صفحه نخست فقه و اصول روز عاشورا را چگونه بگذرانیم؟ در نزد اهل سنت و جماعت روز عاشورا چنين است

در نزد اهل سنت و جماعت روز عاشورا چنين است

بسم الله الرحمن الرحیم

خلاصه‌ى قصه‌ى موسى و فرعون:

موسى÷ وهمراهانش بدستور خداوندأ متعال راهى ساحل دریا شدند، فرعون وهمراهانش بدنبال موسى÷ و بنی اسرائیل روان گشتند، موسى÷ و بنی اسرائیل به ساحل دریا رسیدند اما کشتى و چیزى در اختیار نداشتند، جلو رویشان دریا و پشت سرشان فرعون ولشکریانش همه بسلاح بودند.

همراهان موسى÷ گفتند فرعونیان بما مى‌رسند موسى÷ گفت فرعونیان هرگز بما نمى‌رسند زیرا پروردگار با من است، مرا راهنمائى مى‌کندو راه نجات را بمن نشان مى‌دهد.

خداوندأ وحى به موسى÷ فرستاد تا عصاى خود را به دریا بزند، دریا از هم شکافته شد و براى موسى÷ و همراهانش دوازده جادّه در دریا پیدا شد، در دو طرف جادّه آب دریا بصورت کوهى عظیم ایستاده بود، فرعون بهت زده با چشم خود مى‌دید که موسى و همراهانش از راه باز شده در میان دریا مى‌گذرند، در آن موقع که فرعون مى‌دید موسى÷ و بنی اسرائیل در ساحل دیگر از دریا بیرون مى‌روند و در ساحل راه مى‌روند فرعونیان تصور کردند که راه براى آن‌ها نیز در دریا باز است و بدنبال موسى÷ و همراهانش وارد شدند، اما همین که موسى÷ و بنی اسرائیل به ساحل رسیدند دریا سر بهم نهاد و فرعون و لشکریانش را به زیر آب برد، وقتى فرعون به حال غرق شدن رسید چنان‌که خداوندأ از زبان او در قـرآن بیان مى‌فرماید چنین گفت: ﴿قَالَ ءَامَنتُ أَنَّهُۥ لَآ إِلَٰهَ إِلَّا ٱلَّذِيٓ ءَامَنَتۡ بِهِۦ بَنُوٓاْ إِسۡرَٰٓءِيلَ وَأَنَا۠ مِنَ ٱلۡمُسۡلِمِينَ ٩٠ ءَآلۡـَٰٔنَ وَقَدۡ عَصَيۡتَ قَبۡلُ وَكُنتَ مِنَ ٱلۡمُفۡسِدِينَ ٩١ فَٱلۡيَوۡمَ نُنَجِّيكَ بِبَدَنِكَ لِتَكُونَ لِمَنۡ خَلۡفَكَ ءَايَةٗۚ٩٢ [يونس: ٩۰ ـ ٩۳].

«ایمان آوردم به اینکه معبودى بحق نیست مگر خداىأ یکتائى که بنی اسرائیل به او ایمان آوردند و من از مسلمانان هستم، خداوند فرمود آیا حالا ایمان مى‌آورى و پیش از این از مفسدان و تبهکاران بودى؟ امروز تو را با جسم بى جانت از دریا بیرون آریم تا براى کسانى که بعد از تو مى‌آیند درس عبرتى باشد و بدانند که تو بنده‌اى و مانند تو غرور بر ندارند».

وقتى رسول اکرمص از مکه به مدینه هجرت فرمودند دیدند که یهود مدینه روز عاشورا را روزه مى‌گیرند پس فرمود: «ما هذا اليوم الذي تصومونه؟» براى چه این روز را روزه مى‌گیرید؟ گفـتـند: این روزى است که خداوندأ موسى÷ و مؤمنین را از دست فرعون و لشکریانش نجات داد، و فرعون و همراهانش را در دریا غرق کرد، موسى÷ براى شکرگذارى خداأ آن روز را روزه گرفتند و ما نیز آن را روزه مى‌گیریم.

رسول اکرمص فرمود: «نَحْنُ أَحَقُ مِنْكُم بِمُوسَى» ما به موسى÷ از شما برحق‌تر هستیم، و امر کرد به روزه گرفتن آن روز، و فرمود: «لَئِنْ بَقَيْتُ إِلَى قَابِلٍ لَأَصُومَنَ التَّاسِعَ»، اگر در سال آینده زنده بودم روز نهم را نیز روزه خواهم گرفت، یعنى روز نهم و دهم را روزه خواهم گرفت.

رسول اکرمص مى‌فرماید: «أَفْضَلُ الصَّوُمِ بَعْدَ رَمَضَانَ شَهْرُ اللهِ المُحَرَّم».

بهترین روزه‌ها بعد از روزه ماه مبارک رمضان روزه ماه محرم الحرام است.

و درباره روزه روز عاشورا پرسیده شد آن حضرتص فرمودند: «يُكَفِّرُ السَّنَةِ المَاضِيَةِ».

روزه گرفتن آن کفاره گناهان (صغیره) سال گذشته مى‌شود.

روز عاشورا فضیلت بسیار بزرگى را دارد و روزه آن در میان پیامبران مشهـور و معروف است، همچنین قریش در جاهلیت آن را روزه مى‌گرفتند.

و در روایت دیگرى آمده که آن حضرتص فرمودند: «صُوموُا يَوُمَاً قَبْلَهُ أَوْ يَوُمَاً بَعْدَهُ، خَالِفُوا اليَهُودَ».

با یهود مخالفت کنید و یک روز قبل از آن و یا یک روز بعد از آن روزه بگیرید.

پس بایستى مسلمان روزهاى نهم و دهم، یا دهم و یازدهم را روزه بگیرد تا اینکه فائده‌هاى بسیارى ببرد و از این فائده‌ها:

۱ ـ اینکه اجر یک ماه براى او نوشته مى‌شود زیرا هر حسنه و نیکى بـه ده برابر تبدیل مى‌شود و رسـول اکرمص سـه روز از هر ماه را روزه مى‌گرفتند و به آن امر مى‌کردند.

۲ ـ اینکه روزه این ماه (محرم الحرام) بهترین روزه‌ها بعد از ماه مبارک رمضان است چنان‌که درحدیث آمده است.

۳ ـ اینکه با روزه گرفتن روز نهم و یازدهم با روز دهم مخالفت با یهود مى‌شود.

۴ ـ اینکه اقتدا و تأسى به رسول اکرمص است.

۵ ـ اینکه کفاره گناهان صغیره یک سال خواهد بود.

و فوائد بسیار دیگر.