صفحه نخست عقاید (کلام) حقیقت توحید لا إله إلاّ الله، عنوان توحید

لا إله إلاّ الله، عنوان توحید

توحیدی‌که پیامبران آورده‌اند دارای عنوانی است‌که در یک کلمه‌ی مختصر، حقیقت را تعبیر می‌کند. و آن عنوان، جمله «لا إله إلاّ الله» است که به کلمه «توحید» یا کلمه «اخلاص» و یا کلمه «تقوی» نامیده شده است.

این کلمه‌ی با عظمت، صفت خداوندی را از تمام خلایق نفی کرده وآن را فقط برای پروردگار یکتا اثبات می‌کند و مطابق آن فقط الله خدای حقیقی است و به جز او هر چه را که مردم در زمان‌‌های مختلف عبادت کرده‌اند، خدایانی بی‌ارزش و باطل به حساب می‌آید که ساخته‌ی دست جهالت و خرافات هستند. خداوند در این باره می‌فرماید:

﴿ذَٰلِكَ بِأَنَّ ٱللَّهَ هُوَ ٱلۡحَقُّ وَأَنَّ مَا يَدۡعُونَ مِن دُونِهِۦ هُوَ ٱلۡبَٰطِلُ وَأَنَّ ٱللَّهَ هُوَ ٱلۡعَلِيُّ ٱلۡكَبِيرُ٦٢ [الحج: ۶۲].

«(مسأله) به همین منوال است و خداوند حقّ است و آنچه را که بجز او به فریاد می‌خوانند و پرستش می‌نمایند، باطل است و خداوند والا مقام و بزرگوار است».

اله یعنی معبود حقیقی و محبوب مورد اطاعت وکسی که شایسته است عبادت شود، چون دارای صفات کمال است و به خاطر دارا بودن این صفات لازم است، نهایت محبّت و نهایت تسلیم به او اختصاص داده شود و وجود این دو حالت به معنی ‌عبادت است. طبق بیان شیخ ‌الاسلام ابن‌تیمیه «اله» عبارت است از کسی که دل‌ها اسیر محبّت‌ او بوده و در برابر او تسلیم شده و خوار و ذلیل گردیده‌اند، از او ترسیده و به او اُمید دارند، در سختی‌ها به او رجوع‌ کرده و در امور مهم به فریادش خوانند و در کار‌های نیکو بر او توکل‌کنند، به او پناه برده و با یاد او به اطمینان و با محبّتِ او به آرامش رسند ... .

بسیار روشن است که چنین کسی با چنین صفاتی فقط خداوند می‌باشد.

به این خاطر است که «لا اله إلاّ الله» صادق‌ترین و برترین گفتار است. اساس هر امر و والاترین نیکی‌هاست. در حدیث صحیح از پیامبر ج روایت شده که فرمود: «برترین کلامی که من و پیامبران قبل از من گفته‌اند، لا إله إلاّ الله است».