سخن ناشر

بسم الله الرحمن الرحيم

خدایا! تو را سپاس بیکران و حمد و ثنای لامتناهی باد. تویی که پاک و بی‌نیاز از هر حمد و ثناء و ستایش هستی.

خدایا! بر پیام‌آور آخرین و راستینت که حق و حقیقت را همچون خورشید درخشان تاباند, سلام و درود و رحمت بفرست.

خدایا! بر شاگردان صادق و افتخارآفرینان مکتب رسالتش و بر خویشان مؤمنش درود و سلام و رحمت فرست.

خدایا! از همه مؤمنان خالص و مخلص که تا روز رستاخیز از راه و روش و درک و منش آنان پیروی می‌کنند و مصداق ﴿وَٱلَّذِينَ ٱتَّبَعُوهُم بِإِحۡسَٰنٖ هستند و خواهند بود راضی باش و ما را نیز جزو این رهروان مؤمن و شیفتگان حقیقت بگردان.

خواننده‌ی عزیز و گرامی! ای کسی که در تلاش حقیقت و در راه رسیدن به اسلام خالص و دین بی‌آلایش الله متعال و پیروی از سنتهای رسول مکرم اسلام ص و آل اطهار و صحابه‌ی اخیارش همواره کنجکاو و پرتلاش و خستگی ناپذیرید! بیایید یکبار دیگر با خدای خودمان عهد و پیمان ببندیم که جز رضا و خوشنودی ذات متعال او مقصود و هدفی در زندگی نداشته باشیم و جز حقایق دین, و اسلام خالص و توحید بی‌آلایش از چیز دیگری پیروی نکنیم!

بیایید با خدای خودمان تجدید پیمان که همه‌ی سخنان را بشنویم و آنگاه بهترین آن را پیروی نماییم! و هر دروغ و خرافاتی را هرچند که به لباس دین و نقاب انتساب به بزرگان و پیشوایان دینی مزین باشد بدون تحقیق و دلیل و برهان قابل قبول نپذیریم, تا در پیشگاه بزرگ و مقتدر شرمسار و سرافکنده و خوار و زبون نباشیم.

خواننده‌ی عزیز و گرامی! شما نیز مانند سایر انسانهای عاقل و هوشمندی که به منافع و مصالح خودشان می‌اندیشند و همواره در تلاشند که مبادا کاری کنند که نتیجه‌اش پشیمانی باشد یا ضرری به آنان برسد شما نیز حتما از همین انسانهای عاقل و زیرک و هوشیارید و طبعاً دوست ندارید که خدای ناکرده در امتحان بزرگ الهی مردود شوید, لذا حتما سعی و کوشش و تلاش خواهید کرد که در امر دین و عقیده که سرنوشت آینده و ابدی هرکس به آن بستگی دارد مقلد و پیرو دیگران نباشید, این یک امر مسلّم است و همه‌ی علماء و دانشمندان اسلامی اعم از شیعه و سنی نه تنها این را باور دارند بلکه همواره بر آن تأکید می‌کنند و در گفته‌ها و نوشته‌هایشان تصریح می‌کنند که در مسائل عقیده نباید از دیگران تقلید کرد, بنابراین عاقلانه نیست که کسی در مسائل اعتقادی مقلد دیگران باشد (اگر چه در مسائل جزئی تقليد برای عامی جائز می‌باشد) و در مسائل اصولی و عقیدتی بدون اینکه دلیل و برهانی بپرسد فقط ببیند که دیگران چه می‌کنند او نیز همان کار را بکند, دیگران چه می‌گویند او هم همان حرف‌های آنان را تکرار کند!! این کار خلاف عقل و دین و دانش است.

پس هر مسلمان مکلف باید بداند که به آنچه ایمان دارد, چرا ایمان دارد؟ برای این ایمان و باورش چه دلائل علمی و منطقی دارد؟! آیا شما نیز گاهی از خود پرسیده‌اید که مثلا برای توحید و یکتاپرستی چه دلائلی دارید؟! یا عکس آن بعضی‌ها برای قبرپرستی (نه زیارت قبرستان که سنت است) و مرده پرستی چه دلائلی دارند؟! و برای لعن و نفرین صحابه و خاندان پیامبر و دل آزاری آن حضرتص چه دلائلی دارند؟! برای شرک‌پروری و بدعت‌گزاری و اختلاف‌اندازی و تفرقه‌افکنی در بین مسلمانان بدین وسیله چه دلائلی دارند؟! برای ساخت و تزیین آن همه قبر و بارگاه چه دلائلی دارند؟! برای غبار روبی مرقد امام رضا÷ اشک عبودیت بر آن ریختن و پیشانی ذلت و بندگی بر آن ساییدن چه دلائلی دارند؟! برای زنجیر به گردن بستن و قفل آویزان کردن و زنجیر و قمه زدن, و نذر و نیاز مشرکانه انجام دادن چه دلایلی دارند؟! برای یک شخصیت موهوم و ساختگی و تخیلی غیر موجود آن همه کرنش کردن و آن را صاحب الزمان لقب دادن و تمام اختیارات جهان هستی را به او سپردن و نعوذبالله خدای قادر و مقتدر و رب کائنات را بی‌اختیار کردن چه دلائلی دارند؟! ائمه‌ی بزرگوار دین و خدمتگزاران شرع متین و بندگان مخلص الله متعال را همه کاره‌ی این جهان و آن جهان دانستن چه دلایلی دارند؟!

«إیاب الخلق إلیکم وحسابهم علیکم وفصل الخطاب عندکم».

