صفحه نخست عقاید (کلام) نشانه های قیامت در پرتو روایات صحیح ۲۰- نزدیک شدن زمان (کم شدن فاصله‌ها):

۲۰- نزدیک شدن زمان (کم شدن فاصله‌ها):

ابو هریرهس روایت می‌کند که رسول خدا فرمودند:

«قیامت بر پا نمی‌شود تا اینکه زمان به هم دیگر نزدیک شود» [۶۰].

و انس بن مالکس روایت می‌کند که رسول خداص فرمودند:

«قیامت بر پا نمی‌شود تا این که زمان (و فاصله‌ها) به همدیگر نزدیک گردد، آنگاه سال مانند یک ماه، و یک ماه مانند یک هفته، و هفته مانند یک روز، و یک روز مثل یک ساعت، و یک ساعت، به اندازه سوزاندن یک برگ درخت خرما خواهد بود» [۶۱].

علما در بارۀ نزدیک شدن زمان آرای مختلفی دارند، برخی می‌گویند:

منظور از نزدیک شدن، کم شدن برکت اوقات می‌باشد.

امام ابن حجرعسقلانی می‌گوید:

«بدرستی که در زمان ما این محسوس است، که می‌بینم زمان و وقت خیلی زود و با سرعت می‌گذرد، در حالی که در عصر و قرن گذشتگان چنین نبود» [۶۲].

امام خطابی می‌گوید:

این در زمان حضرت مهدی و حضرت عیسی علیهما السلام خواهد بود، چون که مردم در ناز و نعمت زندگی می‌کنند، و در امن و عدالت و آسایش هستند، و معمولاً چنین ایام خوشی هرچند که طولانی باشد مردم آن راکم می‌پندارند، و ایام سختی اگر چه کم باشد، آن را زیاد می‌بیند [۶۳] ).

برخی دیگر از علماء معتقدند، که منظور از نزدیک شدن زمان، ایجاد وسائل ارتباط جمعی، و همچنین وجود وسائط نقلیه مختلف، از قبیل هواپیما و کشتی‌ها و قطارهای سریع السیر است که با سرعت زیادش مسافت‌های دور را نزدیک گردانیده است.

و شاید نیز منظور از نزدیک شدن، نزدیکی حقیقی باشد و زمان کوتاه شود [۶۴].

[۶۰] امام بخاری (۱۳/۸۱ فتح الباری) روایت کرده است. [۶۱] حدیث صحیح است، امام ترمذی (۲۴۳۴ تحفه الاحوذی) روایت کرده است. [۶۲] فتح الباری (۱۳/۱٩). [۶۳] نگاه: فتح الباری (۳/۱٩) ومعالم سنن شرح سنن ابی داود (۶/۱۴۲) . [۶۴] به فتح الباری (۱۳/۱٩) و عقائد اسلامی سید سابق (ص ۲۴٧) رجوع شود.