صفحه نخست عقاید (کلام) حقیقت توحید ابلاغ توحید وظیفه‌ی امّت اسلام

ابلاغ توحید وظیفه‌ی امّت اسلام

همان‌گونه که توحید رسالت انسان مسلمان در زندگی است، رسالت امّت اسلامی نیز هست که آن را به همه‌ی جهان و جهانیان ابلاغ کند. به همین دلیل است که پیامبر گرامی ج پیام خود را که برای پادشاهان کسری و قیصر و روم و سایر پادشاهان و امیران زمین فرستاد، با این جمله‌ی قرآنی به پایان می‌رساند:

﴿قُلۡ يَٰٓأَهۡلَ ٱلۡكِتَٰبِ تَعَالَوۡاْ إِلَىٰ كَلِمَةٖ سَوَآءِۢ بَيۡنَنَا وَبَيۡنَكُمۡ أَلَّا نَعۡبُدَ إِلَّا ٱللَّهَ وَلَا نُشۡرِكَ بِهِۦ شَيۡ‍ٔٗا وَلَا يَتَّخِذَ بَعۡضُنَا بَعۡضًا أَرۡبَابٗا مِّن دُونِ ٱللَّهِۚ فَإِن تَوَلَّوۡاْ فَقُولُواْ ٱشۡهَدُواْ بِأَنَّا مُسۡلِمُونَ٦٤ [آل عمران: ۶۴].

«بگو: ای اهل کتاب! بیائید به سوی سخن دادگران‌های که میان ما و شما مشترک است (و همه‌ آن را بر زبان می‌رانیم) که جز خداوند یگانه را نپرستیم و چیزی را شریک او نکنیم و برخی از ما برخی دیگر را به جای خداوند یگانه به خدائی نپذیریم، پس هرگاه (از این دعوت) سر برتابند، بگوئید گواه باشید که ما تسلیم (اوامر و نواهی خدا) هستیم».

اصحاب پیامبر ج که رضوان خدا نصیب آنان باد و پیروان نیک‌روش آنان نیز این رسالت مهم و وظیفه‌ی خود را در برابر آن به خوبی می‌دانستند. از این رو هنگامی که رستم فرمانده سپاه ایرانی از ربعی بن عامر نماینده‌ی لشکر اسلام در جنگ قادسیه پرسیدکه شما چه‌کسانی هستید؟ و خواسته ‌‌شما ‌چیست؟ در پاسخ گفت: «ما قومی هستیم که خداوند برگزیده تا مردم را از بندگی بندگان به سوی بندگی پروردگار یکتا هدایت کرده و از تنگنای دنیا به وسعت آن و از جور ادیان به طرف عدل اسلام رهنمود سازیم».