صفحه نخست حدیث و سنت فیض الباری شرح مختصر صحیح البخاری- جلد اول ۵۸- باب: الِاسْتِلْقَاءِ فِي المَسْجِدِ
با...

۵۸- باب: الِاسْتِلْقَاءِ فِي المَسْجِدِ
باب [۵۸]: به پشت خوابیدن در مسجد

۲٩۸- عَنْ عَبْدِ اللهِ بْنِ زَيْدِ الأَنْصَارِيّ س: أَنَّهُ «رَأَى رَسُولَ اللَّهِ ج مُسْتَلْقِيًا فِي المَسْجِدِ، وَاضِعًا إِحْدَى رِجْلَيْهِ عَلَى الأُخْرَى» [رواه البخاری: ۴٧۵].

۲٩۸- از عبدالله بن زید انصاریس [۴۶۴] روایت است که او پیامبر خدا ج را دیده است که در مسجد به پشت خوابیده بودند، و در این حال یک پای خود را بر بالای پای دیگر خود گذاشته بودند [۴۶۵].

[۴۶۴] وی عبدالله بن زید بن ثعلبۀ انصاری است، در تمام غزوات با پیامبر خدا ج اشتراک داشت، و این همان شخصی است که الفاظ اذان را به خواب دید، و پیامبر خدا ج برای بلال امر کردند که به همان الفاظ اذان بدهد، تاریخ وفاتش برایم معلوم نشد، أسد الغابه (۳/۱۶۵-۱۶٧). [۴۶۵] از احکام و مسائل متعلق به این حدیث آنکه: ۱) به پشت خوابیدن در مسجد جواز دارد. ۲) گذاشتن یکپا بر بالای پای دیگر در حالی که شخص به پشت غلتیده باشد، در نزد بعضی از علماء مکروه است، زیرا احتمال دارد که سبب کشف عورتش شود، وعدۀ دیگری از علماء آن را مکروه نمی‌دانند، و به روایات زیادی آمده است که صحابه‌های بسیاری در حالی که به پشت غلتیده بودند، یکپای خود را بر بالای پای دیگر خود می‌گذاشتند، و چون این عمل را نبی کریمج انجام داده‌اند، بنا به این قاعده که می‌گوید: عمل نبی کریم ج در اصل برای تشریع است، دلالت بر جواز این عمل می‌کند، مگر آنکه سببی وجود داشته باشد، که از نگاه شرعی مانع این کار نسبت به دیگران شود.