چگونه قرآن کریم را تدریس کنیم؟

۱- معلّم، سوره یا آیاتی را که باید حفظ شوند با خط واضح و حرکت‌گذاری روی تخته سیاه یا وایت بُرد می‌نویسد و آن را به دیوار آویزان می‌کند. البته می‌توان از خود قرآن هم استفاده کرد.

۲- معلّم، متن آیات قرآنی را با صدایی زیبا و رسا و آیه به آیه تلاوت می‌کند. هنگامی که از «اُم سلمه» درباره‌ی قرآن خواندن پیامبر ج سؤال شد، در پاسخ گفتند: پیامبر ج قرآن را آیه آیه می‌خواندند:

﴿بِسۡمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحۡمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ ١ ٱلۡحَمۡدُ لِلَّهِ رَبِّ ٱلۡعَٰلَمِينَ ٢ ٱلرَّحۡمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ ٣ مَٰلِكِ يَوۡمِ ٱلدِّينِ ٤ [الفاتحة: ۱-۴].

«صحیح رواه الترمذی»

۳- اگر دانش‌آموزان خردسال باشند، می‌توانند آیات را با معلّم هم خوانی کنند تا تلفظ صحیح را یاد بگیرند؛ اما اگر بزرگسال باشند نیازی به این کار ندارند.

۴- به دانش‌آموزان فرصت داده شود تا با صدای آهسته به حفظ و تلاوت آیات بپردازند. و نباید برای یکدیگر ایجاد مزاحمت کنند؛ زیرا پیامبر ج از این کار نهی کرده و می‌فرمایند:

«لا یجهر بعضكم علی بعضٍ في القرآن» «رواه البخاری»

«در قرآن خواندن صدایتان را بر یکدیگر بلند نکنید.»

۵- عجله کردن، جایز نیست. ابن مسعود در این باره می‌فرماید:

«لا تنثروه نثر الرّمل، ولا تهذوه هذّ الشّعر، قفوا عند عجائبه، وحرّكوا به القلوب، ولا یكن همّ أحدكم آخر السّورة» «رواه البغوی»

«هنگام خواندن قرآن آن را مانند شن و ماسه پراکنده نکنید و مانند شعرخوانی آن را با سرعت تلاوت نکنید. در جایی که شما را به شگفتی وامی‌دارد تأمل و تدبّر کنید و دل‌ها را با آن به حرکت درآورید، و نباید دغدغه شما این باشد که هر چه زودتر سوره را به پایان برسانید.»

۶- معلم نباید به دانش‌آموزان اجازه بدهد عبارت «صدق الله العظیم» را بگویند، زیرا هیچ‌گونه دلیل شرعی ندارد و چون قرآن خواندن عبادت است نباید چیزهای زاید به آن افزوده شود تا دانش‌آموزان گمان نبرند که آیه‌ای از قرآن است.