طلوع خورشید از مغرب

یکی از علامات بزرگ قیامت طلوع خورشید از سمت مغرب می‌باشد، که بعد از آن توبه پذیرفته نمی‌شود، و ایمان آوردن سودی ندارد.

در قرآن کریم آمده است:

﴿يَوۡمَ يَأۡتِي بَعۡضُ ءَايَٰتِ رَبِّكَ لَا يَنفَعُ نَفۡسًا إِيمَٰنُهَا لَمۡ تَكُنۡ ءَامَنَتۡ مِن قَبۡلُ أَوۡ كَسَبَتۡ فِيٓ إِيمَٰنِهَا خَيۡرٗاۗ[الأنعام: ۱۵۸]. «روزی که بعضی از آیات پروردگارت بیاید (و بر آن‌ها ظاهر شود)، ایمان آوردن افرادی که قبلاً ایمان نیاورده‌اند، یا در ایمانشان (عمل) نیکی انجام نداده‌اند، سودی به حال آن‌ها نخواهد داشت».

بیشتر مفسرین می‌گویند: مراد از بعض آیات طلوع خورشید از سمت مغرب می‌باشد [۱۶۱].

عبدالله بن عمرو العاصب از رسول خداص روایت می‌کند که فرمود:

«اولین نشانه‌های قیامت که ظاهر می‌گردد، طلوع آفتاب از مغرب، و خارج شدن جنبنده (دابه) در وقت ظهر است، و هر کدام پیش از دیگری بود، پس آن دیگری در پی آن نزدیک است» [۱۶۲].

و ابو هریرهس روایت می‌کند: رسول خداص فرمود:

«قبل از آمدن شش (نشانی و علامت) به انجام دادن اعمال صالح مبادرت ورزید، طلوع خورشید از مغرب، دود، و دجال و ...» [۱۶۳].

در حدیث دیگر رسول خداص می‌فرماید:

«قیامت بر پا نمی‌شود تا زمانیکه خورشید از مغرب طلوع کند، پس هنگامی که طلوع کرد، و مردم آن را دیدند، همگی ایمان می‌آورند، و آن وقتی است که ایمان آوردن شخص سودمند نخواهد بود» [۱۶۴].

و در حدیث حذیفه غفاری آمده: «... و طلوع خورشید از مغرب...» [۱۶۵].

تا قبل از طلوع خورشید؛ دروازه توبه باز است، اما بعد از طلوع خورشید از سمت مغرب؛ دروازه توبه بسته می‌شود، و ایمان نیز پذیرفته نمی‌شود [۱۶۶].

[۱۶۱] تفسیر ابن کثیر (۳/۳۶۶) و تفسیر طبری (۸/٩۶). [۱۶۲] صحیح مسلم (۲٩۴۱). [۱۶۳] صحیح مسلم (۲٩۴٧). [۱۶۴] صحیح بخاری (۴۶۳۶) و صحیح مسلم (۱۵٧/۲۴۸). [۱۶۵] صحیح مسلم (۲٩۰۱). [۱۶۶] فتح الباری (۱۱/۳۵۴) و کتاب التذکرة (ص۵۸۴).