صفحه نخست حدیث و سنت فیض الباری شرح مختصر صحیح البخاری- جلد سوم ۱- باب: الاعْتِکَافِ فِي العَشْرِ الأَوَاخِرِ وَال...

۱- باب: الاعْتِکَافِ فِي العَشْرِ الأَوَاخِرِ وَالاعْتِکَافِ فِي المَسَاجِدِ کُلِّهَا
باب [۱]: اعتکاف در دهۀ اخیر و اعتکاف در تمام مساجد

٩٧۸- عَنْ عَائِشَةَ ل، زَوْجِ النَّبِيِّ ج: «أَنَّ النَّبِيَّ ج، كَانَ يَعْتَكِفُ العَشْرَ الأَوَاخِرَ مِنْ رَمَضَانَ حَتَّى تَوَفَّاهُ اللَّهُ، ثُمَّ اعْتَكَفَ أَزْوَاجُهُ مِنْ بَعْدِهِ» [رواه البخاری: ۲٠۲۶].

٩٧۸- از عائشهل همسر پیامبر خدا ج روایت است که پیامبر خدا ج تا هنگام وفات، دهۀ اخیر رمضان را، به اعتکاف می‌نشستند، و بعد از وفات پیامبر خدا ج همسران‌شان به اعتکاف نشستند [۳۳۵].

[۳۳۵] از احکام و مسائل متعلق به این حدیث آنکه: ۱) اعتکاف در لغت به معنی اقامت گزیدن، و در اصطلاح شرع: عبارت از اقامت گزیدن در مسجد جهت تقرب جستن به خدا به صفت مخصوصی است. ۲) اعتکاف نشستن در دهۀ اخیر برای مردها مستحب اکید است، و اما در مورد زن‌ها بین علماء اختلاف است، امام نووی/ می‌گوید: این حدیث دلیل بر این است که اعتکاف نشستن برای زن‌ها نیز جواز دارد، زیرا پیامبر خدا ج برای آن‌ها در اعتکاف نشستن اجازه دادند، ولی امام ابو حنیفه/ می‌گوید: زن باید در مسجد خانه‌اش به اعتکاف بنشیند، و در (بدائع الصنائع) که از مشهورترین کبت فقه در مذهب احناف است آمده است که: اعتکاف نشستن زن در مسجد روا است. ۳) بهترین و با فضیلت‌ترین اعتکاف آن است که در مسجد الحرام باشد، بعد از آن در مسجد نبوی، بعد از آن در بیت المقدس، بعد از آن در مسجد جامع، بعد از آن در مسجدی که جماعتش بزرگتر باشد.