باب ۳: نازل شدن فتنه‌ها به اندازه قطره‌هاى باران

۱۸۳۲ ـ حدیث: «أُسَامَةَس قَالَ: أَشْرَفَ النَّبِيُّ ج عَلَى أُطمٍ مِنْ آطَامِ الْمَدِينَةِ، فَقَالَ: هَلْ تَرَوْنَ مَا أَرَى إِنِّي لأَرَى مَوَاقِعَ الْفِتَنِ خِلاَلَ بُيُوتِكُمْ كَمَوَاقِعِ الْقَطْرِ» [۵۶٧].

یعنی: «اسامهس گوید: پیغمبر ج از یکى از ساختمانهاى بلند مدینه بالا رفت، گفت: آیا آنچه را که من مى‌بینم شما هم مى‌بینید؟ من خانه‌هاى شما را مى‌بینم که مانند قطره‌هاى باران فتنه بر آن‌ها نازل مى‌شود».

۱۸۳۳ ـ حدیث: «أَبِي هُرَيْرَةَس قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللهِ ج: سَتَكُون فِتَنٌ الْقَاعِدُ فِيهَا خَيْرٌ مِنَ الْقَائِمِ، وَالْقَائِمُ فِيهَا خَيْرٌ مِنَ الْمَاشِي، وَالْمَاشِي فِيهَا خَيْرٌ مِنَ السَّاعِي، وَمَنْ يُشْرِفْ لَهَا تَسْتَشْرِفْهُ، وَمَنْ وَجَدَ مَلْجَأً أَوْ مَعَاذًا فَلْيَعُذْ بِهِ» [۵۶۸].

یعنی: «ابو هریرهس گوید: پیغمبر ج گفت: در آینده فتنه‌هایى رخ مى‌دهد، کسانى که مى‌نشینند و در آن دخالت نمى‌نمایند بهتر از کسانى هستند که در آن خودنمایى مى‌کنند، و کسانى که در آن خودنمایى مى‌کنند بهتر از کسانى مى‌باشند که در آن شرکت مى‌نمایند، و کسانى که در آن شرکت مى‌کنند بهتر از کسانى هستند که در آن فعالیت دارند، و کسى که خود را به آن نزدیک نماید به هلاک مى‌رسد، هر کس که توانست پناهگاهى را به دست آورد، باید به آن پناه برد».

[۵۶٧] أخرجه البخاري في: ۲٩ كتاب فضائل المدينة: ۸ باب آطام المدينة. [۵۶۸] أخرجه البخاري في: ۶۱ كتاب المناقب: ۲۵ باب علامات النبوّة في الإسلام.