زیارت ۳٧ به نقل از کفعمی

اين زيارت را کفعمي که از علماي قرن نهم هجري است مستقيما و بي‌‌واسطه از امام صادق‌÷ که در قرن دوم مي‌‌زيسته است روایت کرده است! آيا معناي روايت صحيح همین هست؟! به هر حال کفعمي‌گفته که هشت رکعت نماز، در حالی که راویان دیگر شش رکعت نماز را روایت کرده‌اند! آيا اختيار عدد رکعات نماز به دست کفعمي و امثال اوست؟ عجيب است که علما هر چه را کفعمي يا ابن‌طاووس يا ابوقره يا ابن المشهدي يا ابن قولويه و سايرين گفته‌‌اند حتي اگر بي‌سند بوده باشد، همه را بي تامل و بدون هیچ انتقادی قبول کرده و جمع‌آوری کرده‌اند، گويي که وحي منزل است! گويي اين آيه‌ی کريمه را فراموش کرده‌اند که مي‌فرمايد:

﴿وَلَا تَقۡفُ مَا لَيۡسَ لَكَ بِهِۦ عِلۡمٌۚ إِنَّ ٱلسَّمۡعَ وَٱلۡبَصَرَ وَٱلۡفُؤَادَ كُلُّ أُوْلَٰٓئِكَ كَانَ عَنۡهُ مَسۡ‍ُٔولٗا ٣٦ [الاسراء: ٣٦] یعنی: «از آنچه که بدان علمی نداری پیروی مکن، همانا گوش و چشم و دل هر یک از آن‌ها مورد پرسش قرار خواهند گرفت».

سپس کفعمي مي‌گويد: «ثم زر علي بن الحسين» يعني سپس مرقد حضرت سجاد را زيارت کن. مجلسي که اين روايت را آورده به عنوان توضيح مي‌گويد: عبارت «سپس علي بن الحسين را زيارت کن» کلام کفعمي است نه کلام امام! شگفت‌‌انگيز است که مجلسي در اصل زيارت هيچ اظهار نظر و يا انتقاد و توضيحي نياورده ولي درباره‌ی عبارت «ثم زر ...» توضيح داده است!