صفحه نخست عقاید (کلام) اسلام ناب آیا در آخر زمان بندگان صالح زمین را به ارث مى برند...

آیا در آخر زمان بندگان صالح زمین را به ارث مى برند؟

سؤال: آیا در آخر زمان بندگان صالح زمین را به ارث مى برند؟

جواب: خیر، این طور نیست و در قرآن نیامده که صالحین در آخر زمان زمین را به ارث مى-برند.

سؤال: مگر خداوند درآیه ۱۰۵ سوره انبیاء نمى فرماید:

﴿وَلَقَدۡ كَتَبۡنَا فِي ٱلزَّبُورِ مِنۢ بَعۡدِ ٱلذِّكۡرِ أَنَّ ٱلۡأَرۡضَ يَرِثُهَا عِبَادِيَ ٱلصَّٰلِحُونَ ١٠٥ [الأنبیاء: ۱۰۵].

یعنى: «در زبور بعد از ذکر نوشتیم که زمین را بندگان صالح من به ارث مى-برند».

جواب: بلى، خداوند این آیه را فرموده است ولى اگر به آیات قبل از این آیه توجه کنیم مشاهده مى-نماییم که آن آیات درباره قیامت است دیگر این که اگر به زبور حضرت داوود که در آیه، آدرس آن داده شده است مراجعه نماییم در آیه ۲٩ مزامیر ۳٧ مشاهده مى نماییم که مى فرماید: «صالحان وارث زمین خواهند شد و در آن تا ابد سکونت خواهند کرد».

این آیه از کتاب زبور اشاره به بهشت است که مؤمنین در آن تا ابد سکونت خواهند نمود. اشاره به زمین بهشت است نه اشاره به زمین دنیا. زیرا کسى در دنیا تا ابد زندگى نخواهد کرد و فانى خواهد شد و بالاخره قیامت برپا مى-شود و در آیه ٧۴ سوره زمر مشاهده مى نماییم که منظور از «ارض» زمین بهشت است و مى-فرماید:

﴿وَقَالُواْ ٱلۡحَمۡدُ لِلَّهِ ٱلَّذِي صَدَقَنَا وَعۡدَهُۥ وَأَوۡرَثَنَا ٱلۡأَرۡضَ نَتَبَوَّأُ مِنَ ٱلۡجَنَّةِ حَيۡثُ نَشَآءُۖ فَنِعۡمَ أَجۡرُ ٱلۡعَٰمِلِينَ ٧٤ [الزمر: ٧۴].

یعنى: «(بهشتیان در بهشت خواهند گفت) سپاس براى خدایى است که به وعده خویش وفا نمود و به ما زمین را به ارث داد. جاى گیریم از بهشت هر جا که خواهیم و چه خوب است پاداش عمل کنندگان».

و از آیات ۱۴ و ۶۴ سوره مائده به دست مى آید که تا قیامت نصارى در روى زمین هستند و میان برخى از آنان دشمنى است و همچنین تا قیامت یهود بر روی زمین هستند و میان برخى ازآنان دشمنى است. پس جامعه ایده آلى را که برخى مى پندارند که در دنیا به وجود مى آید طبق این آیات و برخى دیگر از آیات قرآن هرگز به وجود نخواهد آمد و صالحان وارثان کُل زمین نخواهند شد.