صفحه نخست حدیث و سنت فیض الباری شرح مختصر صحیح البخاری- جلد اول ٧۳- باب: المَرْأَةِ تَطْرَحُ عَنِ المُصَلِّي شَيْئ...

٧۳- باب: المَرْأَةِ تَطْرَحُ عَنِ المُصَلِّي شَيْئًا مِنَ الأَذَى
باب [۱۲]: زنی که کثافت را از نمازگذار برمی‌دارد

۳۲۴- حديث ابن مَسْعُودٍ في دعاءِ النَّبيِّ ج علي قُريشٍ يومَ وضعوا عليه السَّلَى، تقدَّم. وقال هنا فی آخرهِ: سُحِبُوا إِلَى القَلِيبِ، ثُمَّ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ج: «وَأُتْبِعَ أَصْحَابُ القَلِيبِ لَعْنَةً» [رواه البخاری: ۵۲٠).

۳۲۴- حدیث ابن مسعودس در مورد نفرین پیامبر خدا ج بر قریش – هنگامی که کثافت‌ها را بر روی شانه‌های آن حضرت ج نهاده بودند – قبلا گذشت.

و در اینجا می‌گوید: [... به خداوند قسم است که قریش را دیدم که روز بدر سرنگون گردیده] و کشان کشان بگودالی از گودال‌های بدر انداخته شدند.

و بعد از آن پیامبر خدا ج فرمودند: «کسانی که به این گودال انداخته شده‌اند، در آخرت نیز به لعنت خدا گرفتار هستند» [۴٩۵].

[۴٩۵] از احکام و مسائل متعلق به این حدیث آنکه: ۱) این خبری است که از پیامبر خدا ج در مورد سرنوشت این کسانی از مشرکین که در غزوۀ بدر کشته شدند، که خداوند متعال عادی حبیب خود را در مورد آن‌ها قبول نمود، و آن‌ها را در این دنیا به بدترین حالتی به هلاکت رسانید، و در آخرت هم آن‌ها را از رحمت خود دور نموده و به لعنت خود گرفتار می‌سازد، و این جزای کسانی مانند ابوجهل است که با وجود علم داشتن به صدق پیامبر خدا ج و حقانیت دین اسلامی، با این دین و پیروان آن با شدیدترین وجهی برخورد نموده، و از هیچ ظلم و ستمی نسبت به آن‌ها خودداری نمی‌کردند و یا نمی‌کنند. ۲) احکام و مسائل متعلق به این حدیث در حدیث (۱٧۸) یکصد و هفتاد و هشت قبلا گذشت، به آنجا مراجعه نمائید.