صفحه نخست حدیث و سنت فیض الباری شرح مختصر صحیح البخاری- جلد سوم ۳۱- باب: مَنْ لَمْ یَدْخُلِ الْکَعْبَةَ
با...

۳۱- باب: مَنْ لَمْ یَدْخُلِ الْکَعْبَةَ
باب [۳۱]: کسی که به کعبه داخل نگردید

۸٠٩- عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ أَبِي أَوْفَى رَضِیَ اللّهُ عَنهُ قَالَ: «اعْتَمَرَ رَسُولُ اللَّهِ ج فَطَافَ بِالْبَيْتِ، وَصَلَّى خَلْفَ المَقَامِ رَكْعَتَيْنِ وَمَعَهُ مَنْ يَسْتُرُهُ مِنَ النَّاسِ»، فَقَالَ لَهُ رَجُلٌ: أَدَخَلَ رَسُولُ اللَّهِ ج الكَعْبَةَ؟ قَالَ «لاَ» [رواه البخاری: ۱۶٠٠].

۸٠٩- از عبد الله ابن ابی أَوفَیس [۱۴۳]، روایت است که گفت:

پیامبر خدا ج عمره کردند و به خانه طواف نمودند، و پشت مقام ابراهیم÷ در حالی که کسانی از ایشان را از ازدحام مردم حفاظت می‌کردند، دو رکعت نماز اداء نمودند.

کسی از عبد الله بن ابی أوفی پرسید: آیا پیامبر خدا ج به خانۀ کعبه دخل شدند؟

گفت: «نه» [۱۴۴].

[۱۴۳] وی عبد الله بن ابی اوفی است، و اسم ابی اوفی: عقلمه بن خالد است، در حدیبیه و خیبر و غزوات بعد از آن اشتراک داشت، و تا وقتی که نبی کریم ج وفات نمودند، در مدینۀ منوره باقی ماند، ولی بعد از آن در کوفه سکنی گزین گردید، و آخرین کسی از صحابه است که در کوفه باقی مانده بود، در آخر عمر خود کور شد، و در کوفه در سال هشتادو شش هجری وفات یافت، اسد الغابه(۳/۱۲۱-۱۲۲) [۱۴۴] از احکام و مسائل متعلق به این حدیث آنکه: ۱) این عمرۀ پیامبر خدا عمرۀ قضائی بود که در سال هفتم حجری پیش از فتح مکه واقع گریدیده بود. ۲) سبب داخل نشدن پیامبر خدا ج به خانه آن بود که تا این وقت مشرکین بر کعبه تسلط داشتند، و بت‌های آن‌ها در داخل خانه وجود داشت، از این جهت پیامبر خدا ج نخواستند که در چنین حالتی به خانه داخل شوند، و بت‌های که در خانه قرار داشت سه صد وشصت بت بود، زیرا مشرکین در هر روزی بت معین را پرستش می‌کردند، و در یک سال پرستش همۀ آن بت‌ها کامل می‌شد.