۲- داستان

بی‌شک دانش‌آموزان، علاقه‌ی فراوانی به داستان دارند. از این رو، معلّمان باید در خلال درس و در زنگ تفریح و دیگر اوقات فراغت، داستان‌های فراوانی برای آنان بازگو کنند؛ مخصوصاً داستان‌هایی که عقیده سالم را در دل دانش‌آموزان تثبیت می‌کند. در این جا، به ذکر داستان‌های آموزنده ای که در سیره‌ی پاک پیامبر ج آمده است، می‌پردازیم:

از معاویه بن حکم سلمیس روایت شده است که گفت: «... من یک کنیز داشتم که در اطراف «اُحُد» و «جوانیه» چوپان گوسفندانم بود. روزی اطلاع یافتم که ناگهان گرگ یکی از گوسفندانم را ربوده است. من هم یک انسانم و مانند بقیه انسان‌ها ناراحت می‌شوم. به همین خاطر، سیلی محکمی به کنیزم زدم. آنگاه نزد رسول خداج رفتم و ماجرا را برایش تعریف کردم. رسول خدا ج این کار را قبیح شمردند. گفتم: ای رسول خدا ج، آیا او را آزاد کنم؟ رسول خدا ج فرمودند:

«إئتنی بها، فقال لها: أین الله؟ قالت في السّماء، قال: من أنا؟ قالت: أنت رسول الله ج، قال أعتقها فإنّها مؤمنةٌ»«رواه مسلم»

«او را پیش من بیاور؛ آنگاه، رسول خدا ج به وی گفت: خدا کجاست؟ گفت: بر آسمان است، رسول خدا ج گفت: من چه کسی هستم؟ گفت: تو رسول خدا ج هستی، پیامبر ج به معاویه فرمود: او را آزاد کن زیرا مؤمن است.»