ترجمه: ای امامان! بازگشت مخلوقات به سوی شماست!! و حساب آنان بر شماست!! و حرف آخر حرف شماست!! (مفاتیح الجنان دعای جامعه کبیره).

درحالی که خداوند در آخر سوره‌ی غاشیه می‌فرماید: ﴿إِنَّ إِلَيۡنَآ إِيَابَهُمۡ ٢٥ ثُمَّ إِنَّ عَلَيۡنَا حِسَابَهُم ٢٦. ترجمه: بازگشت مخلوقات بسوی ماست و حساب آنها هم بر ماست!

برای این کلمات و اعتقادات مشرکانه چه دلائلی دارند؟! برای اینکه علی÷ وس را «قسیم الجنة والنار» «تقسیم‌کننده‌ی بهشت و دوزخ». معرفی می‌کنند درحالی که این عقیده با قرآن تناقض و تضاد دارد چه دلائلی دارند؟!

و خلاصه تمام اختیارات این جهان هستی را به بندگان خدا سپردن کجایش با عقیده آن بزرگواران سازگاری دارد؟ و کجایش دین و اسلام و توحید است؟, جالب این است که اسم این خرافات و شرکیات و خزعبلات اسلام ناب محمدی است به به!!

بگذریم: خواننده‌ی عزیز و گرامی! پس باید به دنبال دلیل بود, و هر دروغ و خرافه‌ای را به اسم دین نباید پذیرفت.

کتابی که اینک در دست دارید «نگرشی نو به تاریخ صدر اسلام» ترشح قلم اندیشمند و مناظر چیره‌دست کویتی دکتر عثمان الخمیس است که طی سال‌های اخیر به ویژه در مناظرات علنی که در رمضان چهار سال پیش از کانال ماهواره‌ای المستقله از لندن پخش شد شهرت جهانی یافت, کسانی که مستقیماً این مناظرات را دنبال نکرده‌اند شاید سی دی (CD) آن را دیده باشند، چون همه جا در دسترس است و در بسیاری از سایتهای انترنتی نیز گذاشته شده است, در آن مناظرات چهره‌ای که بسیار جالب درخشید و با متانت و وقار و قوت استدلال علاوه از اهل سنت جهان تشیع را نیز به حیرت و تعجب واداشت و در بسیاری موارد مناظران شیعه مجبور بودند تن در دهند, استاد توانمند و مناظر بی‌حریف دکتر عثمان الخمیس بود, در کنار ایشان دکتر عبدالرحیم ملازاده نیز خوب درخشید. از طرف شیعیان یکی تیجانی و یک عراقی گمنام به نام عبدالزهراء!! بود, بد نیست که درباره تیجانی هم که در آن مناظرات خیلی خراب شد و بابا نوئل و سگ آل بیت لقب یافت, اشاره کنیم که این مزدوری که سالها در خفا بسر می‌برد, مشخص شد که کاملا یک انسان بی‌هویت و بی‌سواد و تناقض گویی است که اگر بعضی چیزها را هم خودش نوشته باشد اکثر مطالب به نامش جعل شده است، و به همین دلیل تناقضاتش فراوان است, بدین مناسبت بد نیست اشاره کنیم که گر چه تیجانی و کتاب‌هایش ارزش علمی نداشته و نیاز به رد نداشتند اما از آنجایی که در سطح گسترده‌ای بین اهل سنت پخش شده لذا بعضی دانشجویان اهل سنت در رد تناقض گویی‌ها و مطالب جاهلانه تیجانی که به چند تایی از آن اشاره می‌کنیم:

۱- «دروغگویان را بشناسید». از همین نویسنده، مترجم: جعفر تقی زاده.

۲- «بلکه گمراه شدی، ردی بر کتاب آنگاه هدایت شدم». نویسنده: خالد عسقلانی، ترجمه: اسدالله موسوی.

۳- «دفاع از آل و اصحاب پیامبرص (پاسخی به افتراهای تیجانی گمراه و فتنه‌گر)» نویسنده: دکتر ابراهیم رحیلی، ترجمه: عبدالرحیم ملازاده.

و اما نویسنده‌ی و مناظر توانمند در این کتاب نیز به خوبی از عهده‌ی موضوعات مطرح شده برآمده و نشان داده که او واقعا شایستگی نشستن بر میز مناظره را دارد, لازم است یک نکته‌ی دیگر پیرامون مناظرات المستقله عرض شود و آن اینکه جهان تشیع از عرب تا عجم و هند و غیره در آن مناظره شکست تاریخى خوردند و کسی باقی نماند که او را نیازموده باشد، چون دو سه هفته‌ی پیاپی که مناظره به طول انجامید هر کسی را که گمان می‌کردند می‌تواند آبرویشان را بخرد او را یا مستقیما و یا تلفنی به میدان آوردند و حتی با وسایل مختلف از آنها حمایت می‌کردند و اطلاعات لازم را در اختیار آنان می‌گذاشتند، اما به لطف خداوند راه به جایی نبردند, جالب اینکه شنیده شده نسخه‌ی تحریف شده‌ی مناظره‌ی مذکور توسط آقایان در بعضی جاها پخش شده که البته بعید نیست, اما اگر دوستان خواستند از تمام جریانات مناظره اطلاع یابند حتما به سایت‌های عربی مراجعه کنند.

در پایان امیدواریم که خداوند به همه‌ی حق‌جویان توفیق رسیدن به حق و حقیقت را عنایت فرماید. آمين.

۲۴/شهریور/۱۳۸۳هـ

انتشارات حقیقت