فصلی: در استحباب زيارت مسجد قبا و بقيع

برای کسی‌که به زیارت مدینه می‌رود سنت است به زیارت مسجد قبا برود و در آن نماز بخواند چون در صحیحین بنقل از ابن عمر ب آمده است گوید: «كانَ النَّبِيُّ ج يَزُورُ مَسْجِدَ قُباءَ راكِبًا وَماشِيًا وَيُصَلِّي فِيهِ رَكْعَتَيْنِ». «رسول الله ص مسجد قبا را سوار و پیاده زیارت می‌کرد و در آن نماز می‌خواند».

سهل بن حنیف س گوید: رسول الله ص فرموده: «منْ تَطهَّرَ فِي بَيتهِ ثمَّ أتَى مَسجدَ قُباءَ فَصلَّى فَيهِ صَلاةً كانَ لهُ كَأَجْرِ عُمرةٍ». «کسیکه در خانه‌ی خویش وضو بگیرد بعد به مسجد قبا بیاید و در آن نمازی بخواند اجری مانند اجر یک عمره برایش خواهد بود».

برای زیارت کننده سنت است که به زیارت قبرهای بقیع و قبور شهدا و قبر حمزه ش برود، چون پیغمبر ص به زیارت آنها می‌رفت و برای آنها دعا می‌کرد رسول الله ص می‌فرماید: «زُورُوا القُبُورَ فَإنَّها تُذَكِّركمْ الآخِرَةَ». [مسلم[. «به زیارت قبرها بروید زیرا زیارت آنها قیامت را به یاد شما می‌آورد».

رسول الله ص اصحاب بزرگوار را تعلیم ‌می‌داد که به هنگام زیارت قبور بگویند:

«اَلسَّلامُ عَلَيْكُمْ أهْلَ الدِّيارِ مِنْ الْـمُؤْمِنِينَ وَالْـمُسْلِمِينَ وَإِنّا إن شاءَ اللهُ بِكُمْ لاحِقُونَ نَسْأَلُ اللهَ لَنا وَلَكُمُ الْـعافِيَةَ». [أخرجه مسلم من حديث سليمان بن بريده عن أبيه]. «سلام بر شما اهل مملکت و دیار، از ایمان‌داران و مسلمانان، و ما إن شاء الله به شما پیوست خواهیم شد عافیت را برای خودمان و شما از خداوند خواهانیم».

ترمذی از ابن عباس ب نقل می‌کند که رسول الله ص از کنار گورستان مدینه عبور کرد رو به آنها ایستاد و گفت «اَلسَّلامُ عَلَيكُمُ يَا أَهْلَ الْـقُبُورِ يَغْفِر اللهُ لَنا وَلَكُمْ أَنْتُمْ سَلَفُنا وَنَحْنُ بِالأَثَرِ». «سلام بر شما ای اهل گورستان خداوند ما و شما را ببخشد، شما پیشینیان ما، و ما به دنبال شما».

از این احادیث معلوم است که زیارت شرعی قبور آن است که به قصد یادآوری قیامت و احسان به مردگان رساندن، و دعا برای آنها و ترحم بر آنها باشد.

زیارت قبرها بقصد دعا نزد آنها (یا از آنها) و زانو زدن در مقابل آنان و خواستن نیازها و شفای امراض از آنان و جاه و مقام آنها را واسطه قرار دادن و ... بدعت، و از منکرات، و خدا و پیغمبر آنرا جایز ندانسته و سلف صالح انجامش نداده‌اند. بلکه این نوع زیارت جزو هجری است که رسول الله ص از آن نهی فرموده است. آنجا که گوید: «زُورُوا الْـقُبُورَ، وَلاَ تقَوُلُوا هَجْراً». «به زیارت قبرها بروید ولی از سخنان زننده خودداری ورزید».

همه‌ی این امور در بدعت بودن مجتمع هستند اما با هم مساوی نیستند بعضی بدعت‌اند ولی شرک نیستند، مانند دعا و نیایش از خداوند در کنار قبرها، و طلب امور از خدا بحق مردگان و جاه آنها و امثال اینها. و برخی از آنها هم علاوه بر بدعت شرک اکبر تلقی می‌شوند مانند دعا از مردگان و استعانه از ایشان و امثال این امور.

بیان این امور بصورت مفصل قبلاً توضیح داده شد، پس آگاه باش و بر حذر باش (ای برادر مسلمان) و از پروردگارت توفیق هدایت بسوی حق بخواه، چون تنها او هدایت کننده و توفیق دهنده است، و هیچ خدایی جز او، و پروردگاری سوای او وجود ندارد.

این مطلبی بود که خواستیم آن را املا کنیم.

الحمد لله أولاً وآخراً. وصلى الله وسلم على عبده ورسوله وخيرته من خلقه محمد وعلى آله وأصحابه، ومن تبعهم بإحسان إلى يوم الدين.