صفحه نخست عقاید (کلام) امامت در پرتو کتاب و سنت از چند نظر می‌توان به این استدلال پاسخ گفت:

از چند نظر می‌توان به این استدلال پاسخ گفت:

اول: طبق معمول صحت حدیث باید بررسی شود.

دوّم: بدون تردید این دروغ و افتراست كه به ابن سیرین نسبت داده شده است.

سوّم: سخن ابن سیرین نمی‌تواند به تنهايي دلیل باشد، در حالی که بسیاری با او مخالفت می‌کنند.

چهارم: باید گفته شود که این آیه در سورۀ فرقان واقع شده كه مکی است، این آیات هم مکی هستند و به اتفاق مردم قبل از ازدواج علی با فاطمه بوده پس چطور منظور وسبب نزول آن علی و فاطمه می‌باشد؟

پنجم: این آیه مطلق است و شامل تمام خویشاوندان حاصل از ازدواج می‌باشد[۲۸۲] . نه این كه بطور اختصاصي شامل افرادي باشد، چون بی‌تردید همانطور که شامل حال خویشاوندی علی با پیامبر ج می‌شود دو بار هم شامل عثمان س می‌شود، همانطور که شامل ابوبکر و عمر ب می‌شود به دلیل اين‌كه با پیامبر ج خويشاوندي ازدواج داشتند؛ زيرا پيامبر ج با عایشة صدیقه دختر ابوبکر و حفصه دختر عمر ش ‌ازدواج نمود و هر دو دخترش با نام‌های رقیه و ام کلثوم را به عقد ازدواج عثمان در آورده، پس مصاهره و خویشاوندی ازدواج بین پیامبر ج و هر چهار خلیفه ثابت شده و حتی روایت شده که فرمود: اگر دختر دیگری هم داشتم آن را به نکاح عثمان در می‌آوردم، حال مصاهره و خويشاوندي ناشي از ازدواج بین علی و غیر او مشترک است و مخصوص او نبوده چه رسد به این که دلیل افضلیت و ثبوت امامت وی باشد.

ششم: به فرض این که منظور از این آیه دامادي علی هم باشد، به اتفاق اهل سنت و شیعه تنها مصاهره به معنایي که ذکر شد دلالت بر افضلیت و برتری نمی‌کند، چون مصاهره برای هر چهار خلیفه دیگر هم ثابت شد. با اين‌كه بعضی از آنان بر بعضی برتری دارند، پس اگر مصاهره موجب برتری بود مستلزم تناقض است.

* * *

[۲۸۲] حافظ ابن کثیر در تفسیر این آیه: ﴿وَهُوَ ٱلَّذِي خَلَقَ مِنَ ٱلۡمَآءِ بَشَرٗا می‌گوید: یعنی خداوند انسان را از نطفۀ ضعیف آفریده، سپس او را سر و سامان داده و او را معتدل القامه کرده، سپس بعد ازاین مراحل او را کامل الخلقه آفریده بصورت نر و ماده کمایشاء ﴿فَجَعَلَهُۥ نَسَبٗا وَصِهۡرٗاۗ او در ابتدا بچه است و سپس ازدواج می‌کند داماد می‌شود در نتیجه خویشاوند و غیره پیدا می‌شود از چند قطره آب پست به همین خاطر است که می‌فرماید: ﴿وَكَانَ رَبُّكَ قَدِيرٗا ٥٤