صفحه نخست عقاید (کلام) حقیقت توحید هـ) توحید اساس برادری و برابری

هـ) توحید اساس برادری و برابری

اکنون که توحید اساس آزادی انسان و اعتراف به عزّت و کرامت او شمرده می‌شود،‌ باید دانست که اساس برادری و برابری انسان‌ها نیز هست. زیرا اگر قرار باشد برخی از انسان‌ها ارباب برخی دیگر باشند، برادری و برابری در میان آنان ایجاد نخواهد شد.

امّا اگر همه به طور یکسان بنده‌ی خدا باشند، اساس برادری و برابری شکل خواهد گرفت. به همین دلیل است که پیامبران در انت‌های دعوت پادشاهان و فرمانروایان کشورها چنین می‌گفتند:

﴿تَعَالَوۡاْ إِلَىٰ كَلِمَةٖ سَوَآءِۢ بَيۡنَنَا وَبَيۡنَكُمۡ أَلَّا نَعۡبُدَ إِلَّا ٱللَّهَ وَلَا نُشۡرِكَ بِهِۦ شَيۡ‍ٔٗا وَلَا يَتَّخِذَ بَعۡضُنَا بَعۡضًا أَرۡبَابٗا مِّن دُونِ ٱللَّهِ [آل عمران: ۶۴].

«بیائید به سوی سخن دادگران‌های که میان ما و شما مشترک است (و همه آن را بر زبان می‌رانیم ) که جز خدای یگانه را نپرستیم و چیزی را شریک او نکنیم و برخی از ما برخی دیگر را به جای خداوند یگانه به خدائی نپذیریم».

یکی از دعا‌های پیامبر اسلام ج نیز که در پایان نماز می‌خواند، این دعای زیبا و ارزشمند است:

«اللّهُمَّ رَبُّنَا وَ رَبُّ كُلِّ شَيءٍ وَ مَليكِهِ، أنَا شَهِيدٌ أنَّكَ اللهُ وَحْدَكَ لا شريكَ لَكَاللُّهمَّ رَبُّنَا وَ رَبُّ كُلِّ شَيءٍ وَ مَليكِهِ، أنَا شَهيدٌ أنَّ مُحَمَّدَاً عَبْدُكَ وَ رَسُولُكَاللهمَّ رَبُّنَا وَ رَبُّ كُلِّ شَيءٍ وَ مَليكِهِ، أنَا شَهِيدٌ أنَّ العِبَادَ كُلُّهُم إخْوَةٌ». «ای الله، و ای پروردگار ما، ای پروردگار و مالک هر چیز، من گواهم که تو خدای یگانه و بی‌شریکی.

«ای الله، و ای پروردگار ما، ای پروردگار و مالک هر چیز، من گواهم که محمد بنده و فرستاده توست».

«ای الله، و ای پروردگار ما،‌ ای پروردگار و مالک هر چیز، من گواهم که همگی بندگان با هم برادرند»».

این شهادت‌‌های سه‌گانه پیامبر ج با یکدیگر در ارتباطند. برادری میان انسان‌ها بر دو شهادت اولی استوار است.

در شهادت اولی آمده است که خداوند تعالی در الوهیت یکتاست، شریکی ندارد و تنهاست و جز او کسی‌ شایسته خضوع و عبادت نیست. در شهادت دومی آمده است که محمّد نیز بنده خدا و تبلیغ‌کننده دستورات اوست و همین امر هرگونه شبهه خدایی را از او نفی می‌کند. در واقع محمّد ج نه خداست، نه پسر خدا و نه خدای سومی‌که مسیحیان در مورد عیسی چنان فکر می‌کنند.

حال با اثبات دو حقیقت و شهادت بیان‌شده، حقیقت سوم هم که بیان‌گر برادری و برابری انسان‌هاست، ثابت می‌شود. پس هیچ‌گونه تبعیض نژادی و برتری‌رنگ‌ها و نسبت‌ها وجود ندارد.

﴿إِنَّ أَكۡرَمَكُمۡ عِندَ ٱللَّهِ أَتۡقَىٰكُمۡ [الحجرات: ۱۳].

پس: خدا تنها و بی‌شریک است. همه‌ی انسان‌ها از جمله محمد ج بندگان خدا هستند. پس با هم برابر و برادرند.