مقدمه مترجم

بسم الله الرحمن الرحیم

إنَّ الحمد لله نحمده ونستعينه ونستغفره ونعوذ بالله من شرور أنفسنا ومن سيئات أعمالنا من يهده الله فلا مضل له ومن يضلل فلا هادي له وأشهد أن لا إله إلاَّ الله وحده لا شريك له وأشهد أنَّ محمداً عبده ورسوله صلى الله عليه وعلى آله وأصحابه ومن تبهعم بإحسان إلى يوم الدين أمابعد:

علم حدیث و سنت رسـول اللهص علمی است که بوسیلۀ آن أقوال و أفعال و أحوال و کردار پیغمبرص شناخته مى‌شود.

سنت یعنی چه؟

در لغت: روش خوب و بد سنت گفته مى‌شود چنانکه رسول اللهص فرمودند: «من سنَّ سنة حسنة فله أجرها وأجر من عمل بها إلى يوم القيامة، ومن سنَّ سنة سيئة فعليه وزرها ووزر من عمل بها إلى يوم القيامة». [مسلم].

کسى که سنت و روش خوب بنیان نهد أجر و پاداش آن سنت و پاداش کسى که به آن عمل کند، تا روز قیامت به او میرسد، و کسى که سنت و روش بدی بنیان نهد گناه آن کردار و گناه کسی که آن کار بد را انجام مى‌دهد تا روز قیامت به بانی آن مى‌رسد.

در اصطلاح محدثین: مجموعه گفتار و کردار و تأیید و وصف کیفیت خَلْقی و خُلُقی ثابت شده از پیغمبرص چه قبل از بعثت، و چه بعد از آن، سنت گفته مى‌شود.

در اصطلاح أصولیین: قول، فعل، و تقریر یعنی أحـوال نقل شده از رسول اللهص سنت نام دارد.

مثال قـول: گفتار پیامبرص در هر مناسبتی، و آنچه متعلق است به شرح أحکام چنانکه فرمودند: «إنَّما الأعمال بالنيات». [متفق علیه].

در حقیقت اعمال و کردار به نیت بستگى دارد.

مثال أفعال و کردار: آنچه صحابه از أفعال و کردار رسول اللهص در عبادات و غیره مانند أدای نماز و بجای آوردن حج و آداب روزه و حُکم و قضاوت کردن در کیفرها و عقوبت‌ها و مجازات إلهی نقل کرده‌اند .

مثال تقریر پیغمبر: اگر از صحابه فعلی صادر مى‌شد و پیامبرص در برابر آن سکوت مى‌کرد، و یا آن را تأیید مى‌نمود، و یا اینکه آن کار را تمجید مى‌کرد، این چیز تقریر نام دارد.

بحث در سنت مصطفیص أمری بسیار با أهمیت است، و سنت یکی از مصادر تشریع إسـلامی است، خصوصاً وقتی مى‌بینیم دشمنان إسلام برای أمت إسلامی توطئه مى‌کنند و مى‌خواهند در مورد سنت مصطفیص در دل مسلمانان شک و تردید ایجاد نمایند، زیرا ما در عصری هستیم که نظام عالم مضطرب و آشفته است و از ایجاد راه حلی صلح آمیز برای جهانیان عاجز مانده است.

و عقیدۀ ما مسلمانان بر این است که هیچ راهی برای سعادت دنیوی و أخروی وجود ندارد بجز رجوع به تعالیم مبین إسـلامِ پاک از تحریف و تبدیل و تغییر، چنانکه رسالت محمدی آن را برای ما از نزد خداوند آورده است.

مصادر تشریع إسلامی در بین مسلمانان ظاهر و آشکار و محفوظ و معروف است.

و جای هیچ شک و تردیدی نیست که سنت مطهر پیامبر إسلامص دومین مصدر تشریع بعد از کتاب‌خدا قرآن مى‌باشد، زیرا غالباً قرآن شامل قواعد عامه و أحکام کلی در تشریع إسلامی است، و سنت مطهر شرح دهنده این قواعد و کلیات مى‌باشد.

این برای کسی واضح و روشن مى‌گردد که دسترسی به سنت مطهر رسول اکرمص را دارد و آن را در معرض عمل قرار داده است.

در قـدیم سنت مطهر از طرف فرقه‌های گمراه و ملحد مورد حمله قرار گرفته، همچنین در عصر حاضر نیز مورد هجوم بعضی از مستشرقین و خاورشناسان متعصب و مبلّغین دین یهود و نصاری و استعمار زده قرار گرفته، آنهم برای ایجاد فتنه و هدم این رکن بزرگ و أساس إسلامی است، و متأسفانه بعضی از کسانیکه مسلمان غرب زده‌اند به آنان کمک کرده به سنت مطهر طعنه زده و مى‌زنند، از جمله این مسلمان نمایان نویسنده‌ای بنام أبو ریه مى‌باشد که در کتاب خود (أضواء على السنة المحمدیة) که مصادر و مراجع او بیشتر از آراء معتزله و آراء مستشرقین و از غلات فرقه‌های گمراه إسـلامی است به تشکیک در سنت مطهر رسول اکرمص مبادرت ورزیده است.

و ما به سبب این کتاب را که روشنگر أهمیت سنت مطهر رسول اللهص مى‌باشد، برای فارسی زبانان جهان ترجمه کرده تا اینکه بتوانند با خواندن و مطالعه آن به أهمیت سنت مطهر پـی برند، ناگفته نماند که أیـن کتاب که: (وجوب العمل بسنة الرسولص وکفر من أنکرها)، (وجوب عمل به سنت رسول اللهص و کفر کسى که آن را انکار کند) نام دارد از نوشتۀ عالم و دانشمند بزرگ إسلامی علامه الشیخ عبدالعزیز بن عبدالله بن باز مفتی عام عربستان سعودی است.

امیدواریم توانسته باشیم بوسیلۀ ترجمۀ این کتاب خـدمتی به دین مبین إسلام کرده باشیم. قبلاً از خوانندگان محترم از اشتباهات احتمالی در ترجمه و چاپ پوزش مى‌طلبیم، چون کسی بجز أنبیاء و پیامبران علیهم الصلاه والسلام معصوم نیست. و بشر مایه اشتباه است.

از خداوند مسئلت داریم که آن را خاص برای رضای و خشنودی خود قرار دهد.

و آخر دعوانا أن الحمد لله رب العالمين.

وصلى الله على نبينا محمد وعلى آله وصحبه.