صفحه نخست فقه و اصول پنجاه و هشت اعتراض به قانون ازدواج موقت اعتراض سوم: چرا آیه مربوط به متعه مبهم است؟

اعتراض سوم: چرا آیه مربوط به متعه مبهم است؟

چرا در هر قانونی که شیعه در آن با سنی اختلاف دارد، الله آیه واضحی نازل نکرده است؟ معصومیت پنج تن را - به ادعای آنان- در وسط آیات مربوط به زنان[۲] آورده؛ آیه اِکمال[۳] را که به ادعای ایشان درباره غدیر است، روز جانشینی علیس در وسط آیات مربوط به خوراکی نازل نموده؛ به جای معرفی و نام بردن از دوازده امام، به ذکر اصطلاح «أولی الأمر»[۴] اکتفا کرده است؛ امام زمان را از زبان حضرت شعیب با نام «بقیة اللّه» معرفی کرده تا جایی که شیعیان ناچار شده‌اند آیه‌ای را دربارة کم‌فروشی است[۵]، به زور و ضرب تأویل و تفسیر و روایت، به امام زمان نسبت دهند؛. متعه را به طور مبهم در وسط آیات نکاح دائم گذاشته و حتی رکن مهم و اصلی متعه، که معلوم کردن مدت آن می‌باشد، در قرآن نیامده است. حتی اگر تأویل شیعه را قبول کنیم باز می‌توانیم گفت که دو پهلو و مبهم است؛ زیرا چنان که دیدیم «اسْتَمْتَعْتُمْ» دو معنی دارد و در قرآن هرگز به معنای ازدواج موقت نیست؛ مگر آنکه ادعای شیعه و تأویل آنها را قبول کنیم، که در این صورت، معنی همین یک مورد «ازدواج موقت» می‌شود. چرا اینطور نوشته؟ آیا قرآن مبهم است یا ادعا‌های شیعه دروغ؟

فراموش نکنیم که ادیان و مذاهب باطل با همین مبهم‌کاری‌ها و تأویل‌ها، نظرات خود را ثابت می‌کنند؛ حتی بهایی‌ها کتابی دارند بنام «اثبات پیامبری بهاء الله از آیات قرآن» که در همه جای آن از جملات عجیب استفاده شده، نه نص صریح. آیا این دلیلی به آن نیست که تأویلات شیعه ساختگی است؟

سئوال این است: با وجودی که قرآن خود را مبین و آشکار معرفی می‌کند، چرا عقاید خاص شیعه - از جمله ازدواج موقت- به طور واضح بیان نشده و از کلمات دو پهلو و دو معنی استفاده شده، تا جایی که شیعه را مجبور کرده تا برای تأویل آن و گرفتن نتیجة دلخواهش، چنین عذاب بکشد و خود را به سختی و مشقت بیاندازد؟ چرا قرآن به ما فرصت داده تا بتوانیم يازده ایراد محکم به تأویل شیعه‌ بگیریم؟ آیا نمی‌توانست از سیصد آیه مربوط به ازدواج دائم، یکی دو تا را کم کند و درباره ازدواج موقت بگوید؟

[۲]- ﴿إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمْ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيراً [الأحزاب:۳۳]. [۳]- ﴿الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمْ الإِسْلامَ دِيناً [المائدة: ۳]. [۴]- ﴿يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنْكُمْ [النساء: ۵۹]. [۵]- ﴿بَقِيَّةُ اللَّهِ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنتُمْ مُؤْمِنِينَ [هود: ۸۶].