«ق»

قابیل

هرکس که قابیل را در خواب ببیند از حد و حدود خود، پا فراتر می‌نهد و به طغیان و سرپیچی روی می‌آورد و کسی را به ناحق به قتل می‌رساند؛ اما اگر آن شخص قاتل نباشد، عملی را انجام می‌دهد که بسیار از آن پشیمان می‌شود.

قاضی

اگر کسی در خواب ببیند که قاضی شده است و در قضاوتش عدالت را رعایت می‌کند، اگر بازرگان باشد در تجارتش، حق دیگران را نمی‌خورد و اگر اهل بازار باشد، در وزن کردن اجناس، مردم را فریب نمی‌دهد. اگر کسی در خواب ببیند که قاضی معتمد یا عالمی شده است، درجه و مقامش بالا می‌رود و به زهدش افزوده می‌گردد. دیدن قاضی خوشرو در خواب، به رسیدن مژده‌ای خوش تعبیر می‌شود. اگر بیماری در خواب ببیند که قاضی به نفع او حکم کرد، شفا می‌یابد؛ اما اگر به ضرر او حکم کرد، از دنیا می‌رود.

قاعدگی

اگر زنی در خواب ببیند که از او خون قاعدگی می‌آید، در حال انجام گناه است و اگر در آن خواب خود را شست، از انجام گناه توبه می‌کند. خون قاعدگی، بر ضعف دین، مانند انجام ندادن نماز و روزه نیز، دلالت دارد. اگر زنی نازا در خواب ببیند که از او خون قاعدگی می‌آید، ممکن است بچه‌دار شود.

قبر

قبر در خواب، به زندان تعبیر می‌شود. اگر کسی در خواب ببیند که در حال قبر کندن است، اگر مجرّد باشد، ازدواج می‌کند.

قرآن

خواندن قرآن در خواب، نشانه خوشی، شرف و سربلندی است. اگر بیماری در خواب ببیند که قرآن می‌خواند، خداوند او را شفا می‌دهد. خواندن قرآن در خواب، نشانه افزودن بر اعمال صالح و بالا رفتن درجه و مقام است. اگر کسی در خواب ببیند که قرآن را پاره می‌کند، دربرابر حق بسیار منکر و لجباز است و اگر ببیند که چیزی به قرآن افزود که خودش هم از آن متنفر بود، نشانه از بین رفتن دین و ایمان او می‌باشد. اگر کسی ببیندکه قرآنی در کنار اوست، به علم و قدرت می‌رسد و اگر بیمار باشد، شفا می‌یابد.

قربانی

قربانی نمودن برای خداوند در خواب، به ادای نذر و رهایی از بلا و ناراحتی دلالت دارد. آن کس که در خواب ببیند حیوانی را برای رضای خداوند قربانی می‌کند، اگر بدهکار باشد، بدهی‌هایش را می‌پردازد؛ اگر فقیر باشد، ثروتمند و اگر از چیزی در ترس و هراس باشد، از آن ایمن می‌شود. بیننده‌ی چنین خوابی اگر هنوز به حج نرفته باشد؛ به حج خانه‌ی خدا می‌رود؛ اگر در جنگ باشد، بر دشمن پیروز می‌شود و اگر غم و غصه داشت به او گشایش و راحتی روی خواهد آورد. دیدن قربانی در خواب، نشانه تولد نوزاد پسر یا بازگشت غریبی به خانه می‌باشد و نیز، ممکن است نشانه افزایش ایمان وعمل به سنت باشد.

قرض

قرض گرفتن در خواب، نشانه نیاز به آن پول و قرض دادن، نشانه خیر و صدقه است. اگر کسی در خواب بببیند که چیز بسیار گران‌بهایی را به عنوان قرض به دیگران داد، نشانه‌ی معامله‌ی خوب او با خداوند است. هم‌چنین قرض دادن، نشانه ایثار و بخشش به مردم است، در حالی که خود به آن نیاز دارد. اگر کسی در خواب ببیند که در راه خدا به دیگران قرض می‌دهد و آن را طلب نمی‌کند، پول و مالی بسیار برای جهاد در راه خدا صرف می‌کند و هر‌کس در خواب ببیند آنکه به او قرض داده از دنیا رفته است، ناراحتی و غم و غصه‌اش برطرف می‌شود. اگر کسی در خواب ببیند که حقی یا قرضی را ادا می‌نماید، صله رحم می‌کند و به دیدار خویشان می‌رود، یا به فقیری طعام می‌دهد یا کاری که قبلاً برایش سخت بود، آسان می‌شود.

