باب ۱۳: وارد شدن مخنّث به نزد زن بیگانه حرام است

۱۴۰٧- حدیث: «أُمِّ سَلَمَةَل قَالَتْ: دَخَلَ عَلَيَّ النَّبِيُّ ج، وَعِنْدِي مُخَنَّثٌ، فَسَمِعَهُ يَقُولُ لِعَبْدِ اللهِ بْنِ أُمَيَّةَ: يَا عَبْدَ اللهِ أَرَأَيْتَ إِنْ فَتَحَ اللهُ عَلَيْكُمُ الطَّائِفَ غَدًا، فَعَلَيْكَ بِابْنَةِ غَيْلاَنَ، فَإِنَّهَا تَقْبِلُ بِأَرْبَعٍ، وَتدْبِرُ بِثَمَانٍ وَقَالَ النَّبِيُّ ج: لاَ يَدْخُلَنَّ هؤُلاَءِ عَلَيْكُنَّ» [۱۳۳].

یعنی: «امّ سلمهل گوید: پیغمبر ج به منزل من آمد، یک نفر مخنّث پیش من بود، شنید که این مخنّث به عبدالله بن امیه مى‌گفت: اى عبدالله! به یاد داشته باش، اگر خداوند فردا طایف را براى شما فتح نمود و پیروز شدید، دختر غیلان را از دست ندهى، (او یک دختر زیبا و چاق است) وقتى که رو به انسان مى‌آید، گوشت اطراف شکمش به چهار قسم (هر طرف دو قسمت) تقسیم مى‌شود، و هر وقت که رو مى‌گرداند و به عقب بر مى‌گردد، در هشت قسم نمایان مى‌گردد، (منظورش زیبایى و چاقى آن دختر بود)، پیغمبر ج دستور داد که این مخنّث‌ها نباید به نزد شما (زنان) بیایند».

(بنابراین به خلوت نشستن مخنّث‌ها و کسانى که آلت تناسلى آن‌ها قطع شده و خصى هستند با زنان نامحرم حرام است و به هنگام نشستن زنان نامحرم با آنان باید رعایت حجاب شود [۱۳۴].

[۱۳۳] أخرجه البخاري في: ۶۴ كتاب المغازي: ۵۶ باب غزوة الطائف في شوال سنة ثمان. [۱۳۴] شرح نووى بر مسلم: ج ۱۴، ص: ۱۶۳.