صفحه نخست عقاید (کلام) خرافات وفور در زیارات قبور آیا ارواح اولیاء به دنیا باز می‌گردند؟

آیا ارواح اولیاء به دنیا باز می‌گردند؟

گروهی از مردم که بر سر قبر بزرگان دين حاضر مي‌شوند و از آنان توقع شفاعت و رفع حاجت دارند، اینگونه از مردم چه گمان می‌کنند؟ آيا باور دارند كه آنان، دم به دم و ساعت به ساعت از عالم باقي به عالم فاني بر مي‌گردند و به تقاضاي آنان گوش مي‌دهند، اين گمان نتيجه‌ي خامي و جهل است، زيرا هر كسي از عالم فاني رفت ديگر به آن بر نمي گردد، ‌خصوصا بزرگان دين كه از دنيا سير بودند و اعتنايي به آن نداشتند. خداوند فرموده:

﴿حَتَّىٰٓ إِذَا جَآءَ أَحَدَهُمُ ٱلۡمَوۡتُ قَالَ رَبِّ ٱرۡجِعُونِ ٩٩ لَعَلِّيٓ أَعۡمَلُ صَٰلِحٗا فِيمَا تَرَكۡتُۚ كَلَّآۚ إِنَّهَا كَلِمَةٌ هُوَ قَآئِلُهَاۖ وَمِن وَرَآئِهِم بَرۡزَخٌ إِلَىٰ يَوۡمِ يُبۡعَثُونَ ١٠٠ [المؤمنون : ٩٩، ١٠٠] «وقتی که مرگ یکی از ایشان فرا رسد، می‌گوید: پروردگارا مرا باز گردان، تا در آنچه از دستم رفت عمل شایسته ای به جای آورم، (جوابش را چنین می‌دهد که) نه چنین نیست این کلامی است که او گوینده‌ی آن است و پیش روی ایشان برزخی است تا روزی که برانگیخته می‌شوند».

بنابراين ارواح انبياء و اولياء به درخواست اين و آن به دنيا بر نمي‌گردند و مطيع فرمان كسي هم نيستند و اگر بعضي از دكانداران مدعي احضار ارواح هستند اولاً دروغ مي‌گويند، ثانياً بر ارواح انبياء و اوليا تسلطي ندارند و آنان قويتر از آن هستند كه تحت اراده‌ي اين دكانداران در آيند. ثالثاً ممكن است بگوييم آنچه اينان احضار مي‌كنند شياطين هم‌زاد انسان مي‌باشند زيرا هر انساني وقتي به دنيا مي‌آيد شيطاني نيز به همراه دارد كه موكل بر وسوسه و لغزش او مي‌باشد و هنگامی که آدمي از دنيا رفت شيطانش باقي مي‌ماند و آن شيطان از آن‌جايي كه با صاحبش رفت و آمد داشته تا اندازه‌اي از امورش آگاهی دارد، و وقتي كه مدعيان او را احضار مي‌كنند چيزهايي را درباره‌ي ميت مي‌گويد و احضار كننده گمان مي‌كند او همان روح فرد احضار شده است!