صفحه نخست فقه و اصول پنجاه و هشت اعتراض به قانون ازدواج موقت اعتراض بیست و هفتم: شیعیان ادعا می‌کنند که عمر

اعتراض بیست و هفتم: شیعیان ادعا می‌کنند که عمرا متعه را حرام کرد

شیعه‌ها برای گمراه کردن پیروان خود ادعای عجیبی را مطرح می‌کنند و می‌گویند: در کتب اهل سنت نوشته که متعه در زمان پیامبرص حلال بود و عمرا آن را حرام کرد. آنها با برداشت یکسویه از کتاب‌های ما، در حقیقت، فقط خود را راضی می‌کنند، در حالی که ما احادیث صریح و صحیحی داریم که متعه را رسول الله ص حرام کرد:

در صحیح مسلم، که مهم‌ترین منبع حدیثی اهل سنت پس از صحیح بخاری است، بابی وجود دارد به نام «نِكَاحِ الْمُتْعَةِ وَبَيَانِ أَنَّهُ أُبِيحَ ثُمَّ نُسِخَ ثُمَّ أُبِيحَ ثُمَّ نُسِخَ وَاسْتَقَرَّ تَحْرِيمُهُ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ» «باب نکاح متعه و بیان اینکه حلال شد، بعد حرام شد و باز حلال شد و بعد باز حرام شد و حکم حرام بودنش تا روز قیامت برقرار ماند»؛ در این باب این حدیث وجود دارد که رسول اللهص فرمود:

«ای مردم، من به شما اجازه متعه را داده بودم و همانا الله آن را تا روز قیامت حرام قطعی کرد. پس هرکس که در پیشش چیزی از از این گونه زنان (متعه‌‌ای) است، رهایش کند و اگر پولی یا چیز دیگری به آنها دادید، هیچ چیز را پس نگیرید».

اما آنچه در نزد شيعيان اعم از عوام و فقها معروف شده، اين است كه صيغه را عمر بن خطابا حرام كرده است، در حالي كه به تأیید علمای مهم شیعه، خود حضرت رسولص در غزوة خيبر حرام بودن آنرا اعلان فرمودند. اميرالمؤمنين علیا مي‌فرمايد: «حَرَّمَ رَسُولُ اللَّهِ ص لُحُومَ الْحُمُرِ الْأَهْلِيَّةِ وَ نِكَاحَ‏ الْمُتْعَةِ» «رسول اللهص در روز [جنگ] خیبر گوشت الاغ‌های اهلی و ازدواج متعه [موقت] را حرام اعلام نمود»[۷]. آیا شیعه این حدیث را نمی‌بیند؟ آنچه که عمر گفته و در همین باب آمده، این است که تأکید کرده حرام بودن آن را، زیرا بعضی نمی‌دانستند و بعضی هم زیر بار نمی‌رفتند.

می‌گویند: در صحيح مسلم، كه ازمعتبرترين كتب حديث نزد برادران اهل سنت است، چنین مى‌خوانيم: «ابن أبى نضرة» می‌گويد: «نزد جابر بن عبدالله انصارى بودم، گفت: ابن عباس و ابن زبير با هم در مسئله متعه زنان و متعه حج [حج تمتع كه ميان عمره و حج فاصله باشد] اختلاف دارند [تو چه مى‌گويى؟] گفت: ما هر دو را در زمان رسول خداص انجام داديم، تا عمر از آن دو نهى كرد و ما خوددارى كرديم».

با وجود اين نص صريح، آن هم در صحيح مسلم، باز هم مى‌توان گفت: متعه در عصر رسول اللهص تحريم شده است. عجيب است از اين حرف شيعه‌ها! ببینید چگونه معصومانه می‌گویند: برادران اهل سنت حرف کتاب خود را قبول ندارند.

کدام کتاب و کدام بخش از صحیح مسلم؟ کدام باب از صحیح مسلم؟

«باب نِكَاحِ الْمُتْعَةِ وَبَيَانِ أَنَّهُ أُبِيحَ ثُمَّ نُسِخَ ثُمَّ أُبِيحَ ثُمَّ نُسِخَ وَاسْتَقَرَّ تَحْرِيمُهُ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ»

«باب نکاح متعه و بیان اینکه حلال شد، بعد حرام شد و باز حلال شد و بعد باز حرام شد و حکم حرام بودنش تا روز قیامت برقرار ماند». آیا صداقت شیعه را در بحث کردن دیدید؟ آیا تلاشش را در گمراه کردن قوم خود دیدید؟

[۷. - شیخ طوسی، تهذیب الأحکام، ۲/۱۸۶ و استبصار، ۳/۱۴۲ و شیخ حر عاملی، وسائل الشیعة، ۱۴/۴۴۱.