صفحه نخست عقاید (کلام) اسلام ناب آیا قبل از قیامت کسى به دنیا باز مى گردد؟

آیا قبل از قیامت کسى به دنیا باز مى گردد؟

سؤال: آیا قبل از قیامت کسى به دنیا باز مى گردد؟

جواب: آیات قرآن نشان مى دهند که قبل از قیامت هیچکس به دنیا باز نمى گردد. خداوند در آیات ۳۰ و ۳۱ سوره زمر مى فرماید:

﴿إِنَّكَ مَيِّتٞ وَإِنَّهُم مَّيِّتُونَ ٣٠ ثُمَّ إِنَّكُمۡ يَوۡمَ ٱلۡقِيَٰمَةِ عِندَ رَبِّكُمۡ تَخۡتَصِمُونَ٣١ [الزمر: ۳۰-۳۱].

یعنى: «تو مى میرى و ایشان نیز خواهند مرد (۳۰) سپس شما در روز قیامت نزد پروردگارتان به مجادله خواهید پرداخت (۳۱)».

این آیه نشان مى دهد بعد از مرگ، محمّد و کفار در قیامت است که زنده خواهند شد و به مجادله خواهند پرداخت. و در مورد حضرت عیسى در آیه ۳۳ سوره مریم می‌فرماید:

﴿وَٱلسَّلَٰمُ عَلَيَّ يَوۡمَ وُلِدتُّ وَيَوۡمَ أَمُوتُ وَيَوۡمَ أُبۡعَثُ حَيّٗا ٣٣ [مریم: ۳۳].

یعنى: «سلام بر من روزى که متولد شدم و روزى که مى میرم و روزى که زنده مبعوث شوم».

این آیه سخن عیسى را در هنگامى که زنده بود بازگو مى کند و نشان مى دهد که عیسى بعد از مرگش در روز قیامت مبعوث مى شود و طبق آیات قرآن، من جمله آیه ۵۵ سوره آل عمران مشاهده نمودید اکنون عیسی مرده است و طبق آیه ۳۳ سوره مریم که مشاهده نمودید در قیامت مبعوث می شود. و در این آیه نشانی از رجعت او به دنیا وجود ندارد. و این که می گویند قبل از قیامت محمّدج و عیسی÷ به دنیا رجعت می کنند مدرک قرآنی ندارند بلکه آیات خلاف آن را نشان می دهند.

در آیه ۱۵ سوره مریم یک تولد و یک مرگ و یک مبعوث شدن برای حضرت یحیی قائل شده است. همان یحیی را که کسی قائل به رجعتش قبل از قیامت به دنیا نیست. در آیه ۳۳ سوره مریم که مشاهده نمودید هم یک تولد و یک مرگ و یک مبعوث شدن را برای عیسی قائل شده است عیناً همانند یحیی. و در مورد کفار در آیات ٩٩ و ۱۰۰ سوره مؤمنون می فرماید:

﴿حَتَّىٰٓ إِذَا جَآءَ أَحَدَهُمُ ٱلۡمَوۡتُ قَالَ رَبِّ ٱرۡجِعُونِ ٩٩ لَعَلِّيٓ أَعۡمَلُ صَٰلِحٗا فِيمَا تَرَكۡتُۚ كَلَّآۚ إِنَّهَا كَلِمَةٌ هُوَ قَآئِلُهَاۖ وَمِن وَرَآئِهِم بَرۡزَخٌ إِلَىٰ يَوۡمِ يُبۡعَثُونَ ١٠٠ [المؤمنون: ٩٩-۱۰۰].

یعنی: «تا آن گاه که مرگ یکی از ایشان فرا رسد گوید پروردگارا، مرا بازگردانید ٩٩ شاید من در آنچه وانهاده ام کار نیکى انجام دهم. نه چنین است این سخنى است که او گوینده آن است و پیشاپیش آنان برزخى است تا روزى که برانگیخته خواهند شد».

از این آیه به دست مى آید که کفار تا قیامت در عالم برزخ هستند و قبل از قیامت به دنیا باز نمی گردند و در نامه ۳۱ نهج البلاغه حضرت على به فرزندش حسن نوشته است:

«واعلم أن أمامك عقبة كوودا المخف فيها أحسن حالا من الـمثقل والبطئ عليها أقبح حالا من الـمسرع وإن مهبطك بها لا محالة أما على جنة أو على نار فارتد لنفسك قبل نزولك ووطئ الـمنزل قبل حلولك فليس بعد الـموت مستعتب و لا إلى الدنيا منصرف». یعنى: «بدان كه در جلوى تو گردنه بسيار دشوارى است كه در آن سبكبار از گرانبار خرسندتر است و كند رفتار از تندرو زشت و درمانده تر است و فرودگاه تو در آن ناچار بهشت است يا بر آتش. پس پيش از رسيدن به (آن سراى) براى خود پيشروى بفرست و پيش از رفتنت منزلى آماده ساز كه بعد از مرگ وسيله خشنود گرداندن نيست و كسى به دنيا باز نمى-گردد».

از این نامه به دست مى آید که بعد از مرگ کسى به دنیا باز نمى گردد.