برخی از خصایص روز جمعه:

روز جمعه از خصوصیت‌های خاصی برخوردار می‌باشد که برخی از آن‌ها را با استناد به برخی روایات ارائه می‌نمائیم:

• از جملۀ خصایص روز جمعه کثرت فرستادن درود بر محمد ج است، چنانچه رسول الله ج فرمودند: «أَكْثِرُوا الصَّلَاةَ عَلَيَّ يَوْمَ الْجُمُعَةِ وَلَيْلَةَ الْجُمُعَةِ...» [۸۰]. «روز جمعه و شب جمعه بر من به کثرت درود بفرستید».

• از بزرگ‌ترین خصوصیت‌های روز جمعه، خود نماز جمعه است که یکی از مؤکد‌ترین فرایض اسلام و بزرگترین اجتماع مسلمین به شمار می‌رود، و شخصی‌که بر اساس سستی و کسالت سه نماز جمعه را ترک نماید، خداوند بر قلبش مهر غفلت را می‌نهد [۸۱].

• خصوصیت دیگر روز جمعه غسل نمودن است که نزد اکثریت علما سنت مؤکده بوده، و برخی از ایشان آن را واجب می‌دانند، و برخی از ایشان در حق کسی واجب می‌دانند که در وجودش تعفن و بوی بد وجود داشته باشد.

• خصوصیت دیگر روز جمعه مستحب بودن استعمال عطر و خوشبویی است که نسبت به سایر روز‌های هفته بهتر می‌باشد.

• خصوصیت دیگر روز جمعه زود رفتن بطرف مسجد، مشغول‌شدن در نماز‌های نفل، ذکر و تلاوت قرآن کریم تا هنگام حاضر‌شدن امام، و گوش‌دادن به خطبه بعد از حضور امام می‌باشد، زیرا بر اساس برخی روایات کسیکه به خطبۀ جمعه گوش نداده مصروف اعمال لغو و بیهوده باشد، حضورش در جمعه بی‌فائده می‌باشد، چنانچه رسول الله ج فرمودند: «من لغا فلا جمعة له» [۸۲].

• خصوصیت دیگر روز جمعه قرائت و تلاوت سورۀ کهف می‌باشد، زیرا پیامبر ج در مورد فضیلت و ثواب تلاوت سورۀ کهف فرمودند: «من قرأ سورة الكهف في يوم الجمعة سطع له نور من تحت قدمه إلى عنان السماء يضيء له يوم القيامة وغفر له ما بين الجمعتين» [۸۳]. «کسیکه روز جمعه سورۀ کهف را تلاوت نماید روز قیامت از زیر قدمش تا بلندی آسمان نوری بالا می‌شود و آن گناهانی را که در مابین دو جمعه مرتکب شده است بخشیده می‌شود».

• خصوصیت دیگر روز جمعه این است که در لحظات آخری آن روز که بقول راجح بعد از نماز دیگر تا غروب آفتاب ادامه دارد ساعتی بنام ساعت اجابت وجود دارد، و کسیکه در آن ساعت توفیق دعاء را پیدا کند دعایش اجابت می‌گردد.

[۸۰] سنن بیهقی - (ج ۳ / ص ۲۴۹). [۸۱] (حسن صحیح) سنن أبو داود (ص: ۱۳۱ برقم: ۱۰۵۲). [۸۲] صحیح ابن حبان ( ۵/ ۴۴۹). [۸۳] صحیح الترغیب والترهیب (۷۳۶).