باب ۱٧: مستحب است به هنگام آب دادن به چند نفر از نفر اوّل سمت راست شروع شود

۱۳۱۸- حدیث: « أَنَسٍس، قَالَ: أَتَانَا رَسُولُ اللهِ ج، فِي دَارِنَا هذِهِ، فَاسْتَسْقَى، فَحَلَبْنَا لَهُ شَاةً لَنَا، ثُمَّ شُبْتُهُ مِنْ مَاءِ بِئْرِنَا هذِهِ، فَأَعْطَيْتُهُ، وَأَبُو بَكْرٍ عَنْ يَسَارِهِ، وَعُمَرُ تُجَاهَهُ، وَأَعْرَابِيٌّ عَنْ يَمِينِهِ فَلَمَّا فَرَغَ، قَالَ عُمَرُ: هذَا أَبُو بَكْرٍ فَأَعْطَى الأَعْرَابِيَّ ثُمَّ قَالَ: الأَيْمَنُونَ، الأَيْمَنُونَ، أَلاَ فَيَمِّنُوا قَالَ أَنَسٌ: فَهِيَ سُنَّةٌ، فَهِيَ سُنَّةٌ، ثَلاَثَ مَرَّاتٍ» [۴۰].

یعنی: «انسس گوید: در همین خانه‌اى که ما اکنون در آن نشسته‌ایم، پیغمبر ج خدا پیش ما آمد، و درخواست آب کرد، گوسفندى را که داشتیم برایش دوشیدیم و شیر آن را با آب همین چاه مخلوط کردیم، به او دادیم، ابو بکرس در طرف چپ پیغمبرج و عمرس در جلو او و یک نفر عرب بدوى در طرف راستش نشسته بودند، وقتى که از نوشیدن شیر مخلوط فارغ شد، عمر گفت: این ابو بکر است (یعنى باقى‌مانده را به او بده) ولى پیغمبر ج آن را به عرب بدوى که در طرف راستش نشسته بود داد، سپس فرمود: حقّ تقدّم با کسانى است که در طرف راست نشسته‌اند، و حقّ تقدّم با کسانى است که در طرف راست نشسته‌اند، باید هوشیار باشید حق تقدّم طرف راست را رعایت کنید، انسس سه بار گفت : رعایت این حق تقدّم از سنّت پیغمبرج مى‌باشد».

۱۳۱٩- حدیث: «سَهْلِ بْنِ سَعْدٍس، قَالَ: أُتِيَ النَّبِيُّ ج، بِقَدَحٍ، فَشَرِبَ مِنْهُ، وَعَنْ يَمِينِهِ غُلاَمٌ، أَصْغَرُ الْقَوْمِ، وَالأَشْيَاخُ عَنْ يَسَارِهِ، فَقَالَ: يَا غُلاَمُ أَتَأْذَنُ لِي أَنْ أُعْطِيَهُ الأَشْيَاخَ قَالَ: مَا كُنْتُ لأُوثِرَ بِفَضْلِي مِنْكَ أَحَدًا، يَا رَسُول اللهِ فَأَعْطَاهُ إِيَّاهُ» [۴۱].

یعنی: «سهل بن سعدس گوید: پیاله‌اى براى پیغمبر ج آوردند، پیغمبر ج از آن نوشید، و پسر بچه‌اى که از کلیه حاضرین کوچکتر بود، در طرف راست پیغمبر ج نشسته بود، ریش‌سفیدان و پیرمردان در طرف چپ او نشسته بودند، پیغمبر گفت: اى پسر! آیا به من اجازه مى‌دهى که باقى‌مانده آب را به پیرمردان بدهم؟ آن پسر بچه (که ابن عباس بود) گفت: اى رسول خدا! هرگز در رسیدن به فضیلت و برکت شما کسى را بر خود ترجیح نمى‌دهم، سرانجام پیغمبر ج آب را به او داد».

[۴۰] أخرجه البخاري في: ۵۱ كتاب الهبة: ۴ باب من استسقى. [۴۱] أخرجه البخاري في: ۴۲ كتاب الشرب والمساقاة: ۱ باب في الشرب.