پیشگفتار مؤلف

ان الحمد لله نمده ونستعینه ونستغفره ونعوذ بالله من شرور انفسنا ومن سیئات اعمالنا، من یهده الله فلا مضل له ومن یضلل فلا هادي له. واشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریك له واشهد ان محمداً عبده ورسوله.. . اما بعد

﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ ٱتَّقُواْ ٱللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِۦ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنتُم مُّسۡلِمُونَ١٠٢[آل عمران: ۱۰۲].

﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلنَّاسُ ٱتَّقُواْ رَبَّكُمُ ٱلَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفۡسٖ وَٰحِدَةٖ وَخَلَقَ مِنۡهَا زَوۡجَهَا وَبَثَّ مِنۡهُمَا رِجَالٗا كَثِيرٗا وَنِسَآءٗۚ وَٱتَّقُواْ ٱللَّهَ ٱلَّذِي تَسَآءَلُونَ بِهِۦ وَٱلۡأَرۡحَامَۚ إِنَّ ٱللَّهَ كَانَ عَلَيۡكُمۡ رَقِيبٗا١[النساء: ۱].

﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ ٱتَّقُواْ ٱللَّهَ وَقُولُواْ قَوۡلٗا سَدِيدٗا٧٠ يُصۡلِحۡ لَكُمۡ أَعۡمَٰلَكُمۡ وَيَغۡفِرۡ لَكُمۡ ذُنُوبَكُمۡۗ وَمَن يُطِعِ ٱللَّهَ وَرَسُولَهُۥ فَقَدۡ فَازَ فَوۡزًا عَظِيمًا٧١[الأحزاب: ٧۰-٧۱].

اما بعد فان اصدق الحدیث کتاب الله و خیر الهدي هدي محمدص و شر الامور محدثاتها، و کل محدثه بدعه و کل بدعه ظلاله و کل ضلاله في النار.

(ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید، آن‌گونه که شایسته‌ی خداوند است، از او بترسید و نمی‌میرید مگر با حالت مسلمانی).

(ای مردم نسبت به پروردگارتان پرهیزگار باشید، آن پروردگاری که شما را از یک نفْس بیافرید و از آن نفْس نیز، زوجش را آفرید و از آن دو نفر، مردان و زنان بسیار [بر روی زمین] پراکنده نمود و از خدا بپرهیزید که همدیگر را به او سوگند می‌دهید و از این‌‌که پیوند خویشاوندی و صله‌ی رحم را بگسلید، بپرهیزید. به راستی که خداوند مراقب [اعمال] شماست).

(ای کسانی‌ که ایمان آورده‌اید، تقوای الهی پیشه کنید و سخن راست و درست بگویید که در این صورت خداوند اعمال‌تان را اصلاح می‌کند و گناهان‌تان را می‌بخشد و به تحقیق هرکس از خدا و پیامبرش اطاعت نماید، به پیروزی و کامیابی بزرگی دست می‌یابد).

بعد از بیان این آیات، باید گفت که درست‌ترین سخن، کلام خداست و بهترین راهنمایی، راهنمایی پیامبرص می‌باشد و بدترین امور، بدعت در دین است و هر بدعتی گمراهی و سرانجام هر گمراهی به آتش جهنم می‌انجامد.

با توجه به حدیثی از پیامبرص به روایت بخاری و مسلم که می‌فرمایند: «اذا اقترب الزمان م تكد رؤیا المسلم تكذب»؛ یعنی، (هنگامی که قیامت نزدیک شود، به ندرت خواب افراد مسلمان و با ایمان دروغ از آب درمی‌آید) درست از آب درآمدن بسیاری از خواب‌های افراد باایمان، یکی از نشانه‌های صغرای نزدیک شدن روز قیامت است؛ بیشتر ما نیز، این حقیقت را احساس نموده‌ایم. ممکن است در این مورد حکمت خداوندی این‌گونه باشد که با توجه به حدیث پیامبرص به روایت مسلم که می‌فرمایند: «بدأ الاسلام غریباً وسیعود غریباً كما بدأ»؛ یعنی، (اسلام با غربت آغاز شد و دوباره همانند آغازش، غریب خواهد شد) چون اسلام غریب خواهد شد، خداوند می‌خواهددرآخرالزمان مسلمان واقعی را که غریب و نگران شده است؛ با تحقّق خواب‌هایش خوشحال و در مسیرش ثابت قدم نماید.

گرچه امروزه تعداد کتاب‌های تعبیر خواب که ترکیبی از تعابیر نادرست و باطل و احیاناً تعابیر درست و دقیق را دربردارند، بسیار است، اما تعداد کسانی که خداوند به آنان علم و حکمت تعبیر خواب‌ را عطا نموده؛ بسیار کم است. از این‌رو، این کتاب را به رشته‌ی تحریر درآوردم تا خوانندگان گرامی با روش‌های تعبیر خواب و شرایط تعبیر آن‌ها و تعبیر موارد معدودی که بیشتر آن‌ها از قرآن و سنت پیامبرص گرفته شده است؛ آشنا شوند. این کتاب، ادامه کتاب دیگرم در این مورد، تحت عنوان «روش اهل سنت و جماعت در تعبیر خواب» و در حقیقت کامل‌کننده آن می‌باشد.

از خداوند متعال، طلب یاری می‌نماییم، زیرا تنها او، هدایتگر ما به راه راست است و سپاس و ستایش بی‌‌حدّ، او را سزد که پروردگار جهانیان است.

خالد بن علی بن محد العنبری