صفحه نخست اخلاق اسلامی روابط با خویشاوندان اثر‌های ناگواريکه از قطع علاقه با اقارب ببار ميايد...

اثر‌های ناگواريکه از قطع علاقه با اقارب ببار ميايد

قطع روابط با خویشاوندان اثر‌های ناگواری در پی دارد که باید هر انسان عاقل و هوشیار متوجه آن باشد و از آن دوری بجوید، در نکات ذیل می‌توان به این اثر‌های منفی اشاره کرد:

۱- قطع کنندۀ اقارب مورد نفرین خداوند متعال قرار گرفته بر قلبش مهر نهاده می‌شود و گوشش از شنیدن حق عاجز می‌گردد، خداوند متعال درین مورد چنین می‌فرماید:

﴿فَهَلۡ عَسَيۡتُمۡ إِن تَوَلَّيۡتُمۡ أَن تُفۡسِدُواْ فِي ٱلۡأَرۡضِ وَتُقَطِّعُوٓاْ أَرۡحَامَكُمۡ٢٢ أُوْلَٰٓئِكَ ٱلَّذِينَ لَعَنَهُمُ ٱللَّهُ فَأَصَمَّهُمۡ وَأَعۡمَىٰٓ أَبۡصَٰرَهُمۡ٢٣ [محمد: ۲۲ - ۲۳].

ترجمه: «آیا اگر (از قرآن و برنامه اسلام) روی گردان شوید جز این انتظار دارید که در زمین فساد کنید و پیوند خویشاوندی میان خویش را بگسلید؟ آنان کسانی‌اند که خداوند ایشان را نفرین و از رحمت خویش به دور داشته است لذا گوش‌های شان را کر و چشمانشان را کور کرده است».

۲- به قطع کننده اقارب وعده داده شده است که اعمالش قبول نمی‌گردد. از ابو هریرهس روایت است که پیامبر ج فرمودند:

«اعمال بنی آدم در هر پنجشنبه، شب جمعه به حضور خداوند بزرگ و متعال پیش می‌شود و خداوند عمل قطع کنندۀ رحم را نمی‌پذیرد» [٩].

۳- رابطۀ قطع کنندۀ اقارب با خداوند متعال گسیخته از رضامندی خداوند محروم می‌شود. در حدیث قدسی خداوند متعال به زبان پیامبر گرانقدرش رحم را چنین مخاطب قرار داده است: «..آیا راضی نمی‌شوی که بپیوندم با کسی که به تو می‌پیوندد و بگسلم با کسی که از تو می‌گسلد و می‌برد...»؟ [۱۰].

۴- قطع کننده خویش را در معرض دعای بد اقارب قرار می‌دهد، خصوصا اگر خویشاوندانش فقیر و تنگدست و خودش ثروتمند باشد، در این صورت وی از خیر بزرگ (دعای نیک اقارب) محروم شده بر عکس دعاهای بد آن‌ها را در حق خود می‌پذیرد.

۵- شاید روزی بیاید که وی محتاج به خویشان و اقارب خود گردد، ولی آن‌ها نظر به بد رفتاری و بی‌اعتنایی او در قبال شان، از وی دست بکشندو اعتنا و اهتمامی به وی قایل نشوند، زیرا پاداش انسان نظر به عملش داده می‌شود.

۶- قطع کننده در ابتدای امر وارد بهشت نمی‌شود، پیامبر ج می‌فرماید:

«برنده و قطع کننده به بهشت داخل نمی‌شود» [۱۱]. یعنی قطع کننده صله رحم.

٧- خداوند جزای قطع کننده را در دنیا بیدرنگ می‌دهد، البته جزای أخروی را نیز در پیش دارد، از پیامبر ج روایت است که فرموده‌اند: «هیچ گناهی نزد خداوند سزاوار جزای عاجل دنیوی نیست مانند قطع کننده رحم و ستمگر، و در روز آخرت نیز مجازات مناسبی را به آنان آماده نموده است» [۱۲].

۸- قطع رابطه با اقارب باعث گسیخته شدن پیوند و رشته‌های دوستی میان خانواده‌ها می‌شود.

٩- قطع رابطه با اقارب باعث قهر و غضب خداوند متعال و بنده‌های خداوند متعال می‌شود.

۱۰- و اخیرا بر بادی و ویرانی را بجا می‌گذارد.

[٩] مجمع الزوائد ۸ / ۱۵۱. [۱۰] بخاری و مسلم. [۱۱] بخاري و مسلم. [۱۲] نزد امام ترمذي ۲۵۱۱ و در سلسلة احاديث صحيحة الباني: ٩۱٧.