تعبیر براساس آیات قرآن

ریسمان: دیدن آن را در خواب، به عهد و پیمان تعبیر نمایید؛ به دلیل این آیه: ﴿وَٱعۡتَصِمُواْ بِحَبۡلِ ٱللَّهِ؛ یعنی، «به ریسمان خداوند، پیمان خداوند، چنگ زنید».

کشتی: دیدن آن را درخواب، به نجات یافتن تعبیر نمایید؛ به دلیل این آیه: ﴿فَأَنجَيۡنَٰهُ وَأَصۡحَٰبَ ٱلسَّفِينَةِ؛ یعنی، «او [نوح] و آنان را که در کشتی بودند؛ نجات دادیم».

تخته: دیدن آن را در خواب، به نفاق تعبیر نمایید؛ به دلیل این آیه: ﴿كَأَنَّهُمۡ خُشُبٞ مُّسَنَّدَةٞۖ؛یعنی، «[منافقان] مانند تخته‌ای هستند که [بر دیوار] تکیه داده شده‌اند».

سنگ: دیدن آن را در خواب، به سنگدلی تعبیر نمایید؛ به دلیل این آیه: ﴿فَهِيَ كَٱلۡحِجَارَةِ أَوۡ أَشَدُّ قَسۡوَةٗۚ؛ یعنی، «[دل‌های آنان] مانند سنگ یا سخت‌تر از آن است».

نوزاد شیرخوار: دیدن آن را در خواب، به دشمن تعبیر نمایید؛ به دلیل این آیه: ﴿فَٱلۡتَقَطَهُۥٓ ءَالُ فِرۡعَوۡنَ لِيَكُونَ لَهُمۡ عَدُوّٗا وَحَزَنًاۗ؛ یعنی، «پس خاندان فرعون، او ـ موسی که نوزادی شیرخوار بود ـ را از آب گرفتند تا دشمن آنان و مایه‌ی اندوهشان گردد».

خاکستر: دیدن آن را در خواب، به از بین رفتن اعمال تعبیر نمایید؛ به دلیل این آیه: ﴿مَّثَلُ ٱلَّذِينَ كَفَرُواْ بِرَبِّهِمۡۖ أَعۡمَٰلُهُمۡ كَرَمَادٍ ٱشۡتَدَّتۡ بِهِ ٱلرِّيحُ؛ یعنی، «مثل اعمال آنانی‌که به پروردگارشان کافر گشتند، همانند خاکستری است که باد آن را پراکنده نماید».

آب: دیدن آن را در خواب، به فتنه و آزمایش و آشوب تعبیر نمایید؛ به دلیل این آیه: ﴿لَأَسۡقَيۡنَٰهُم مَّآءً غَدَقٗا١٦ لِّنَفۡتِنَهُمۡ فِيهِۚ؛ یعنی، «آب زیاد بهرﮤ آنان می‌گردانیم تا بدان آنان را بیازماییم».

خوردن گوشت: دیدن آن را در خواب، به غیبت کردن از دیگران تعبیر نمایید؛ به دلیل این آیه: ﴿أَيُحِبُّ أَحَدُكُمۡ أَن يَأۡكُلَ لَحۡمَ أَخِيهِ مَيۡتٗا؛ یعنی، «آیا کسی از شما دوست دارد که گوشت برادر مردﮤ خود را بخورد [غیبت برادر مسلمان نیز، چنین است).

سبزی، خیار، پیاز، سیر و عدس: دیدن و انتخاب آن‌ها در خواب، به تبدیل کردن چیزهای خوب، ازقبیل علم، دارایی، خانه، همسر و.. . به شکل‌های بد آن تعبیر نمایید؛ به دلیل این آیه: ﴿فَٱدۡعُ لَنَا رَبَّكَ يُخۡرِجۡ لَنَا مِمَّا تُنۢبِتُ ٱلۡأَرۡضُ مِنۢ بَقۡلِهَا وَقِثَّآئِهَا وَفُومِهَا وَعَدَسِهَا وَبَصَلِهَاۖ قَالَ أَتَسۡتَبۡدِلُونَ ٱلَّذِي هُوَ أَدۡنَىٰ بِٱلَّذِي هُوَ خَيۡرٌۚ؛ یعنی، «[بنی‌اسرائیل به موسی گفتند:] از پروردگارت بخواه که برای ما از روییدنی‌های زمین از قبیل سبزیجات، خیار، سیر، عدس و پیاز بیرون آورد. موسی گفت: ’آیا آنچه را که پست است جایگزین آنچه که خوب است، می‌نمایید‘».

درخت نیکو و زیبا: دیدن آن رادر خواب، به سخن زیبا و پاک، ودرخت زشت را به سخن زشت و ناپسندتعبیر نمایید؛ به دلیل آیه‌: ﴿مَثَلٗا كَلِمَةٗ طَيِّبَةٗ كَشَجَرَةٖ طَيِّبَةٍ...؛ یعنی، «مثل سخن سودمند و پاک، هماننددرختی پاک و میوه دار است…».

بوستان: دیدن آن را در خواب، به عمل انسان و سوختن آن را به باطل شدن اعمال نیک تعبیر نمایید؛ به دلیل آیه: ﴿فَأَصَابَهَآ إِعۡصَارٞ فِيهِ نَارٞ فَٱحۡتَرَقَتۡۗ؛ یعنی، «گردبادی که در آن آتش باشد و بر باغ و بوستان برخورد کند و آن را بسوزاند. [از بین رفتن عمل نیک نیز چنین است]».

تخم پرنده: دیدن تخم پرندگان رادرخواب، به زن تعبیر نمایید؛ زیرا خداوند حوریان بهشت را به تخم پرندگان تشبیه فرمودند: ﴿كَأَنَّهُنَّ بَيۡضٞ مَّكۡنُونٞ٤٩؛ یعنی، «انگار تخم‌هایی هستند که [زیر پر و بال پرندگان] پنهان شده‌اند».

لباس و پوشاک: دیدن آن را در خواب، به زن تعبیر نمایید؛ زیرا خداوند در مورد زنان می‌فرمایند: ﴿هُنَّ لِبَاسٞ لَّكُمۡ؛ یعنی، «آنان لباس و پوشش شما هستند».

روشنایی و تاریکی: نور و روشنایی را به هدایت و تاریکی را به گمراهی تعبیر نمایید؛ زیرا خداوند هدایت مردم و بیرون آوردن آنان را از گمراهی، توسط پیامبرص به خارج نمودن آنان از تاریکی به روشنایی تشبیه می‌کنند و می‌فرمایند: ﴿يُخۡرِجُهُم مِّنَ ٱلظُّلُمَٰتِ إِلَى ٱلنُّورِۖ؛یعنی، «[پیامبرص] آنان را از تاریکی‌ها خارج نموده، به سمت نور رهنمون می‌سازد».