زیارت زنان:

این زیارت فقط برای مردان جایز است، برای زنان زیارت هیچگونه قبری جایز نیست، چنان‌که از پیامبرص ثابت شده که فرمودند: «لَعَنَ اللَّهُ زَوَّارَاتِ الْقُبُورِ مِنَ النَّساء وَالْمُتَّخِذِينَ عَلَيْهَا الْمَسَاجِدَ وَالسُّرُجَ».. «خداوند لعنت کند زنانی را که بسیار زیارت قبر می‌کنند - احادیث دیگری زنان را زیارت قبر منع گردیده‌اند- کسانی که بر قبر‌ها سازند و چراغ روشن می‌کنند». و اما به قصد نماز خواندن در مسجد پیامبرص و دعا کردن در آن و دیگر اعمالی که در سایر مساجد مشروع است، به مدینه رفتن برای همه جایز است،چنان‌که در احادیث قبل ذکر شد . همچنین سنت است که زائر نماز‌های پنجگانه را در مسجد پیامبرص بخواند،و اینکه فرصت را غنیمت بشمارد و به سبب پاداش عظیمی که دارد در آن ذکر و دعا ونماز‌های نفلی به کثرت بخواند.

همچنین مستحب است که در روضه شریفه نماز نفل زیاد بخوانید، بدلیل حدیث صحیحی که در فضیلت آن ذکر شد. «مَا بَيْنَ بَيْتِى وَمِنْبَرِى رَوْضَةٌ مِنْ رِيَاضِ الْجَنَّةِ».

فضیلت صف اول:

و أما نماز‌های فرض را چه زائر و چه غیر زائر همه باید بکوشند که حتی الامکان در صف‌های اول بخوانند حتی اگر در بخش‌های اضافه شده به مسجد در جهت قبله‌اش باشد زیرا احادیث صحیح زیادی آمده که به صف اول ترغیب وتشویق نموده است . مثل این فرموده رسول اللهص: «لَوْ يَعْلَمِ النَّاسُ مَا فِي النِّدَاءِ وَالصَّفِّ الأَوَّلِ ثُمَّ لَمْ يَجِدُوا إِلاَّ أَنْ يَسْتَهِمُوا عَلَيْهِ لاسْتَهَمُوا». [متفق علیه] «اگر مردم بدانند که اذان دادن وصف اول چقدر ثواب دارد و ببننند که جز با قرعه کشی بدست نمی‌آید حتما قرعه کشی خواهند کرد». و این فرموده رسول اکرمص که به أصحاب‌شان فرمودند: «تَقَدَّمُوا فَأْتَمُّوا بِي وَلْيَأْتَمَّ بِكُمْ مَنْ بَعْدَكُمْ وَلَا يَزَالُ قَوْمٌ يَتَأَخَّرُونَ حَتَّى يُؤَخِّرَهُمْ اللَّهُ». [صحیح مسلم]. «جلو بیایید، و به من اقتداء کنید و کسانی که بعد از شما هستند به شما اقتدا کنند - یعنی صفهایشان متصل به شما باشد - انسان همچنان خود را ازنماز عقب می‌کشد تا آنکه خداوند او را عقب می‌اندازد»

و أبوداود از -ام المؤمنین- عایشةل به سند حسن روایت می‌کند که پیامبرص فرمودند: «لايزال الرجل يتأخر عن الصف الـمقدم حتى يؤخره الله في النار». «شخص همچنان از صف جلو خود را عقب می‌‌کشد تا اینکه خداوند او را به جهنم می‌کشاند».

همچنین از حضرتشص ثابت شده است که به اصحابشان فرمودند: «أَلاَ تَصُفُّونَ كَمَا تَصُفُّ الْمَلاَئِكَةُ عِنْدَ رَبِّهَا. فَقُلْنَا يَا رَسُولَ اللَّهِ وَكَيْفَ تَصُفُّ الْمَلاَئِكَةُ عِنْدَ رَبِّهَا قَالَ: يُتِمُّونَ الصُّفُوفَ الأُوَلَ وَيَتَرَاصُّونَ فِى الصَّفِّ». «آیا مانند فرشتگان که در حضور پروردگارشان صف می‌بندند، صف نمی‌بندید؟ گفتند:‌ای رسول خدا! مگرفرشتگان که در حضور پروردگارشان چگونه صف می‌بندند، فرمودند: صف‌های جلو را پر می‌کنند و در صف، راست ونزدیک به هم می‌ایستند».

احادیث در این باب بسیار است، این فضیلیت(صف اول) شامل همه مساجد می‌شود کما اینکه شامل بخش‌های اضافه شده به مسجد النبی نیز می‌شود.

کدام أفضل است؟:

همچنین از رسول خداص ثابت شده که ایشان اصحابشان را ترغیب می‌کردند که به سمت راست صف بایستند. و مشخص است که در مسجد قدیم سمت راست صف خارج از روضه شریفه است، پس معلوم می‌شود که اهمیت دادن به صف‌های جلو وسمت راست مقدم است بر اهمیت روضه شریفه و اینکه محافظت براین دو، أولی و أفضل از محافظت بر نماز در روضه شریفه است، برای کسی که در احادیث وارده در این باب دقت کرده باشد مسئله واضح و روشن است البته توفیق از جانب خدا است.