ظهور مهدی

مهدی یکی از نشانه‌های قیامت است که در آخر زمان بعد از اینکه دنیا پر از ظلم و جور و فساد گردید، ظهور می‌کند و هفت سال در زمین حکومت می‌نماید، و دنیا را پر از عدل و داد می‌نماید.

در ایام مبارکه ایشان آسمان و زمین از برکات خود چیزی دریغ نمی‌کنند.

امام ابن کثیر/ می‌گوید:

در زمان او میوه‌ها بسیار و کشت و زرع فراوان خواهد بود، و اموال به وفور یافت می‌شود، و سلطان (حکومت) غالب و چیره است، و دین قائم و پا بر جا است.

و دشمنان شکست خورده هستند و خیر و نیکی در زمانش مستمر است [۱۱۰].

عبدالله بن مسعودس از رسول خداص روایت می‌کند که فرمود:

«قیامت بر پا نمی‌شود تا زمانی که فردی از اهل بیت من؛ که نامش همانند نام من است، بر عرب حاکم شود» [۱۱۱]. و در روایت دیگر آمده:

«لو لم یبق من الدنیا إلا یوم لطول الله ذلك الیوم...اگر از عمر دنیا بجز یک روز باقی نباشد، خداوند آن یک روز را طولانی می‌گرداند، تا فردی از اهل بیتم که نامش همانند نام من است بر مردم حاکم شود» [۱۱۲].

امیر المؤمنین علیس از رسول خداص روایت می‌کند که فرمود:

«اگر از عمر روزگار جز یک روز باقی نمانده باشد، خداوند فردی از اهل بیتم را می‌فرستد، تا همچنان که دنیا پر از ظلم و جور شده، پر از عدل نماید» [۱۱۳].

احادیثی که درباره مهدی روایت شده بسیار است [۱۱۴] و علماء آن‌ها را در زمره احادیث متواتر ذکر می‌نمایند [۱۱۵].

[۱۱۰] علامات یوم القیامة (از کتاب النهایة) (ص۱۰۶). [۱۱۱] حدیث صحیح است، امام احمد (۱/۴٧۱) و ترمذی (۲۲۳۰) و ابوداوود (۴۲۸۲) روایت کرده است. [۱۱۲] ابو داوود (۴۲۸۲) و احمد (۱/۱۲۰) و بغوی در شرح السنه (٧/۴۵٧) روایت کرداند، در برخی الفاظ آن آمده «نام پدرش همانند نام پدر من است». [۱۱۳] حدیث صحیح است امام ابو داود (۴۲۸۳) و ابن حبان (۶۸۲۳) و حاکم (۴/۶۰۰) روایت کرده‌اند. [۱۱۴] اگر خدا توفیق دهد نویسنده گنهکار اراده دارد که احادیث و روایات وارده در این زمینه در کتابی جداگانه جمع آوری نماید. [۱۱۵] برای کسب اطلاعات بیشتر به کتاب استاد بزرگوارمان شیخ عبدالمحسن العباد- حفظه الله – بنام «عقيدة أهل السنة والأثر في المهدی المنتظر» رجوع نمائید.