صفحه نخست عقاید (کلام) حقیقت توحید وحی، دلیلی بر یگانگی خداوند

وحی، دلیلی بر یگانگی خداوند

همراه با دلایل فطری و عقلی که نشان از یکتابودن خداوند دارند، دلایل شنیداری نیز که نسل‌‌های مختلف از کتاب‌‌های خداوند و پیامبرانی‌که در سرزمین‌ها و دوران‌‌های مختلف‌ظهور یافته‌اند، نقل نموده‌اند بر یگانگی خداوند دلالت دارند. که این دلایل شامل دعوت خدا و فرستادگانش است، برای ایمان به خدایی واحد و بی‌شریک و انجام عبادت فقط برای او و نیز شامل انکار و ردّ اقوامی است که برای خدا شریک قائل شده و مرتکب کاری شده‌اندکه دلایلی از خداوند برای آن نازل نشده است.

در این مجال، قرآن که عهد الهی و محفوظ از تحریف است و مشتمل بر هدایت آسمان برای زمین است، رشته‌ی سخن به دست گرفته و برخی داستان‌‌های پیامبران را برای ما بازگو می‌کندکه همه‌ی آنها برای بیان عقیده‌ی یکتاپرستی برانگیخته شدند. و این همان دلیلی‌است که قرآن آن را بر ضدّ مشرکینی به کار می‌گیرد که به همراه خداوند، خدایان دیگری را نیز می‌پرستیدند. در حالی که هیچ دلیلی از عقل و وحی نداشتند.

اکنون به همراه یکدیگر به قسمتی از سوره‌ی انبیاء گوش فرا می‌دهیم که با توبیخ و انکار مشرکین سخن می‌گشاید و می‌فرماید:

﴿أَمِ ٱتَّخَذُوٓاْ ءَالِهَةٗ مِّنَ ٱلۡأَرۡضِ هُمۡ يُنشِرُونَ٢١ لَوۡ كَانَ فِيهِمَآ ءَالِهَةٌ إِلَّا ٱللَّهُ لَفَسَدَتَا [الأنبیاء: ۲۱-۲۲].

﴿أَمِ ٱتَّخَذُواْ مِن دُونِهِۦٓ ءَالِهَةٗۖ قُلۡ هَاتُواْ بُرۡهَٰنَكُمۡۖ هَٰذَا ذِكۡرُ مَن مَّعِيَ وَذِكۡرُ مَن قَبۡلِيۚ بَلۡ أَكۡثَرُهُمۡ لَا يَعۡلَمُونَ ٱلۡحَقَّۖ فَهُم مُّعۡرِضُونَ٢٤ وَمَآ أَرۡسَلۡنَا مِن قَبۡلِكَ مِن رَّسُولٍ إِلَّا نُوحِيٓ إِلَيۡهِ أَنَّهُۥ لَآ إِلَٰهَ إِلَّآ أَنَا۠ فَٱعۡبُدُونِ٢٥ [الأنبیاء: ۲۴-۲۵].

«آیا آنان غیر از یزدان، معبودهایی را به خدای گرفته‌اند؟! بگو دلیل خود را (بر این شرک) بیان دارید. این (قرآن) راهنمای‌ کسانی‌ است که با من همراهند و این (هم تورات و انجیل و سایر کتب آسمانی) راهنمای کسانی بوده که قبل از من می‌زیسته‌اند (هیچیک شرک را جایز نمی‌دانند) اصلاً اغلب آنان (چیزی از حق) نمی‌دانند و این است که (از یکتاپرستی به شرک) روی گردانند».

خداوند در سوره‌ی احقاف از آنان دلیلی نَقلی برای ادّعای شرک‌آمیزشان می‌طلبد: ﴿ٱئۡتُونِي بِكِتَٰبٖ مِّن قَبۡلِ هَٰذَآ أَوۡ أَثَٰرَةٖ مِّنۡ عِلۡمٍ إِن كُنتُمۡ صَٰدِقِينَ [الأحقاف: ۴]. «(اگر فرضاً می‌گویید که معبودان دروغین شما در آفرینش آسمان‌ها و زمین شرکت داشته‌اند) کتابی (از کتب آسمانی) پیش از این (قرآن) یا یک اثر علمی (و باستانی) برای من بیاورید، اگر راست می‌گویید».