باب فضل زیارت حضرت علی ÷

مجلسي و شيخ مفيد و ابن قولويه و ... روايت کرده‌اند که خداوند هیچ مخلوقی را بيشتر از ملائکه خلق نکرده است، عده‌ایي از اين فرشتگان کارشان اين است که روزي هفتاد هزار از آنان به کعبه وارد شده و طواف مي‌کنند و بعد به قبر رسول‌خدا سلام کرده و سپس به قبر اميرالمؤمنين و سپس به قبر امام حسين سلام مي‌کنند و در آسمان بالا مي‌روند، و دوباره نوبت به ايشان نمي‌رسد، و به همين تعداد عده‌اي ديگر همه روزه تا قيامت برای این کار به زمین مي‌آيند! به نظر نگارنده هر کس اين حديث را جعل کرده نظرش اين بوده تا مردم را تحريک کند که هر روز هزار بار به زيارت بروند!

باز در همين باب روايت کرده که هر کس اميرالمؤمنين را «عارفاً بحقه» زيارت کند براي او ثواب صد هزار شهيد نوشته می‌شود! در حالي که خود امام يک بار شهيد شده و ثواب يک شهيد را دارد. علي ÷ فرموده: «در جنگ احد گروهي از مسلمانان به شهادت رسيدند ولي من شهيد نشدم، و عدم شهادت بر من بسيار گران آمد و پيغمبر ص به من فرمود: «أبشر فإن الشهادة من ورائك» یعنی بشارت باد تو را که در آینده شهيد خواهي شد» [۴٧] و نيز مي‌فرمايد: «نسأل الله منازل الشهداء» یعنی از خداوند منزلت شهداء را خواستاریم [۴۸]. اگر اين روايت را بپذيريم معلوم مي‌شود درجه زائر از مزور (زيارت شده) بيشتر است. زيرا اين روايت مقام شهيد را پايين آورده حال آن‌که مقام شهيد مقام بسيار والايي است که خدا آن را در کنار انبياء و صديقين ذکر کرده و فرموده:

﴿فَأُوْلَٰٓئِكَ مَعَ ٱلَّذِينَ أَنۡعَمَ ٱللَّهُ عَلَيۡهِم مِّنَ ٱلنَّبِيِّ‍ۧنَ وَٱلصِّدِّيقِينَ وَٱلشُّهَدَآءِ وَٱلصَّٰلِحِينَۚ [النساء : ٦٩] یعنی: «آنان همراه کسانی خواهند بود که خداوند به آنان نعمت بخشیده از [قبیل] پیامبران و صدیقین و شهداء و صالحین».

تا زمانی که حضرت امير ÷ زنده بود کسي نگفت که زيارت خود امام ثواب يک شهيد را دارد و اگر مي‌گفت مردم او را ملامت مي‌‌کردند که چرا از نزد خود به اسلام چیزی افزوده است که از آن نیست، ولي در قرون بعدي جاعلين روايات هر چه خواستند بافتند!

در روايت جعلي ديگري آمده که با هر قدم برداشتن، ثواب حج و عمره‌اي به زائر مي‌دهند و در بازگشت نیز با هر قدم برداشتن، ثواب دو حج و عمره‌ی مقبول خواهد داشت. بنابراين ثواب زائر از صد هزار حج بيشتر مي‌شود در حالي که خود امام شايد ده حج نکرده باشد!

اگر اين روايات را بپذيريم ديگر لازم نيست به جهاد بپردازيم و يا به حج برويم، فقط يک بار زيارت قبور ائمه کافي است! يعني در واقع با اين روايات ارزش يک قبر از خانه کعبه نیز بیش‌تر است! و مقصد شيطان و استعمار هم همين است، زيرا کعبه محل وحدت اسلام و مسلمين است، ولي قبرها موجب تفرقه و تشتت ايشان می‌شود.

[۴٧] نهجالبلاغه، خطبه‌ی ۱۵۶. [۴۸] نهجالبلاغه، خطبه‌ی ۲۳.