صفحه نخست حدیث و سنت فیض الباری شرح مختصر صحیح البخاری- جلد دوم ۳۱- باب: فَضْلِ اتِّبَاعِ الجَنَائِزِ
باب ...

۳۱- باب: فَضْلِ اتِّبَاعِ الجَنَائِزِ
باب [۳۱]: فضیلت همراهی کردن با جنازه

۶٧٠- عَنْ ابْنِ عُمَرَ ب أَنَّهُ قيل له: إِنَّ أَبَا هُرَيْرَةَ س يَقُولُ: «مَنْ تَبِعَ جَنَازَةً فَلَهُ قِيرَاطٌ» فَقَالَ: أَكْثَرَ أَبُو هُرَيْرَةَ عَلَيْنَا، فَصَدَّقَتْ يَعْنِي عَائِشَةَ أَبَا هُرَيْرَةَ، وَقَالَتْ: سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ ج يَقُولُهُ فَقَالَ ابْنُ عُمَرَ ب: «لَقَدْ فَرَّطْنَا فِي قَرَارِيطَ كَثِيرَةٍ» فَرَّطْتُ: ضَيَّعْتُ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ» [رواه البخاری: ۱۳۲۳، ۱۳۲۴].

۶٧٠- از ابن عمرب روایت است که کسی برایش گفت: ابو هریرهس می‌گوید: (کسی که با جنازه همراهی کند، برایش یک قیراط [یعنی: به اندازه کوه أحد] ثواب است).

گفت: ابو هریرهس برای ما خیلی حدیث روایت می‌کند.

و عائشهل گفته ابو هریرهس را تصدیق نمود و گفت: از پیامبر خدا ج شنیدم که این چیز را می‌گفتند.

و ابن عمرب چون این را شنید گفت: در بدست آوردن قیراط‌های بسیاری کوتاهی کرده‌ایم [۴۴۲].

[۴۴۲] از احکام و مسائل متعلق به این حدیث آنکه: ۱) معنی این قول ابن عمرب که گفت: (ابو هریرهس برای ما خیلی حدیث رویات می‌کند)، این است که: ابو هریرهس نسبت به اینکه احادیث بسیاری را روایت می‌کند، شاید اشتباه کرده باشد، نه آنکه او را به این متهم ساخته باشد که: چیزهایی می‌گوید که پیامبر خدا ج نگفته‌اند، زیرا شأن و مرتبه هر دوی آن‌ها از چنین اتهامی بالاتر است، و تصدیق ابن عمرب در اخیر همین حدیث، این مدعا را ثابت می‌کند. و برای آنکه ابن عمرب از آنچه که ابو هریرهس گفته بود متیقن شود، کسی را نزد ام المومنین عائشهل فرستاد، و در موضوع از وی استفسار نمود، عائشهل – طوری که در متن حدیث آمده است – سخن ابو هریره را تصدیق نمود، و همان بود که این سخن دلنشین ابن عمرب هم گردید. ۲) معنی این گفته ابن عمرب که: (در بدست آوردن قیراط‌های بسیاری کوتاهی کرده‌ایم) این است که در جنازه‌های بسیاری اشتراک نکردیم، به این سبب قیراط‌های بسیاری از دست ما رفت، و اگر از این حدیث اطلاع می‌داشتیم، در آن‌ها اشتراک می‌ورزیدیم.