آیه: ﴿هُوَ ٱلَّذِيٓ أَرۡسَلَ رَسُولَهُۥ بِٱلۡهُدَىٰ

سؤال: در آیه ٩ سوره صف، خداوند مى فرماید:

﴿هُوَ ٱلَّذِيٓ أَرۡسَلَ رَسُولَهُۥ بِٱلۡهُدَىٰ وَدِينِ ٱلۡحَقِّ لِيُظۡهِرَهُۥ عَلَى ٱلدِّينِ كُلِّهِۦ وَلَوۡ كَرِهَ ٱلۡمُشۡرِكُونَ ٩ [الصف: ٩].

یعنى: «او (خدا) کسى است که پیامبرش را با هدایت و آئین حق به سوى مردم فرستاد تا آئین او را بر تمام آیین ها پیروز گرداند هرچند که مشرکان را خوش آیند نباشد».

آیا این آیه دلیل بر این نیست که بالاخره تمام مردم جهان در آینده مسلمان مى-شوند؟

جواب: در مورد این آیه باید دانست که برخى از علماى شیعه این آیه را تحقق یافته در صدر اسلام مى دانستند که پیغمبر و اصحابش بر جزیرة العرب مسلط شدند و اسلام بر همه آن مکان ها غلبه نمود؟ من جمله آقاى ابوالقاسم خویى درکتاب «البيان» در بحث اعجاز قرآن این آیه را تحقق یافته در صدر اسلام مى داند و برخى از مفسرین می گویند اسلام در میدان هاى جنگ بر یهود و نصارى و کفار غلبه یافت.

حال ما روشن می سازیم که این آیه در چه موردى است:

۱- در این آیه قید «ارسل رسوله» آمده است یعنى خداوند رسولش را فرستاد تا آیین خود را بر آیین هاى دیگر غالب گرداند پس معلوم مى شود غلبه آیین حق به وسیله رسول یعنى محمّد باید انجام شود و بدین جهت است که برخى گفته اند در میدان هاى جنگ محمّد بر کفار و اهل کتاب غلبه نمود.

۲- در قرآن در آیه ۱۴ و ۶۴ سوره مائده تصریح نموده که نصارى و یهود تا روز قیامت وجود دارند و محو نخواهند شد و اگر ما بگوییم این آیه (آیه ٩ سوره صف) مى گوید تمام ادیان از بین مى روند و همه در جهان مسلمان مى شوند با آیه ۱۴ و ۶۴ سوره مائده مغایر مى شود. خداوند در آیه ۶۴ سوره مائده مى-فرماید:

﴿وَقَالَتِ ٱلۡيَهُودُ يَدُ ٱللَّهِ مَغۡلُولَةٌۚ غُلَّتۡ أَيۡدِيهِمۡ وَلُعِنُواْ بِمَا قَالُواْۘ بَلۡ يَدَاهُ مَبۡسُوطَتَانِ يُنفِقُ كَيۡفَ يَشَآءُۚ وَلَيَزِيدَنَّ كَثِيرٗا مِّنۡهُم مَّآ أُنزِلَ إِلَيۡكَ مِن رَّبِّكَ طُغۡيَٰنٗا وَكُفۡرٗاۚ وَأَلۡقَيۡنَا بَيۡنَهُمُ ٱلۡعَدَٰوَةَ وَٱلۡبَغۡضَآءَ إِلَىٰ يَوۡمِ ٱلۡقِيَٰمَةِ... [المائدة: ۶۴].

یعنى: «یهودیان گفتند که دست خدا بسته است دستشان بسته باد و لعنت کرده شدند به واسطه آنچه گفتند، بلکه دست (قدرت) خدا باز است انفاق مى کند آن گونه که بخواهد و البته آنچه از جانب پروردگارت به سوى تو نازل شده کفر و طغیان آنها را زیاد مى کند و میانشان تا روز قیامت کینه و دشمنى افکندیم...».

از این آیه به دست مى آید که تا روز قیامت یهود وجود دارند و میان برخى از آنان کینه و دشمنى وجود خواهد داشت و همچنین از آیه ۱۴ سوره مائده نیز به دست مى آید که تا روز قیامت نصارى وجود خواهد داشت و میان برخى از آنان کینه و دشمنى وجود خواهد داشت و به عبارتى هیچ گاه بر روى کره زمین همه مسلمان نخواهند شد و در حقیقت، این آیات نشان مى دهند که مهدویت یک عقیده بى اساسى است.

۳- در آیه ٩ سوره صف که در ابتداى سؤال مطرح نمودید خداوند نفرموده است که رسول را فرستاد تا ادیان دیگر را محو نماید بلکه فرموده بر آنها غالب گرداند و خداوند در آیه ۲۱ سوره مجادله مى-فرماید:

﴿كَتَبَ ٱللَّهُ لَأَغۡلِبَنَّ أَنَا۠ وَرُسُلِيٓ [المجادلة: ۲۱].

یعنى: «نوشت خدا که پیروز مى شوم من و رسولانم...».

و مى دانیم که برخى از رسولان الهی را کشتند و در ظاهر رسولان شکست خوردند. پس منظور از غلبه، غلبه معنوى است نه غلبه ظاهرى. و منظور از غلبه دین حق بر همه ادیان غلبه معنوى مى-باشد.