صفحه نخست اخلاق اسلامی از زندگی ات لذت ببر یکی دیگر از موارد فاش‌شدن راز:

یکی دیگر از موارد فاش‌شدن راز:

حضرت عمرس وقتی مسلمان شد، خواست این خبر در شهر مکه بپیچد.

لذا نزدیک یکی از مردان آنان رفت که بزرگترین فرد آنان در نشر و اشاعه خبر بود و گفت: فلان! من یک راز را با شما در میان می‌گذارم و شما آن را نزد خود مخفی بدار! او گفت: راز شما چیست؟ عمر گفت: من مسلمان شده‌ام، مواظب باش کسی خبر نشود و آنگاه عمر از او جدا شد، هنوز عمر از چشمان او غایب نشده بود که آن مرد با مردم شروع به طواف نمود و به هرکدام از آن‌ها می‌گفت: آیا خبر شده‌ای که عمر مسلمان شده است! آیا خبر شده‌ای که عمر مسلمان شده است؟ شگفت است! بنگاه خبری در حال پخش اخبار است.

روزی رسول خدا ج انس را جهت کاری فرستاد و انس از کنار مادرش گذشت، مادرش از او پرسید: پیامبر ج تو را جهت چه کاری فرستاده است؟ انس گفت: به خدا قسم! من نخواستم راز رسول الله ج را فاش نمایم. از این جهت رسول الله ج اصحابش را بر حفظ اسرار تربیت می‌نمود تا در مقام مسئولیت قرار گیرند. انس اینگونه بود در حالی که از نظر سنی کوچک بود؛ اما بر حفظ اسرار بسیار حریص بود. ولی آیا امروز کسی مانند انس یافته می‌شود؟

حضرت عایشهل می‌گوید: فاطمه قدم زنان می‌آمد و راه‌رفتن او مانند راه‌رفتن پیامبر ج بود. آنحضرت ج گفت: خوش آمدی دخترم و سپس او را در سمت راست یا چپش نشاند. آنگاه یک چیزی به صورت پنهانی به او گفت که بر اثر آن فاطمه به گریه افتاد. من به او گفتم: چرا گریه می‌کنی؟ باز پیامبر ج چیزی دیگر در گوش او نجوا کرد و این بار فاطمه به خنده آمد.

حضرت عایشهل می‌گوید: من ماجرایی مانند امروز مشاهده نکرده بودم که شادمانی زودتر از غم بیاید.

لذا از گفته پیامبر ج پرسیدم، اما فاطمه گفت: من نمی‌خواهم راز رسول الله ج را فاش نمایم تا این که پیامبر ج وفات نمود. این وقت از فاطمه پرسیدم، فاطمه گفت: آنحضرت ج به من گفت: جبرئیل سالی یک مرتبه قرآن را با من دور می‌کرد اما امسال جبرئیل دو بار با من قرآن را تکرار و مدارسه نمود و من فکر می‌کنم که اجلم فرا رسیده است و تو از خاندان من اولین کسی هستی که به من ملحق می‌شوی، لذا من گریه کردم. آنگاه رسول خدا ج فرمود: ای فاطمه! آیا تو به این راضی نیستی که بانوی زنان بهشت (یا فرمود: از) زنان مؤمن باشی؟ از این رو من به این سخن خندیدم.

پس مردم به میزان رازداری تو به تو اعتماد می‌کنند و دل‌های‌شان را برایت می‌گشایند و قدر و منزلت تو نزد آنان بالا می‌رود و احساس می‌کنند که تو اهل اعتماد و اطمینان و امین هستی.

پس خویش را به حفظ اسرار خود و دیگران عادت بده.