صفحه نخست تاریخ اسلام نگرشی نو به تاریخ صدر اسلام ۴- معنی اینکه پیامبر به عایشه گفت شما همراهان یوسف...

۴- معنی اینکه پیامبر به عایشه گفت شما همراهان یوسف هستید چیست؟

وقتی پیامبرص فرمود به ابوبکر بگویید تا پیش‌نماز مردم شود عایشهل گفت: ابوبکر مرد نرم دلی است وقتی قرائت بخواند مردم از بس که او گریه می‌کند صدای او را نمی‌شنوند، پیامبر فرمود: شما همراهان یوسف هستید، به ابوبکر بگویید که پیش‌نماز مردم شود، اشاره نمود به آنچه زن پادشاه کرد خداوند متعال می‌فرماید: ﴿فَلَمَّا سَمِعَتۡ بِمَكۡرِهِنَّ أَرۡسَلَتۡ إِلَيۡهِنَّ وَأَعۡتَدَتۡ لَهُنَّ مُتَّكَ‍ٔٗا وَءَاتَتۡ كُلَّ وَٰحِدَةٖ مِّنۡهُنَّ سِكِّينٗا وَقَالَتِ ٱخۡرُجۡ عَلَيۡهِنَّۖ فَلَمَّا رَأَيۡنَهُۥٓ أَكۡبَرۡنَهُۥ وَقَطَّعۡنَ أَيۡدِيَهُنَّ وَقُلۡنَ حَٰشَ لِلَّهِ مَا هَٰذَا بَشَرًا إِنۡ هَٰذَآ إِلَّا مَلَكٞ كَرِيمٞ ٣١ [یوسف: ۳۱].

«هنگامى که (همسر عزیز) از فکر آنها باخبر شد، به سراغشان فرستاد (و از آنها دعوت کرد); و براى آنها پشتى (گرانبها، و مجلس باشکوهى) فراهم ساخت; و به دست هر کدام، چاقویى (براى بریدن میوه) داد; و در این موقع (به یوسف) گفت: «وارد مجلس آنان شو!» هنگامى که چشمشان به او افتاد، او را بسیار بزرگ (و زیبا) شمردند; و (بى‏توجه) دستهاى خود را بریدند; و گفتند: «منزه است خدا! این بشر نیست; این یک فرشته بزرگوار است».

ظاهر امر این بود که می‌خواست آنان را اکرام کند که برایشان میوه و کارد و بالش فراهم کرد، اما حقیقت این بود که او می‌خواست یوسف را به آنها نشان دهد، پس پیامبر به عایشه می‌گوید تو می‌گویی ابوبکر مرد نرم دلی است و منظورت این نیست که او نرم دل است بلکه تو چیزی دیگر می‌خواهی. پس پیامبر احساس کرد که عایشه فقط منظورش این نیست که ابوبکر نرم دل است، و عایشه خودش می‌گوید می‌ترسیدم که مردم پدرم را بد فالی بگیرند و به سبب او گناه کار شوند [۳۵۳]. پس معنی قول پیامبر همین است که گفت شما همراهان یوسف هستید.

[۳۵۳] بخاری كتاب المغازي، باب مرض النبيص ووفاته حديث ۴۴۴۵، ومسلم كتاب الصلاة حديث ۴۱۸.