نزول حضرت عیسی÷ از آسمان

حضرت عیسی بن مریم÷ اکنون زنده است، و در آسمان است، او نمرده، و به دار آویخته نشده، چنان‌چه نصار معتقد هستند، بلکه خداوند او را زنده به آسمان برده است.

﴿وَقَوۡلِهِمۡ إِنَّا قَتَلۡنَا ٱلۡمَسِيحَ عِيسَى ٱبۡنَ مَرۡيَمَ رَسُولَ ٱللَّهِ وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَٰكِن شُبِّهَ لَهُمۡۚ وَإِنَّ ٱلَّذِينَ ٱخۡتَلَفُواْ فِيهِ لَفِي شَكّٖ مِّنۡهُۚ مَا لَهُم بِهِۦ مِنۡ عِلۡمٍ إِلَّا ٱتِّبَاعَ ٱلظَّنِّۚ وَمَا قَتَلُوهُ يَقِينَۢا١٥٧ بَل رَّفَعَهُ ٱللَّهُ إِلَيۡهِۚ وَكَانَ ٱللَّهُ عَزِيزًا حَكِيمٗا١٥٨[النساء: ۱۵٧-۱۵۸]. «و (نیز) بخاطر این گفته شان که «ما مسیح، عیسی پسر مریم پیامبر خدا را کشتیم». در حالی که نه او را کشتند و نه به دار آویختند، لکن امر بر آن‌ها مشتبه شد، و هر آینه آنان که در (باره‌ی قتل) او اختلاف کردند، قطعاً از آن در شک هستند، و علم به آن ندارند و تنها از گمان پیروی می‌کنند و به یقین او را نکشته‌اند. بلکه خداوند او را به سوی خود بالا برد، و خداوند پیروزمند حکیم است»

و طبق احادیث صحیحه متواتره او قبل از قیامت از آسمان فرود می‌آید، نه بصفت اینکه پیامبری مرسل است، بلکه او یکی از پیروان و امتیان محمد مصطفیص می‌باشد، و پشت سر حضرت مهدی نماز ادا می‌کند [۱۳۱].

و خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:

﴿وَإِن مِّنۡ أَهۡلِ ٱلۡكِتَٰبِ إِلَّا لَيُؤۡمِنَنَّ بِهِۦ قَبۡلَ مَوۡتِهِۦۖ وَيَوۡمَ ٱلۡقِيَٰمَةِ يَكُونُ عَلَيۡهِمۡ شَهِيدٗا١٥٩[النساء: ۱۵٩]. «و (کسی) از اهل کتاب نیست مگر این که قبل از مرگش به او (= حضرت عیسی) ایمان می‌آورد، و(عیسی) روز قیامت بر آن‌ها گواه خواهد بود».

امام ابن کثیر می‌گوید:

مرجع ضمیر در این آیه به سوی عیسی÷ می‌باشد، یعنی هنگام نزول عیسی تمام کتاب به او ایمان می‌آورند، و جزیه را بر می‌دارد و جز اسلام، دین دیگری را از آن‌ها نمی‌پذیرد [۱۳۲].

و خداوند در سوره‌ی زخرف می‌فرماید:

﴿وَإِنَّهُۥ لَعِلۡمٞ لِّلسَّاعَةِ فَلَا تَمۡتَرُنَّ بِهَا وَٱتَّبِعُونِۚ هَٰذَا صِرَٰطٞ مُّسۡتَقِيمٞ٦١[الزخرف: ۶۱].

«و بی‌گمان او (= عیسی) نشانه‌ای برای قیامت است، پس هرگز در آن (= قیامت) شک نکنید، و از من پیروی کنید، (که) این راه راست است».

ابوهریرهس از رسول خداص روایت می‌کند که فرمود:

«قسم به ذاتی که جانم در دست اوست، نزدیک است که عیسی بن مریم بعنوان حاکمی عدالت گستر، (از آسمان) فرو آید، آنگاه صلیب را می‌شکند، و خوک را می‌کشد، و جزیه را بر می‌دارد» [۱۳۳].

و در حدیث دیگر رسول خداص می‌فرماید:

«چگونه خواهید بود، زمانی که عیسی پسر مریم در میان شما فرود آید، و امام شما از خودتان (یعنی حضرت مهدی) باشد» [۱۳۴].

[۱۳۱] به شرح عقیده طحاوی (ص۵۶۵) تفسیر ابن کثیر (٧/۲۲۳) و تذکره قرطبی و التصریح بما تواتر فی نزول المسیح (محدث انور شاه کشمیری) رجوع کنید. [۱۳۲] تفسیر ابن کثیر(۱/۳۶٧). [۱۳۳] امام بخاری (۳۴۴۸) وامام مسلم (۱۵۵) روایت کرده است. [۱۳۴] صحیح بخاری (۳۴۴٩) و صحیح مسلم (۱۵۵).