صفحه نخست حدیث و سنت فیض الباری شرح مختصر صحیح البخاری- جلد اول ۴۴- باب: الأخذُ بِنُصُولِ النَّبْلِ إِذَا مَرَّ فِ...

۴۴- باب: الأخذُ بِنُصُولِ النَّبْلِ إِذَا مَرَّ فِي المَسْجِدِ
باب [۴۴]: بیرون کردن سرنیزه‌ها هنگام داخل شدن در مسجد

۲۸۳- عَنْ جَابِرَ بْنَ عَبْدِ اللَّهِ ب قَالَ: مَرَّ رَجُلٌ فِي المَسْجِدِ وَمَعَهُ سِهَامٌ، فَقَالَ لَهُ رَسُولُ اللَّهِ ج: «أَمْسِكْ بِنِصَالِهَا» [رواه البخاری: ۴۱۵].

۲۸۳- از جابر بن عبداللهب روایت است که گفت: شخصی به مسجد داخل شد، و تیرهای باخود داشت، پیامبر خدا ج برایش گفتند: «پیکان‌های آن‌ها را بردار» [۴۴۴].

[۴۴۴] از احکام و مسائل متعلق به این حدیث آنکه: ۱) چون مسجد جای رفت و آمد مسلمان‌ها است، و مسلمان دارای حرمت است، از این جهت پیامبر خدا ج شخصی را که با خود تیرهای را حمل می‌کرد، امر کردند که پیکان‌های آن‌ها را بردارد، تا مبادا سبب مجروح ساختن مسلمانی گردد. ۲) همانطوری که کشتن مسلمان روا نیست، مجروح ساختن، و ریختن خون اندک وی نیز روا نیست. ۳) ولی امر مسؤول است که امنیت جان و مال رعیت را تامین نماید. ۴) پیامبر خدا ج بر مسلمانان رؤوف و رحیم بودند، و این مصداق این قول خداوند متعال است که می‌فرماید: ﴿لَقَدۡ جَآءَكُمۡ رَسُولٞ مِّنۡ أَنفُسِكُمۡ عَزِيزٌ عَلَيۡهِ مَا عَنِتُّمۡ حَرِيصٌ عَلَيۡكُم بِٱلۡمُؤۡمِنِينَ رَءُوفٞ رَّحِيمٞ ١٢٨ [التوبه: ۱۲۸]، یعنی: به تحقیق پیامبری برای شما آید که رنج‌های شما بر او گران می‌آید، و به هدایت‌تان اصرار دارد، و بر مؤمنان رؤوف و مهربان است.