احترام خانة فاطمة زهرا ب

بدون تردید احترام به خانۀ حضرت زهرا ب احترام به حضرت رسول اکرمص است و هتک حرمت حضرت زهرا ب، توهین به رسول اکرم ص و خاندان او محسوب می‌گردد، که هیچ مسلمانی آن را جایز نمی‌‌داند.

اما بر خلاف آنچه دیگران ادعا می‌‌نمایند، ما معتقدیم که همۀ صحابه و خصوصاً حضرت ابوبکر و عمر ش با دختر گرامی رسول اکرم ص رفتاری شایسته داشته‌اند و احترام خانة آن بانوی بزرگوار را کاملاً مراعات نموده‌اند.

چنانچه حضرت ابوبکر س توصیه فرمودند: «ارقبوا محمداً ص فی أهل بیته»[۷] ‌«حال محمد ص را دربارۀ اهل بیتش مراعات کنید».

و فرمودند: «وَالَّذِى نَفْسِى بِیدِهِ لَقَرَابَةُ رَسُولِ اللَّهِ ص أَحَبُّ إِلَىَّ أَنْ أَصِلَ مِنْ قَرَابَتِى»[۸] «قسم به ذاتیکه جانم در دست اوست ارتباط و خویشاوندی با خاندان پیامبر نزد من دوستدارتر از آن است که با خویشاوندان خویش، خویشاوندی نمایم».

و از طرفی حضرت ابوبکر س جدّ برخی از ائمه محسوب می‌گردد چنانکه امام صادق/ که مادرش‌ام فروه نوادۀ محمد و عبدالرحمن، پسران ابوبکر س بود می‌فرمود: «من از دو سو نوادۀ ابوبکرم». «ولدنی أبو بکر مرتین»[۹] .

و علامه عبدالحسین احمد امینی نجفی در کتاب «الغدیر» می‌‌گوید:

«بزرگداشت و احترام یار غار بزرگوار پیامبر و مهاجری که به تنهایی پیامبر اسلام را در سفر هجرت همراهی می‌‌کرد و نامش در سر فهرست مهاجران ثبت است، باید برای ما اهمیت داشته باشد. و نشناختن حق ابوبکر و کم رنگ جلوه دادن شخصیت او، از جنایات فاحش و قضاوت ناعادلانه و داوری از روی احساسات به شمار می‌آید»[۱۰] .

حضرت عمر فاروق س نیز به اهل بیت پیامبر ص احترام خاصی قایل بودند. و خطاب به حضرت فاطمه ب فرمودند:

«یا فاطمة! والله ما رأیت أحداً أحب الی رسول الله ص منک والله ما کان أحدٌ من الناس بعد أبیک ص أحب إلی منک»[۱۱] .

«ای فاطمه! بخدا قسم من کسی را محبوبتر از تو نزد پیامبر خدا نیافتم و بخدا قسم هیچ کسی بعد از پدر بزرگوارت نزد من محبوبتر از تو نیست».

عقیده و ارادۀ خاص حضرت عمر فاروق س به اهل بیت پیامبر ص، سبب شد تا ایشان از ام کلثوم ب دختر گرامی حضرت علی و فاطمۀ زهرا ب خواستگاری نمایند.

چنانکه مورخ شهیر شیعی، احمد بن أبی یعقوب یعقوبی متوفی (۲۸۴ه‍). می‌‌گوید: عمر، ام کلثوم، دختر علی بن ابی‌طالب را که مادرش فاطمه دختر پیامبر بود از علی بن ابی‌طالب خواستگاری کرد. پس علی گفت: که او هنوز کودک است، عمر گفت: آنچه پنداشتی نخواستم. لیکن خود از پیامبر خدا شنیدم که فرمود:

«کل سبب ونسب ينقطع يوم القيامة إلا سببي وصهري».

«هر بستگی و خویشاوندی در روز رستاخیز بریده می‌شود، جز بستگی و خویشی و دامادی من، پس خواستم که مرا بستگی و دامادی با پیامبر خدا باشد؛ پس او را به زنی گرفت و ده هزار دینار به او مهریه داد»[۱۲] .

جای بسی شگفتی است‌ که ‌نویسندگان مقالۀ «دردانۀ کوثر و یورش به خانۀ وحی»، ازدواج حضرت عمر فاروق س را با دختر حضرت علی س مورد نقد قرار نداده‌اند و این واقعه را منکر نشده‌اند در صورتیکه کدام عقل سلیم می‌‌پذیرد که حضرت علی س دخترش را به ازدواج قاتل همسر گرامیش، فاطمه ب در آورد و با وی رابطة دوستانه برقرار نماید!؟

[۷] بخاری، صحیح بخاری ج، ۱۴ ص، ۵۷۹ کتاب فضائل اصحاب النبی، باب مناقب قرابه رسول الله، شمارۀ حدیث ۳۷۱۳، (دارالکتب العلمیه بیروت ۱۴۱۲ ه‍. ۱۹۹۲ م). [۸] همان مرجع ج، ۴ ص، ۵۷۹ شمارۀ حدیث ۳۷۱۲. [۹] اعیان الشیعه ج، ۱ ص، ۶۵۹. [۱۰] الغدیر، ج، ۷ ص، ۷۳-۷۴ (دارالکتاب العربی ۱۴۰۳ه‍. ۱۹۸۳م). [۱۱] مستدرک حاکم، ج، ۴ ص، ۱۳۹ شمارۀ حدیث ۴۷۸۹، (دارالمعرفه ۱۴۱۸ه‍. ۱۹۹۸م). [۱۲] یعقوبی احمد بن ابی یعقوب، تاریخ یعقوبی، ج، ۲ ص، ۳۵ ترجمة: محمد ابراهیم آیتی، (شرکت انتشارات علمی و فرهنگی ۱۳۶۶ ش).