قصاب

دیدن قصاب با لباسی کثیف و چاقویی در دست، بر مردی دلالت دارد که باعث هلاک مردم می‌شود.

قصاص

قصاص در خواب، به زندگی و عمر طولانی تعبیر می‌شود؛ زیرا خداوند می‌فرمایند: ﴿وَلَكُمۡ فِي ٱلۡقِصَاصِ حَيَوٰةٞ يَٰٓأُوْلِي ٱلۡأَلۡبَٰبِ؛ یعنی، «و در قصاص برای شما مایه حیات است‌ای خردمندان».

قفس

دیدن قفس در خواب، به زندان تعبیر می‌شود.

قفل

قفل در خواب، بر مردی امانتدار و درستکار دلالت دارد. اگر کسی که در بند است در خواب ببیند که قفلی را باز می‌کند، از بند و زندان رهایی می‌یابد و اگر بیننده‌ی خواب غم و غصه‌ای دارد، ناراحتی‌هایش برطرف می‌شوند. دیدن قفل‌ها در خواب، بر عدم آگاهی نیز، دلالت دارد زیرا خداوند می‌فرمایند: ﴿أَفَلَا يَتَدَبَّرُونَ ٱلۡقُرۡءَانَ أَمۡ عَلَىٰ قُلُوبٍ أَقۡفَالُهَآ٢٤؛یعنی، «پس آیا در قرآن تدبّر نمی‌کنند یا اینکه بر دل‌هایشان قفل زده شده است».

قلاده

دیدن قلاده در خواب، برای زن به آرایش و زینت تعبیر می‌شود.

قلب

قلب در خواب، به نرمی، شجاعت، هوشمندی، خوش اخلاقی و بخشش و گذشت تعبیر می‌شود. اگر کسی در خواب ببیند که هراسی در دل دارد، به راه حق هدایت می‌شود؛ زیرا خداوند می‌فرمایند:

﴿حَتَّىٰٓ إِذَا فُزِّعَ عَن قُلُوبِهِمۡ قَالُواْ مَاذَا قَالَ رَبُّكُمۡۖ قَالُواْ ٱلۡحَقَّۖ[سبأ: ۲۳]

«تا زمانی که هراس از دل‌هایشان گرفته شود، گویند پروردگار شما چه گفت، گویند حق را».

اگر کسی ببیند که قلبش سیاه است، مرتکب گناهان زیاد شده و از راه حق و حقیقت گمراه شده است.

قلعه

دیدن قلعه در خواب، به علم، قرآن و هرچیزی که مسلمان با آن خود را از شرّ شیطان محافظت می‌کند، تعبیر می‌شود. اگر کسی در خواب ببیند که قلعه‌ای می‌سازد، از خود در مقابل دشمنانش حفاظت می‌کند یا از آلوده شدن به گناه اجتناب می‌ورزد یا دارایی و نفسش را از بلا و ذلّت در امان می‌دارد. دیدن قلعه در خواب، نشانه تغییر اوضاع از ناراحتی به خوشی و آسایش می‌باشد. دیدن قلعه، به دوری از گناه نیز، تعبیر می‌شود.

قلم

دیدن قلم در خواب، بر دانش، حفظ کردن و حرفه و صنعت دلالت دارد.

قیامت

دیدن قیامت در خواب، نشانه هشدار به بیننده خواب است در باره‌ی آنچه انجام می‌دهد. دیدن قیامت، به عدالت و گرفتن حق ستمدیده از ستمکار نیز، تعبیر می‌شود. هرکس ببیند که قیامت تنها برای او برپا شده است، می‌میرد و اگر ببیند که فقط او و همسرش محشور می‌گردند، نشانه ظالم بودن آن‌هاست. اگر کسی در خواب ببیند که رسیدگی به حق و حسابش در روز قیامت نزدیک شده است، نشانه این است که او فردی ناآگاه و بی‌توجّه به دین خداوند است. اگر کسی ببیند که به سختی مورد محاسبه قرار گرفت، شکست سنگینی می‌خورد. اگر کسی در خواب دید که نامه اعمالش را با دست راست گرفت، پیروز و سربلند خواهد شد و دارای درجه و مقامی بلند می‌گردد و اگر نامه اعمال را با دست چپ گرفت، به علت گناه کردن یا فقر و نیاز، هلاک می‌گردد. هرکس در خواب خود را بالای پل صراط سلامت ببیند، از بلا و فتنه و آزمونی سخت نجات پیدا می‌کند.