او اجتماع کنند که از کثرت و فشار مردم ناگزیر شود پناه به حرم خدا ببرد. وقتى گرفتارى وى شدت پیدا کرد و امام منتصر وفات یافت، امام سفاح به دنیا باز مى گردد در حالى که از مرگ امام منتصر غضبناک است. پس تمام دشمنان ستمگر ما را مى کشد و تمام زمین را مالک مى شود و خداوند کار او را اصلاح مى کند و سیصد و نه سال سطنت مى کند.

آنگاه امام باقر فرمود: اى جابر، مى دانى امام منتصر و سفاح کیست؟ منتصر، حسین و سفاح امیرالمؤمنین صلوات الله علیه است».

توضیح: این روایت نیز برخلاف روایت قبلى است.

در این جا این کتاب را به پایان مى رسانیم هر چند که آن را مختصر نگاشتیم و این امکان وجود داشت که هر فصلى از آن را با توضیحات بیشترى تبدیل به کتابى مفصل نماییم و امیدواریم که کوشش ما، در این پژوهش مورد قبول خداوند تبارک و تعالى قرارگرفته باشد و خوانندگان گرامى را سودمند باشد.

م- عبداللهى

۱۴۲۵ هجرى قمرى

۱۳۸۳ هجرى شمسى