صفحه نخست عقاید (کلام) زیارت مسنون چگونگی زیارت مسجد پیامبرص

چگونگی زیارت مسجد پیامبرص:

۱- رفتن به مدینه منوره به نیت زیارت مسجد پیامبرص و نماز خواندن در آن در هر وقت سنت است، و بنا به فرموده پیامبرص نماز خواندن در مسجد شریفش از هزار بار نماز خواندن در دیگر مساجد بجز مسجدالحرام بهتر است.

۲- باید دانست که برای زیارت مسجد پیامبرص نیاز به احرام بستن و تلبیه گفتن نیست، و نیز زیارت آن با مراسم حج هیچ نوع ارتباطی ندارد.

۳- هنگامیکه به مسجد پیامبر رسیدید در وقت داخل شدن به آن پای راست خویش را پیش گذاشته (بسم الله) و صلوات به حضرت پیامبرص بگویید، و نیز از خداوند متعال بخواهید که دروازه‌های رحمت خود را به رویتان باز کند و دعاکنان بگویید:

«أَعُوذُ بِاللَّهِ الْعَظِيمِ وَبِوَجْهِهِ الْكَرِيمِ وَسُلْطَانِهِ الْقَدِيمِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ [۴۸]، اللهم افتح لي أبواب رحمتك» [۴٩].

یعنی: «پناه می‌برم به خداوند بزرگ، و روی کریمش و سلطان قدیمش از شر شیطان رانده شده، ای بار خدایا برایم دروازه‌های رحمت خویش را باز فرما».

البته این همان دعایی است که خواندن آن در وقت داخل شدن به همه مساجد سنت است.

۴- بعد از داخل‌شدن به مسجد پیامبرص قبل از هرکار دو رکعت نماز تحیه مسجد را ادا کنید، و اگر میسر بود که آن را در روضه مبارک (فاصله بین منزل و منبر پیامبرص) بخوانید خوب است، و اگر میسر نبود می‌توانید آن را در هر جایی از مسجد ادا کنید. بعد از ادای تحیه‌ی مسجد به سوی قبرپیامبرص بروید و رو به روی آن ایستاده با ادب و با آهستگی بگویید: «السلام عليك أيها النبي ورحمة الله وبركاته» [۵۰]. و نیز بر آن حضرتص صلوات و درود بگویید، و اگر گفتید: «اللهم آتِ الوسيلة والفضيلة وابعثه المقام المحمود الذي وعدته، اللهم أجزه عن أمته أفضل الجزاء» [۵۱]، اشکالی ندارد.

سپس اندکی به طرف راست رفته و پیش قبر ابوبکرس بایستید و بر وی سلام داده و برایش دعای خیر آمرزش و طلب رحمت کنید.

و بعداً اندکی بسوی راست رفته پیش قبر عمرس ایستاده و بر او نیز سلام داده برایش دعای مغفرت نمایید.

في رواية عن نافع: كان ابن عمر يسلّم على القبر ورأيته مائة مرّة أو أكثر يأتي ويقول: السلام على النبي، السلام على أبي بكر، السلام على أبي، یعنی شارح مؤطّا امام مالک در حدیثی از نافع روایت می‌کند که و می‌گوید: «من عبدالله بن عمر را بیش از صدبار دیدم که در مقابل قبر پیامبرص ایستاده و می‌گفت: السّلام على النبي، السلام على أبي بكر والسلام على أبي (پدرم).

۵- چنانچه برای شما سنت است که وضو گرفته به زیارت مسجد قبا بروید و در آنجا نماز بخوانید، زیرا که پیامبرص چنان کرده و دیگران را بر آن تشویق فرموده است.

۶- و نیز زیارت قبرهای اهل بقیع، قبر عثمانس و شهدای اُحد، قبر حمزهس سنت است، وقتی که به زیارت آن‌ها می‌روید برایشان سلام داده دعا کنید و از خداوند متعال برای آنان طلب مغفرت نمایید، زیرا که پیامبرص آن‌ها را زیارت نموده و برایشان دعا می‌فرمود و آن حضرتص به یارانش تعلیم داده است که هنگام زیارت قبرها بگویند: «السَّلاَمُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ الدِّيَارِ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُسْلِمِينَ وَإِنَّا إِنْ شَاءَ اللَّهُ بِكُمْ لَلاَحِقُونَ نَسْأَلُ اللَّهَ لَنَا وَلَكُمُ الْعَافِيَةَ» (روایت مسلم).

باید در اینجا گفت: که در مدینه منوره مساجد و جاهای دیگر غیر از آنچه که گفته شد محل زیارت نیست که زیارت آن مشروع باشد، پس خویشتن را با بجا آوردن کارهائی که در آن برایتان پاداش ثوابی حاصل نمی‌شود به زحمت و تکلیف نیاندازید بلکه شاید هم با بجا آوردن چنین اعمالی که مشروع نشده است گنهکار شوید [۵۲].

[۴۸] ابی داود ۴۴۶. [۴٩] ابی داود ۴۶۵، نسائی ٧۳۱، ابن ماجه ٧٧۲، امام احمد ۱۶۰۵٧. [۵۰] ر.ک ـ احکام جنایز ص ۱۶۶ و ۱۶٧، به نقل از الاقتضاء. [۵۱] بخاری ۶۱۴، ترمذی ۲۱۱، ابی داود ۵۲٩، نسائی ۶۸۲، ابن ماجه ٧۲۲. [۵۲] رهنمای حج و عمره، ص ۵۳- ۴٩.